Europos Parlamento Teisės reikalų komitetas po ilgai trukusių svarstymų savo posėdyje nutarė siūlyti atšaukti mano europarlamentaro teisinį imunitetą.
Komiteto nariai priėmė sprendimą, kurio itin nekantriai laukė Lietuvoje tie, kurie pasislėpę po tariamo teisingumo mantijomis bando įgyvendinti neleistinus politinius užsakymus ir patenkinti abejotinas asmenines ambicijas.
Tokių reiškinių prevenciją galėtų užtikrinti tik efektyvi parlamentinė kontrolė, tačiau Lietuvoje ji neegzistuoja, ypač turint omenyje didžiulį teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijų politinį angažuotumą.
Europos Parlamento nario imunitetas nėra jo asmeninė privilegija, bet viso Parlamento ir jo narių nepriklausomybės garantija.
Tačiau apie kokias teisines garantijas galima kalbėti, kai savo šalyje jau daugiau kaip trylika metų patiriu tiesioginį politinį persekiojimą ar įvairias paslėptas jo atmainas?
Lietuva beveik dešimtmetį neįgyvendina Europos Žmogaus Teisių teismo sprendimo dėl mano pilietinių laisvių neproporcingo apribojimo.
Teisingumo ministerija negirdi Europos Ministrų Tarybos priežiūros komiteto daugkartinių raginimų.
Šalies Vyriausybės nepaiso Jungtinių Tautų organizacijos Žmogaus Teisių komiteto rekomendacijų ir toliau pažeidinėja Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių pakto principus.
Šiandien priimtas sprendimas, kurio taip nekantriai laukė ne tik taip vadinamas isteblišmentas, kuris nepaliauja rūpintis mano politinio persekiojimo tęstinumu.
Labiausiai nerimavo tie, kurie turėdami galimybę manipuliuoti prokurorais siekia eliminuoti žmones, galinčius pakenkti jų neribotam politiniam dominavimui ir keliančius pavojų naujosios nomenklatūros manipuliacijoms.
Ypač nemažas šurmulys buvo kilęs kai kuriuose kabinetuose, Europos Parlamento Teisės reikalų komitetui pakvietus Lietuvos Generalinį Prokurorą pasiaiškinti dėl abejotinų sekimo ir slapto pasiklausymo veiksmų, kurie buvo atliekami prieš asmenį, turinti teisinį imunitetą.
Maža to, esminis man inkriminuojamas pokalbis įvyko dieną, kuomet teisėsauga net neturėjo sankcijos mano sekimui ir pokalbių įrašymui, o vėliau sankcionuoto slapto sekimo procese tiesiogiai dalyvavo net kai kurių žiniasklaidos priemonių atstovai, viešai paskelbę sekimo filmuotą medžiagą praėjus vos valandai laiko nuo tokių veiksmų atlikimo. Tai liudija, jog šia provokacinio pobūdžio operacija buvo siekiama tik sukelti ažiotažą visuomenėje, diskredituoti mano kaip politiko reputaciją.
Pilietiškai skaudu pripažinti, jog nepriklausoma prokuratūra Lietuvoje yra tik fikcija, kaip ir dominuojanti, deklaratyviai nepriklausoma žurnalistika.
Kas turi įvykti, kad demokratinėje šalyje teisė ir laisvas žodis taptų valdžios parankiniai tarnais? Lietuvoje taip yra atsitikę! Tokia šalis negali būti laikoma demokratine, o jos piliečiai yra tapę sąmokslo ir apgaulės įkaitais.
Europos Sąjungos institucijos šiandien selektyviai vertina žmogaus teisių padėtį, užmerkia akis į teisinės valstybės principų nesilaikymo faktus, jeigu tai nepažeidžia bendriją uzurpavusių dominuojančių politinių grupių interesų.
Ir atvirkščiai, Europos Sąjungos sostinėje reaguojama neadekvačiai irzliai jeigu tai liečia nacionalinių valstybių ir tautų politikus, kurie kritiškai vertina Briuselio politinės nomenklatūros diktatą.
Visas šis vieno asmens kryptingo politinio persekiojimo procesas, turint tikslą jį visiškai eliminuoti iš visuomeninės veiklos, draudžiant dalyvauti rinkimuose, trukdant vykdyti tiesiogines pareigas, įveliant į nesibaigiančias teismines procedūras, iš esmės neturi precedento.
Esu įsitikinęs, jog tiek jos sumanytojus, tiek vykdytojus visuomenė jau atpažįsta. Atėjus laikui jų „nuopelnai“ bus įvertinti.
Šiandien atmetu bet kokias insinuacijas bei interpretacijas dėl mano sąsajų su šia abejotina, teisėsaugos struktūrų kurpiama byla, laikau, jog mano atžvilgiu taikomos priemonės yra perteklinės ir neteisėtos. Nesu nei sutaręs, nei pažadėjęs priimti kokį nors kyšį. Šioje byloje net nebuvo ieškoma tariamam kyšiui reikiamų pinigų ir nebuvo traukiamas atsakomybėn nei vienas asmuo, kuris pagal kaltinimo logiką turėjo būti suinteresuotas kyšio perdavimu su manimi kalbėjusiems asmenims. Dar daugiau, teisėsauga neturėjo jokios teismo sankcijos mano slaptam sekimui ir pokalbių kontrolei tą dieną, kai tariamai turėjo įvykti susitarimas dėl menamo kyšio. Net ikiteisminis tyrimas pradėtas tarsi sulaukus paslaptingos komandos, praėjus beveik pusei metų nuo inkriminuojamų pokalbių laiko. Ypatingai liūdina tai, kad kriminalinės žvalgybos veiksmų ir ikiteisminio tyrimo kontrolę atliko prokuroras, kuris dėl viešai reikštos jo asmeniui kritikos galėjo turėti subjektyvų priešiškumą vienam iš bylos dalyvių, o visuomenės nariams dėl to surengus piketą, jo dalyviams nedelsiant buvo inicijuotas baudžiamasis persekiojimas.
Tai kas dabar yra bandoma padaryti Lietuvoje, neturi nieko bendro nei su teisingumu, nei su visuomenės interesų apsauga. Lietuvos teismai jau yra priėmę dvi nutartis dėl to, kad skubotai sukurpta byla netinkama teisminiam nagrinėjimui dėl esminių proceso dalyvių teisių suvaržymo, o Lietuvos Respublikos Seimas nedavė leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį, dalyvavusį šios bylos tyrimą kontroliavusį prokurorą kritikuojančiame pikete.
Pareiškiu, jog nesu padaręs jokių nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 226 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 228 straipsnio 1 dalyje ir reikalauju nutraukti 2016 metų vasario 17 dieną pradėtą ikiteisminį tyrimą.
Post Scriptum
Prezidentas Rolandas Paksas: „Daug kam tikrai bus gėda“
Europos Parlamentas vakar balsavo už tai, kad būtų atšauktas Rolando Pakso teisinis imunitetas. Iškart po plenarinio posėdžio europarlamentaras, buvęs Lietuvos prezidentas „Vakaro žinioms“ teigė kitokio balsavimo ir nesitikėjęs. Tai sistemos „dovana“ už kitokią poziciją, palaikančią Lietuvos nepriklausomybę.
- Ar tikėjotės, kad kolegos Europos Parlamente balsuos būtent taip - už jūsų neliečiamybės panaikinimą?
- Šiandieninis balsavimas buvo tik fakto konstatavimas. Tad nieko kita nebuvo galima ir laukti.
Ganėtinai simboliška, kad tai įvyko būtent šiandien (birželio 14-ąją, Lietuvai minint Gedulo ir vilties dieną, - red. past.). Tą dieną, kai mano tėvai, mano seneliai, taip pat ir žmonos tėvai buvo tremiami už tai, kad neįtiko sovietinei sistemai. O šiandien kitos sistemos valdantieji įteikia man šitokią dovaną.
Aš įsivaizduoju, kad Europos Parlamentas ir didžioji dauguma jo narių čia yra „ne prie ko“. Tai Briuselio ir Vilniaus liberalkomunistinio „isteblišmento“ abipusis palaikymas. Jeigu nori, kad Lietuva būtų laisva, demokratinė, su savo tradicijomis, kalba ir neišnyktų iš pasaulio žemėlapio, tu nebeįtinki tai sistemai, ir tiek.
- Kuo grindžiate savo nuomonę?
- Faktais. Šiandien imunitetas buvo panaikintas trims europarlamentarams. Be manęs, kiti du - prancūzai, atstovaujantys Marin Le Pen (Marine Le Pen) vadovaujamam „Nacionaliniam Frontui“. Vienas iš jų - jos tėvas Žanas Mari Le Penas (Jean-Marie Le Pen). Teisės reikalų komitetas, skubiai susirinkęs antradienį, ketvirtadienį teiks siūlymą naikinti neliečiamybę ir pačiai Marin Le Pen.
Argi reikia geresnių įrodymų? Keturiems asmenims naikinamas imunitetas: trys iš jų yra „Nacionaliniame Fronte“, pasisakančiame už savarankišką valstybę, aš priklausau Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcijai, kurios pozicija dėl globalizmo ir nacionalinės valstybės prioritetų yra visiškai aiški.
Taigi politinis „isteblišmentas“ pasidarė sau dovaną. Tuo pat metu apdovanojo ir mane. Jeigu eini prieš sistemą kartu su „Nacionaliniu Frontu“, tai tikrai garbinga.
- Jei Briuselis „ne prie ko“, kieno rankomis visa tai daroma?
- Vykdytojai tie patys ir 2004 m. verčiant prezidentą sąmokslo būdu, ir 2017-aisiais. Tada buvo didžiulė baimė, kad gali gauti į kailį nuo prezidento už savo negerus darbus. Dabar nori paslėpti tai, kad daug metų neįgyvendinami tarptautinių institucijų sprendimai - tiek Strasbūro, tiek Jungtinių Tautų. Galų gale Europos ministrų tarybos Priežiūros komitetas birželio pradžioje Lietuvos Vyriausybei nusiuntė jau šeštą laišką, ragindamas įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą.
- Apie galimybę kreiptis į Europos Parlamentą, siūlant naikinti neliečiamybę dėl galimai paimto kyšio, generalinis prokuroras pranešė dar pernai kovo pradžioje. Kodėl balsavimas įvyko tik dabar?
- Europos Parlamentas - ne teismas, jis nesprendžia, kaltas tu ar nekaltas. Tai institucija, kuri, gavusi prašymą iš atitinkamų šalies teisėsaugos institucijų, priima sprendimą ir palieka aiškintis patiems. Jis kišasi vieninteliu atveju - kai yra politinis persekiojimas. Mano atveju procesas nuo generalinio prokuroro laiško atėjimo užsitęsė gana ilgai. Man teko ilgai kalbėti komitete. Pristačiau 31 skaidrę teigdamas, kad tai yra politinis persekiojimas, pradėdamas „Mažeikių nafta“, baigdamas tuo, kad buvęs premjeras Algirdas Butkevičius iš prezidentės girdėjo, jog Paksui bus iškelta byla.
- Kokių veiksmų imsitės toliau?
- Esu optimistas, nemėgstu verkšlenti, tad visoje šitoje situacijoje bandau įžvelgti pliusus. Teismo procesas bus atviras - visi pamatys, už kokius dalykus generalinis prokuroras siūlo panaikinti imunitetą. Daug kam tikrai taps gėda.
O šiaip niekas mano gyvenime nepasikeis. Toliau darbuosiuosi Europos Parlamente, toliau skraidysiu. Darysiu visa tai, kas man patinka, tik retkarčiais būsiu priverstas dalyvauti spektaklyje, kuriame turėsiu vieną vaidmenį.
Tik noriu dar kartą priminti 2004-uosius. Nė vienas iš tuomet išpūstų kaltinimų dabar nebeegzistuoja, jie panaikinti. Lygiai taip pat bus ir dabar.
Kartais susimąstau, iš kur tokia baimė. Na, duotų tam Paksui dalyvauti rinkimuose. Jeigu taip jau viskas blogai, žmonės už jį nebalsuos, ir taškas. Ar sugalvotų kokį pasikėsinimą, nušautų, užuot tempę gumą jau 14 metų. Anoji sistema žinojo: nėra žmogaus - nėra problemos.
Dar vienas įdomus dalykas. Visi tie, kurie buvo pagrindiniai veikėjai 2003-2004 m. verčiant prezidentą, buvo apdovanoti kas aukštesnėmis pareigomis, kas pelningomis tarnybomis, kas ordinais, medaliais per valstybės šventes. Neabejoju, kad ir šią Mindaugo karūnavimo dieną bus apdovanotas ne vienas asmuo, kuris buvo šios istorijos dalyvis.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]