Žurnalistai ir politikai jį vadino tiesiog BAB – Borisas Abramovičius Berezovskis – gal iš baimės, gal iš pasigėrėjimo.
Ir štai kovo 23 dieną 67 metų rusų oligarchas Borisas Berezovskis buvo rastas nuosavo namo vonioje Didžiojoje Britanijoje su kilpa ant kaklo. Kitas kilpos, padarytos iš medžiagos, galas buvo pritvirtintas prie dušo užuolaidos skersinio. Skrodimo rezultatai parodė, kad B. Berezovskiui buvo sulaužytas šonkaulis. Ekspertai nustatė, kad jis numirė uždusęs, bet nerado jokių fizinio pasipriešinimo pėdsakų. Tačiau Didžiosios Britanijos policija neatmeta galimybės, kad prie oligarcho mirties galėjo prisidėti pašalinis asmuo.
Kaip rašė Jevgenija Albac, B. Berezovskis numirė – perkeltine prasme - tą dieną, kai 2012 metų rugpjūtį Anglijos teismas galutinai atmetė jo ieškinį Romanui Abramovičiui dėl 5,5 milijardo.
Andrejus Vasiljevas, apie dešimtmetį vadovavęs visoms B. Berezovskio valdomoms Rusijos masinės informacijos priemonėms, pasakė: „BAB niekada nežinojo, kiek jis turi pinigų. Jam tai buvo neįdomu. Jis buvo lošėjas.“ Ir staiga senatvėje jam teko apsigyventi buvusiai žmonai priklausančiame name...
Regis, BAB buvo ne tik lošėjas, bet ir charizmatiška asmenybė, kėlusi stiprius jausmus visiems, kurie su juo susidurdavo. Dabar aistras kursto jo mirtis - ypač prisimenant 2006-aisiais Didžiojoje Britanijoje nužudyto Aleksandro Litvinenkos istoriją.
Štai kelios ištraukos iš tekstų B. Berezovskio mirties tema.
Advokatas: jis pavertė savo išėjimą teatru
B. Berezovskio advokatas Londone Aleksandras Dobrovinskis pareiškė esąs įsitikinęs, kad oligarchas viską numatė ir specialiai gražiai iškeliavo anapilin, kad net ir po mirties gautų porciją šlovės.
„Manau, viskas buvo taip. BAB - puikus matematikas, strategas, lošėjas - negalėjo: 1. Kristi į vandenį – išbrinkęs skenduolio kūnas, šlapias kostiumas – visa tai kažkaip negražu. 2. Nusišauti. Kalbos, sąmokslai, iš kur ginklas, šovė tie, šovė kiti... 3. Tabletės? Bus neaišku. Apie Merliną Monro iki šiol neaišku – atsitiktinai ar ne ji prisirijo tablečių. O čia - šilkinis šalikas, prašmatni vonia. Ir vėl šlovė! Šlovė, kurioje norėjosi dar truputį pasimaudyti! Iš ano pasaulio girdėti: „Šaunuolis Boria! Gražiai iškeliavo!“ Ir ginčai. Neapsakomai daug ginčų: koks jis buvo iš tikrųjų? Jis visa tai numatė... Taip ir padarė, kaip numatė“, - mano A. Dobrovinskis.
V. Poznerį šokiravo, kaip iš mirusio B. Berezovskio pasityčiojo televizijos šou vedėjai
Anot garsaus televizijos laidų vedėjo Vladimiro Poznerio, jo nešokiravo žinia apie B. Berezovskio mirtį.
„Žinia apie jo mirtį manęs nešokiravo, nes iš labai jam artimų žmonių girdėjau, kad kai jis pralaimėjo teisme Romanui Abramovičiui, jį apskritai apėmė neviltis. Jis pradėjo kalbėti, kad nemato gyvenimo prasmės, net ėmė kalbėti apie savižudybę. Trumpai sakant, jis iš tiesų buvo skendėjo gilioje depresijoje. Aš neteigiu, kad jis nusižudė, aš apskritai nieko apie tai nežinau ir nesiruošiu spėlioti. Tiesiog, žinia apie jo mirtį manęs nešokiravo“, - rašo V. Pozneris savo oficialiame tinklalapyje.
Televizijos laidų vedėjas pabrėžia, kad jį šokiravo tai, kaip iš mirusio B. Berezovskio pasityčiojo kai kurie kolegos. „Ne, net ne kolegos, bet kai kurie, tarkim, televizijos šou vedėjai ir jų pakviesti svečiai. Aš pamėginau įsivaizduoti, kaip jie elgtųsi, jei Berezovskis būtų ne tik gyvas, bet ir galingas? Kaip jie jam lankstytųsi, kaip padlaižiautų, kaip jie bučiuotų į visas vietas? Šitai nesunku sau įsivaizduoti“, - rašo V. Pozneris ir priduria, kad „nereikia ypatingos drąsos ir gilaus dvasingumo ar principingumo, kad tryptum mirusįjį“.
V. Pozneris pabrėžė, kad B. Berezovskis jam nebuvo draugas ar bičiulis. „Be to, aš žinau, jis daugelį pražudė. Bet aš, nors ir esu ateistas, laikausi principo, kad apie mirusius kalbama arba gerai, arba visai nekalbama", - šiai temai skirtą tekstą baigia V. Pozneris.
M. Chodorkovskis: B. Berezovskis nusidėdavo, atgailaudavo ir vėl nusidėdavo
Buvęs JUKOS'o vadovas Michailas Chodorkovskis, šiuo metu kalintis Petrozavodsko kalėjime, gedi dėl B. Berezovskio mirties.
„Mes niekuomet nebuvome draugai, bet pažinojome vienas kitą daugiau nei dvidešimt metų. Tai daug. Sunku girdėti, kad Boria išėjo suvisam. Jis labai mylėjo gyvenimą visose jo apraiškose, klysdavo, nusidėdavo, atgailaudavo ir vėl nusidėdavo. Aš dažnai ant jo pykau, o dabar jo nėra, ir man labai skauda... Ilsėkis ramybėje...“ - tokią lakonišką M. Chodorkovskio žinutę, perduotą iš kalėjimo, išplatino jo atstovai spaudai.
N. Gluškovas: jo mirtis buvo naudinga Kremliui
Londone gyvenantis artimas B. Berezovskio draugas ir verslo partneris Nikolajus Gluškovas – buvęs oligarcho įmonės „Logovaz“, o vėliau „Aeroflot“ generalinio direktoriaus pavaduotoju - kategoriškai atmeta versiją, kad jis nusižudė:
„Aš atmetu savižudybės versiją. Ji absoliučiai nesiderina su tuo, kaip suprantu savo vienintelio draugo charakterį.
Žinau, kas yra depresija, bendravau su juo prieš tą depresiją ir suprantu, kas ją sukėlė. Borisas Berezovskis – labai stiprus žmogus. Žinoma, laikotarpis buvo labai sudėtingas, to niekas nepaneigtų. Bet kad jis neplanavo tokio poelgio, o atvirkščiai, planavo kai kuriuos žingsnius, kurie turėjo padėti jo vaikams ir šeimai – akivaizdu.
Paskutinį kartą mačiau jį prieš Kalėdas pas Jeleną Gorbunovą, jo dviejų vaikų motiną. Buvau pas juos svečiuose. Susitikome ten su Boria, ir jis neatrodė kaip žmogus, prislėgtas depresijos. Žinau, ką jis darė prieš tai, mes bendravome. Jis nebuvo žmogus, galintis padaryti tokį dalyką.“
Anot N. Gluškovo, tarp eilinių oligarcho priešų nebuvo tokių, kurie iš neapykantos būtų ryžęsi žmogžudystei.
„Mano nuomonė tokia: Berezovskio mirtis buvo, žinoma, naudinga Rusijos pusei, jo priešams, o jei kalbėtume konkrečiau — Kremliui. Negaliu pasakyti, kas konkrečiai ir kaip nužudė Borią, to aš nežinau.“
Atgailos laišką Vladimirui Putinui, kurį neva parašęs oligarchas, N. Gluškovas vadina klastote.
“Nepatikėjau tuo nė sekundės. Aš žinau, kad kažkada, kažkuriuo metu atsirado kažkoks sufabrikuotas laiškas. Tokio laiško Borisas parašyti negalėjo. Galėjo parašyti laišką, susijusį su jo sutartiniais įsipareigojimais. Aš žinau, kad šia tema jis turėjo parašyti rašytinį įsipareigojimą. Bet jokiu būdu – ne atgailos laišką su prašymu grįžti į tėvynę. Žinau apie dokumentą, kurį jis turėjo parašyti, – dar rugsėjo mėnesį žinojau. Dabar pasirodė šita informacija – ir jei tai tas pats laiškas, vadinasi, Putinas yra susijęs su tomis sutartimis, kurios saistė Berezovskį. Nemanau, kad Putinas ar jo aplinka kada nors leis tai išviešinti. Nes tada taptų aišku, kas vyko. O tai, mano manymu, neįmanoma. Manau, to laiško niekada nepaskelbs“, - svarstė vienas artimiausių B. Berezovskio draugų.
2000-aisiais N. Gluškovas kartu su B. Berezovskiu buvo apkaltintas sukčiavimu ir pinigų plovimu. Tačiau 2004 metais Maskvos teismas dėl šių kaltinimų jį išteisino, pripažinęs kaltu tik dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir bandymo pabėgti. N. Gluškovui skirta trejų metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmė, bet jis buvo paleistas teismo salėje, nes tiek jau buvo atsėdėjęs tyrimo metu. 2010-aisiais Didžiosios Britanijos teismas nusprendė, kad N. Gluškovo persekiojimas Rusijoje buvo politiškai motyvuotas, todėl jam buvo suteiktas politinis prieglobstis.
Vertė Alicija Žukauskaitė
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]