Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „dvigubą“ viršūnių susitikimą nori išnaudoti tam, kad parodytų visam pasauliui – mes galime apsieiti ir be Vakarų. Taip teigiama vokiečių leidinio „Die Tageszeitung“ publikacijoje. Liepos 8 d. Ufoje duris atversiančiame BRIKP (BRICS) viršūnių susitikime dalyvaus Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos vadovai. Iš karto po šio susitikimo tame pačiame mieste vyks Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikimas, į kurį atvyks Centrinės Azijos šalių vadovai.
Kinai džiūgauja – Rusija perkėlė savo ekonominės plėtros kryptį į Tolimuosius Rytus, teigia Kinijos valstybinė informacijos agentūra „Xinhua“, remdamasi Rusijos vicepremjero Jurijaus Trutniovo interviu, kuriame jis pavadino Kiniją drauge ir pagrindine partnere.
Ufoje bus duotas startas praktinio darbo pradžiai, susitikimo išvakarėse pažadėjo Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas. Naujasis bankas galėtų finansuoti naująjį „Šilko kelio“ projektą, kurį inicijavo Kinija, siekdama atgaivinti senąjį prekybinį kelią, kuris vėl turėtų sujungti Aziją ir Europą. Vietoj kupranugarių vilkstinių tarp Ženžou, Novosibirsko ir Maskvos kursuos greitaeigiai traukiniai ir sunkvežimiai.
Jau nuo seno Kinija siekia prie savo ekonomikos „pririšti“ Rusiją ir Centrinę Aziją, tačiau anksčiau vis susidurdavo su šalta oponentų reakcija. Rusija buvo nusiteikusi skeptiškai, nes baiminosi ekonominio Kinijos dominavimo. Tačiau Ukrainos krizės fone, kai paaštrėjo Rusijos, JAV ir ES santykiai, aiškiai matyti, kaip pasikeitė Maskvos kryptis. Vladimiras Putinas žvelgia į Pekino ir kitų didžiųjų Centrinės Azijos valstybių pusę.
Pagrindiniu banko BRIKP, kuris turėtų konkuruoti su Pasaulio banku (kuriame dominuoja JAV) ir TVF, iniciatoriumi ilgą laiką buvo Kinija. Antroji pagal dydį pasaulyje ekonomika buvo nepatenkinta tuo, kad turi per mažai galių priimant reikšmingus sprendimus. Ir štai dabar pirmąjį žingsnį žengia Maskva.
Rusija patvirtino, kad suteiks bankui 200 milijardų dolerių. Be to, Maskva ratifikavo banko steigimo dokumentus ir dabar laukia, kad jos pavyzdžiu pasektų ir kitos keturios partnerės. Ši nauja institucija taps vienu stambiausių daugiašalių plėtros bankų pasaulyje, tikina A. Siluanovas.
BRIKP šalyse gyvena 40% pasaulio gyventojų, čia sukuriama 20% pasaulio BVP. Naujasis bankas yra pirmoji penkių šalių iniciatyva ir bus svarbus instrumentas kovajant su krize kitose šalyse. Gaila, bet JAV ir ES lieka už durų.
Šaltinis: taz.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]