„Aš neprisimenu, kada paskutinį kartą sirgau peršalimo ligomis ar gripu. Dabar vanduo Neries upėje yra žemiau nulio. Jeigu dėl kažkokių priežasčių rytą neišsimaudau šaltame vandenyje, tai jaučiuosi ne kaip. Jausmas toks, kad kažko trūksta, „nusinulina“ visos energijos,“- savo kasdienio gyvenimo būdo ypatumais dalijosi 45-erių metų Danielius Sruoga.
Nuosava barža ant Neries upės pačiame Vilniaus centre Danieliui nėra vien tik sezoninis verslas ar pramoga. Tai puiki galimybė praktikuoti ne standartinį gyvenimo būdą tiek jos savininkui, tiek jo draugei Giedrei ir Irmantui – ištikimiausiems Danieliaus komandos nariams, paeiliui budintiems plūduriuojančioje prieplaukoje.
Šiltuoju metų laiku vilniečiai ir miesto svečiai turi puikią progą pasinaudoti jų teikiamomis paslaugomis: pasiplaukiojimą laiveliais, kateriu, pasigrožėti upės pakrančių gamta artimų draugų ar šeimos draugijoje. Kaip tikina Danielius, kitu metų laiku jo visa komanda gyvena spartietišku ritmu – ankstyvą rytą nusileidžia laipteliais nuo plausto ir paneria į Neries upę, po to kapoja malkas, kūrena pečių. Tokios įsigaliojusios tradicijos priimtinos visiems jo komandos nariams.
„Maudynės šaltame vandenyje – geriausia profilaktinė priemonė nuo visų ligų, kurių antplūdis ateina drauge su atvėsusiais orais. Prie šalčio daugelis bakterijų tiesiog negali egzistuoti. Vanduo daro stebuklingus dalykus. Kai įlipi į šaltą vandenį, atsiranda nepalyginamai geresnė nuotaika ir savijauta, tuo metu organizmo temperatūra kelioms sekundėms pakyla iki 42 laipsnių, negailestingai sunaikindama nepalankius virusus. Prie viso to malonumo dar vyksta ir savigydos procesai“, - grūdinimosi šaltu vandeniu privalumus vardijo Danielius, užaugęs medikų šeimoje, nuo vaikystės buvo skatinamas kuo ilgiau būti gryname ore, aktyviai fiziškai judėti ir maudytis po atviru dangumi ištisus metus.
„Iš tingėjimo, baimių ar nesupratimo, žmonės dažnai nesugeba tinkamai pasirūpinti savo kūnu, todėl jiems tenka kreiptis pas gydytojus, gaišti laiką poliklinikose, pirkti ir vartoti cheminius vaistus vietoj to, kad bent jau pamėgintų apsitrinti sniegu ar apsipilti šaltu vandeniu. Suprantu, kad miestietis dėl savo įsitikinimų negali imti ir nusileisti iš daugiaaukščio namo, rasti ten švaraus nesutrypto sniego ar atsinešus kibirą šalto vandens tiesiog užsipilti jį ant galvos... Sudėtinga ne tik peržengti per save, negalvoti apie tai, ką žmonės pasakys, bet ir, žinoma, rasti tam laiko. Šiuo atveju, kaip mes – esame ant upės – net neįsivaizduoju, kaip galima joje nesimaudyti?“, - gyvenimo tiesas dėstė vilnietis.
Nors Irmantui dar tik 24 metai, bet jis jau gali įvardinti grūdinimosi šaltu vandeniu neįkainuojamą naudą. Vos per keletą metų jam pavyko atsikratyti astmos priepuolių, išnyko egzemos nuo jo kūno jis tapo nepalyginamai linksmesnis, stabilizavosi jo emocinė būsena. Danielius neslepia, jog jam džiugu matyti tuos pokyčius, stebėti kaip jaunas žmogus keičiasi ir atranda save.
„Senovinėse Ajurvedos kriptose daug užsimenama apie psichinių ligų prevenciją ir gydymą naudojant šalto vandens procedūras. Jeigu prie rytinio apsiplovimo šaltu vandeniu dar pridėtume maldas ir tam tikrą dažnį skleidžiančią dvasinę muziką, skambančią šventyklose, rezultatai būtų akivaizdūs, - įsitikinęs pašnekovas, - vien Vilniuje, vaistinių skaičius, išaugęs nuo septynių prieš dvidešimt penkerius metus iki kelių tūkstančių šiandien, aiškiai parodo, kad vaistai sveikatos nesugrąžina, o juolab nepadeda jos išsaugoti, tad reikia ieškoti kitų būdų“.
Tiems, kas niekada dar to nedarė, bet labai norėtų prisijungti prie ledinių maudynių sausio 1-ąją drauge su kitais, Danielius pataria nesibaiminti ir išdrįsti įlysti į eketę, tik perspėja, kad prieš tai fizinių pratimų pagalba apšiltintų kūną, pasirūpintų šilta avalyne, su šlapiais maudymosi rūbais nestoviniuotų vėjuje, rastų tinkamą užuovėją persirengimui. Žmogus, kuris labiau užsigrūdinęs, gali sau leisti ilgiau būti basomis kojomis ant sniego ar ledo, o darant tai pirmą kartą, reikia pasirūpinti, kad kojos nesušaltų.
Jeigu jūs organizuojate ar žinote, kurioje vietoje rengiamos sausio 1 dienos ledinės maudynės, parašykite el. paštu [email protected] arba tel. 8 614 15145, nurodydami vietą, laiką ir kontaktus organizuojančio žmogaus. Viską apjungsime po vienu stogu, kad galėtumėme lengviau rasti vieni kitus.
VILNIUS 13.00 val. Žalieji ežerai / Simonas Dailidė 8 648 39931
KAUNAS 14.30 val. Panemunėje, prie pėsčiųjų tilto / Kristina Visagurskienė 8 617 31521
KLAIPĖDA 13.00 val. Antroji Melnragė / Saulė Surplytė 8 686 27025
PANEVĖŽYS 15.00 val. Panevėžio Parko (Parko g.) pliaže / Ilginis Kazimieras 8 616 16100
ALYTUS 15.00 val prie mažojo Dailidės ežerėlio / Kontaktinis asmuo 8 614 15145
RADVILIŠKIS 12.00 val. Eibariškių parko tvenkinyje / Tadas Grimaila 8 695 12240
PASVALYS 11.00 val. Pasvalio poilsio parkas / Jurgita Packevičienė 8 615 28847
VILNIAUS rajonas, Pagiriai, Melikonių kaimas 11.00 val. prie Vokės upės / kontaktai: Dionizas 8 611 37296 arba Tatjana 8 617 43627
UKMERGĖ 13.00 val. Šventosios upė prie pėsčiųjų tilto / 8 675 36627
PRIENAI 13.00 val. Birštono tvenkiniai / 8 656 42568 Leonora
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]