Gruodžio 15 d. krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis Lenkijos kariuomenės Nowa Deba poligone dalyvavo Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigados LITPOLUKRBRIG štabo vertinimo pratybų „Common Challenge 16“ svečių dienoje. Joje kartu su Lenkijos gynybos ministru Antoniu Macerevičiumi (Antoniu Macierewicz) ir Ukrainos gynybos viceministru pasirašė sertifikavimo raštą, žymintį, jog trišalis LITPOLUKRBRIG štabas visapusiškai atitinka brigados štabui pagal NATO standartus keliamus reikalavimus ir yra pasirengęs vykdyti taikos palaikymo misijas.
„Bendra Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos brigada yra puikus glaudaus šalių bendradarbiavimo pavyzdys. Lietuva yra patenkinta LITPOLUKRBRIG vystymo tempu, štabo veikla ir Lietuvos karių tarnybos Lenkijoje sąlygomis“, – sakė ministras R. Karoblis.
Krašto apsaugos ministras R. Karoblis kartu su Lenkijos gynybos ministru A. Macerevičumi ir Ukrainos gynybos viceministru Novos Dembos poligone stebėjo brigados LITPOLUKRBRIG štabo ir priskirtų vienetų štabų vertinimo pratybas „Common Challenge 2016“ (liet. „Bendras iššūkis 2016“), susitiko su brigadai priskirtais savo šalių kariais.
Vėliau po LITPOLUKRBRIG pratybų aptardami Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą per dvišalį susitikimą ministrai R. Karoblis ir A. Macerevičius pabrėžė, kad mato vieną kitą kaip strategines partneres, o bendradarbiavimas gynybos srityje yra svarbus šios partnerystės elementas. Ministras R. Karoblis pabrėžė, kad karinis bendradarbiavimas su Lenkija yra ypač svarbus stiprinant tiek Lietuvos, tiek viso regiono saugumą.
Lietuvos ir Lenkijos gynybos ministrai taip pat aptarė LITPOLUKRBRIG vystymo perspektyvas ir dvišalio karinio bendradarbiavimo prioritetines sritis.
Dvišaliame susitikime ministrai R. Karoblis ir A. Macierewiczius aptarė ir bendras šalių pastangas stiprinant Baltijos jūros regiono saugumą ir NATO sąjungininkų batalionų kovinių grupių dislokavimo Baltijos šalyse ir Lenkijoje klausimus.
Apie Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą gynybos srityje:
Lietuva ir Lenkija stiprindama saugumą regione karinėje srityje glaudžiai bendradarbiauja nuo 1993 metų. Abiejų šalių kariai plėtoja nuolatinį įvairaus lygmens štabų, karinio mokymo įstaigų ir karinių vienetų bendradarbiavimą, vyksta bendradarbiavimas karinės ginkluotės įsigijimų srityje.
Nuo 2003 m. Lietuva dalyvauja Lenkijoje esančio NATO Šiaurės-Rytų korpuso veikloje. Lenkijos karinės oro pajėgos reguliariai pagal rotacijos principą užtikrina Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvės apsaugą, siųsdama savo pilotus ir naikintuvus NATO Oro policijos misijai Baltijos šalyse.
Lietuva, Lenkija ir Ukraina yra įsteigusi bendrą karinį vienetą – brigadą LITPOLUKRBRIG, kuri buvo įsteigta šalių gynybos ministrams 2014 metų rugsėjo 19 d. Varšuvoje pasirašius brigados steigimo sutartį. Brigadą sudaro tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai.
Apie trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG:
Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendras karinis vienetas – brigada LITPOLUKRBRIG – buvo įsteigta brigados šalių gynybos ministrams 2014 metų rugsėjo 19 d. Varšuvoje pasirašius brigados steigimo sutartį.
2015 m. sausio 25 d. oficialiai atidarius Liubline įsikūrusios brigados LITPOLUKRBRIG štabą buvo pažymėti štabo pasiekti pirminiai operaciniai pajėgumai. Taip kariškais terminais vadinama vieneto parengties stadija, kai yra sukomplektuota 90 proc. jo personalo, parengti štabo veiklai būtini dokumentai, patvirtintas biudžetas, užtikrinta karių ir jų šeimų narių gerovė ir kitos sąlygos vienetui veikti.
Štabui pasiekus visus operacinius pajėgumus jame tarnaus apie 100 karių ir civilių, o visoje brigadoje apie 3,5-4 tūkst. karių.
Brigada formuojama pagal Europos Sąjungos daugianacionalinių kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių pavyzdį. Brigadą sudaro tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai. Kariai dislokuoti savo šalyse, tačiau pajėgos suburiamos tarptautinių operacijų ir pratybų metu.
Lietuva, Lenkija ir Ukraina brigadai skiria po pėstininkų batalioną, personalą specializuotiems junginiams ir brigados štabui formuoti. Lietuvos brigadai skiriamas batalionas suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių.
Brigadai priskirti kariai dalyvauja bendrose pratybose ir mokymuose. Prireikus, brigada ar atskiri jos elementai galės būti siunčiami į tarptautines operacijas, kurioms suteiktas Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos mandatas. Sprendimą dėl brigados panaudojimo tarptautinėse operacijose turėtų priimti brigadoje dalyvaujančios šalys bendru sutarimu.
Brigados batalionai dislokuojami juos priskyrusių šalių teritorijose, o priėmus sprendimą aktyvuoti brigadą arba jos dalį – į užduoties vietą vyks junginio sudėtyje.
Brigadai nuo 2016 m. rugsėjo 21 d. vadovauja pulkininkas Zenonas Bržuškas (Zenon Brzuszko). Bendru šalių sutarimu brigados vadą skiria kiekviena valstybė rotacijos principu.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]