Energijos kainos iškilo kaip raketa. Infliacija sparčiai auga, o milijonai žmonių kenčia nuo grūdų trūkumo. Džonsonas (Johnson) tikrai žinojo, kad taip nutiks?
Vakarų sankcijos Rusijai yra pati blogiausia ir neproduktyviausia politika pastarojoje tarptautinėje istorijoje.
Karinė pagalba Ukrainai yra pateisinama, tačiau ekonominis karas prieš režimą Maskvoje yra neveiksmingas. Pasaulinės energijos kainos sparčiai auga, smarkiai išaugo infliacija, pasaulinėse tiekimo grandinėse įsivyravo chaosas, o milijonams žmonių trūksta benzino, grūdų ir trąšų. Tačiau Vladimiro Putino brutalumas tik stiprėja, kaip ir jo valdžia savo tautos atžvilgiu.
Kritikuoti Vakarų sankcijas Rusijai reiškia atsidurti anatemos pavojuje. Kariniai analitikai šiuo klausimu yra visiškai kvaili. Strateginės ekspertų grupės tyli. Tariami Didžiosios Britanijos lyderiai Liz Tras (Liz Truss) ir Riši Sunakas (Rishi Sunak) varžosi karinga retorika ir žada dar griežtesnes sankcijas, bet nepasako, koks jų tikslas. Tačiau tiesiog pabandykite užsiminti apie savo skepticizmą šiuo klausimu ir būsite apkaltintas „proputiniškumu“ ir „antiukrainietiškumu“.
Sankcijos yra Vakarų kryžiaus žygio kovos šūkis.
Sankcijų Rusijai realybė yra ta, kad jos išprovokuoja atpildą. Putinas šią žiemą gali lengvai užšaldyti Europą. Jis 80% sumažino dujų srautą pagrindiniais eksporto vamzdynais, tokiais kaip „Nord Stream 1“. Pasaulinės naftos kainos smarkiai išaugo, o kviečių ir kitų maisto produktų tiekimas iš Rytų Europos į Afriką ir Aziją praktiškai nutrūko.
Sąskaitos už dujas Didžiojoje Britanijoje per metus išaugs tris kartus. Pagrindinis naudos gavėjas yra ne kas kitas, o Rusija, kurios energijos eksportas į Aziją smarkiai išaugo, todėl jos mokėjimų balansas tapo beprecedentiškai pertekliniu. Rublis yra viena stipriausių pasaulio valiutų šiais metais, nuo sausio pabrangęs beveik 50%.
Maskvos turtas užsienyje buvo įšaldytas, o oligarchai perkėlė savo jachtas į kitas vietas, tačiau nėra jokių ženklų, kad Putiną tai jaudintų. Jis neturi rinkėjų, kurie jam trukdytų.
Būtų labai įdomu sužinoti, ar Boriso Džonsono kabinetui kada nors buvo pateiktas koks nors dokumentas, numatantis galimą sankcijų Rusijai rezultatą Jungtinei Karalystei. Atrodo, kad visa šių sankcijų idėja yra ta, kad jei prekybos embargas daro kokią nors žalą baudžiamai šaliai, daroma išvada, kad sankcijos veikia. Kadangi jos tiesiogiai nežudo žmonių, laikoma, kad jos yra priimtina agresijos forma.
Sankcijos grindžiamos neoimperišku Vakarų šalių pasitikėjimu, kad jos turi teisę valdyti pasaulį taip, kaip joms atrodo tinkama. Jos primetamos jei ne pabūklų, tai „kapitalistinių raumenų“ pagalba globalizuotoje ekonomikoje.
Tarp nedaugelio šios temos tyrinėtojų yra amerikiečių ekonomikos istorikas Niklasas Malderis (Nicholas Mulder), kuris pabrėžia, kad daugiau nei 30 sankcijų „karų“, paskelbtų per pastaruosius 50 metų, turėjo tik minimalų, jei ne priešingą poveikį.
Sakcijos skirtos „įbauginti tautas, kad jos sutramdytų savo valdovus“. Tačiau bent jau iki šiol jos turėjo priešingą poveikį. Nuo Kubos iki Korėjos, nuo Mianmaro iki Irano, nuo Venesuelos iki Rusijos, nepaisant sankcijų, įsigalėjo autoritariniai režimai, sustiprėjo elitas ir buvo nuslopintos laisvės. Panašu, kad sankcijos net silpniausiai aukai suteikia stabilumo ir pasitikėjimo savimi jausmą. Beveik visoms seniausioms pasaulio diktatūroms Vakarų sankcijos išėjo į naudą.
Sankcijų apologetai tvirtina, kad dabartinės sankcijos, bene pačios griežčiausios, kada nors taikytos didžiajai pasaulio galiai, dar neveikia visu savo pajėgumu, bet galiausiai tikriausiai pradės veikti. Teigiama, kad jos atima iš Rusijos mikroschemas ir dronų dalis. Netrukus jos privers Putiną prašyti taikos.
Bet jei Putinas ko nors paprašys, jis tai padarys mūšio lauke. Sankcijos paskatino prekybą su Kinija, Iranu ir Indija. Jos pasirodė naudingos "saviškiams", susijusiems su Putinu ir jo valdančiuoju ratu, kurie gauna didžiulį pelną iš importo pakeitimo vietos gamyba.
„McDonald's“ restoranus visoje šalyje pakeitė Rusijos tinklas „Vkusno i Točka“. Žinoma, ekonomika šiek tiek susilpnėjo. Tačiau Putinas, nepaisant visko, sustiprėjo, tuo tarpu sankcijos suvienija naują ekonominę sferą Azijoje, o Kinijos vaidmuo vis didėja. Ar tai buvo prognozuojama?
Tuo tarpu Vakarai ir jų žmonės paniro į nuosmukį. Dabartinė situacija sukrėtė jų valdančiąją klasę, o netikrumas pasklido po Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos ir JAV institucijas. Dujų badą kenčiančios Vokietija ir Vengrija yra netoli to, kad šoktų pagal Putino dūdelę.
Pragyvenimo kaina visur auga. Tačiau kol kas niekas nedrįsta suabejoti sankcijomis. Pripažinti jų nesėkmę arba galvoti apie pasitraukimą laikoma šventvagiška. Juk manoma, kad galiausiai labiausiai nukentėjusi auka turėtų būti agresorius.
Šaltinis: theguardian.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c297:d922:159e:641f:5881:a0b9 | 00:57:37
Kryžių, Geležinį Kryžių, iš pačio "Adolfo Aloyzovičiaus H." rankų Žygimantui Pavilioniui, tik įsivaizduokit " 20 prieš 3000 " argi ne ZYG-darbis. ...
U-2
IP 2405:8100:8000:5ca1::ca:7f29 | 22:45:13
Ka tik yvykusio pasikeitimo nabasnykais tarp Ukrainos ir Rusijos metu, pastaroji atgavo 37 savo zuvusius kovotojus ir Ukrainai grazino 563ris, puikiai negyvus banderovcus. Amen......
U-2
IP 2405:8100:8000:5ca1::288:b9eb | 22:10:33
Nedadarytas lenkas ir dadarytas curva pierdola, bei Lenkijps ministras-pirmininkas Donaldas Tuskas, minios akivaizdoje viesai ir visiskai nedviprasmiskai aiskino, jog JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra yra Kremliaus agentas dirbantis Putinui. Sendien, toky klausima curvai pierdolai Tuskui uzdavusi...
Pastabus
IP 109.252.114.0 | 21:44:37
Negaliu atsistebėti. Kai Eugenijus Gentvilas buvo dar Klaipėdos meru, tai dėl kyšininkavimo buvo vadinamas - “Žora 5 procentai”. Vėliau E.Gentvilas - “Žora 5 procentai”, tapęs Seimo nariu, jau mokė kyšininkavimo E.Masiulį, buvo jo mokytoju. Kuo visa tai baigėsi, rezultatą puikiai žinote. Teismo spr...