Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė pristatė Seimui šalies vadovės dekretą, kuriuo pakartotinai grąžintos svarstyti Prokuratūros įstatymo pataisos.
Seimas priimtomis Prokuratūros įstatymo pataisomis įtvirtino, kad generalinis prokuroras galės būti atleidžiamas Seimo siūlymu. Anot teisės akto pakeitimų iniciatorių, šiuo metu nėra aiškiai nustatytas teisinis reguliavimas, kaip turėtų elgtis Seimas, kai parlamentas įstatymų numatyta tvarka nepritaria Generalinės prokuratūros metinei ataskaitai.
Kaip tvirtino šalies vadovės patarėja, Prezidentės vertinimu, šiame įstatyme įtvirtinta bendro pobūdžio nuostata, kad generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu, yra nesuderinama su Konstitucijos 118 straipsniu.
„Konstitucijoje yra įtvirtintas prokuroro nepriklausomumo vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas principas. Įstatymuose negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris sudarytų prielaidą suvaržyti prokuroro nepriklausomumą, kištis į jų veiklą, daryti įtaką prokurorams, jiems vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas. Todėl įstatymu negali būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį generalinis prokuroras galėtų būti atleistas bet kuriuo momentu be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio tiesinio pagrindo, o remiantis tik tuo, kad yra Seimo siūlymas atleisti generalinį prokurorą. (...) Seimo siūlymas – tai ne pagrindas, tai nėra objektyvios aplinkybės, įrodančios, kad generalinis prokuroras dirba blogai“, – kalbėjo R. Svetikaitė.
Anot jos, Konstitucijos nuostatos ir Konstitucinio Teismo suformuota oficialioji konstitucinė doktrina esą suponuoja išvadą, kad generalinio prokuroro atleidimo pagrindas negali būti Seimo siūlymu. Šalies vadovė Seimui pasiūlė Prokuratūros įstatymo pataisas laikyti nepriimtomis.
„Žinių radijo“, Eltos, „ekspertai.eu“ inf.