2024 m. balandžio 26 d.

 

Sankcijos Vakarams kenkia labiau nei Rusijai

13
Paskelbta: 2022-07-27 23:05 Autorius: ekspertai.eu



Nors Rusija ir toliau moka didelę karinę kainą už savo žiaurią invaziją į Ukrainą, ekonominiame fronte viskas atrodo kitaip.

Nepaisant pakartotinių prezidento Baideno (Biden) ir kitų Vakarų lyderių patikinimų, kad „griežčiausios ekonominės sankcijos istorijoje“ sužlugdys Rusijos ekonomiką ir išsekins jos karo mašiną, taip neatsitiko.

Rusijos einamoji sąskaita, pagal kurią vertinama pasaulinė prekyba prekėmis ir paslaugomis, antrąjį šių metų ketvirtį tik sustiprėjo, o jos prekybos perteklius išaugo iki rekordinio 70,1 mlrd. dolerių.

Rublis taip pat pasižymėjo nepaprastu atsparumu – iki šiol šiais metais tai buvo stipriausia valiuta pasaulyje, pakilusi iki aukščiausio lygio euro atžvilgiu nuo 2015 m. ir smarkiai pabrangusi dolerio atžvilgiu.

Kas lemia, kad Putino iždas yra pilnas? Atsakymas paprastas: aukštos žaliavų kainos ir nuolatinis Rusijos gebėjimas eksportuoti naftą, dujas, grūdus ir net auksą į ne Vakarų šalis.

Šalių, taikančių sankcijas Rusijai, ekonomikos vaizdas nėra toks rožinis. Europa stengiasi patenkinti savo energijos poreikius, auga infliacija, o žaliojo judėjimo avangarde esančios šalys yra priverstos atsitraukti.

Pavyzdžiui, Vokietija, kurios ekonomikos reikalų ir klimato apsaugos ministrė yra iš Žaliųjų partijos, buvo priversta vėl pradėti eksploatuoti septyniolika anglimi kūrenamų elektrinių, kurios anksčiau buvo uždarytos.

Prezidentas Baidenas, kovojantis su aukščiausia per keturiasdešimt metų infliacija, neseniai maldavo Saudo Arabijos lyderių – režimo, kurio jis vengė – pradėti išgauti daugiau žalios naftos, kad sumažinti dujų kainas ir jų sukeliamą infliacinį spaudimą.

Trumpai tariant, atrodo, kad ekonominis atsakas į Rusijos pradėtą karą daro didesnę žalą likusiam pasauliui nei pačiai Rusijai.

Vakarų lyderiai, skirdami sankcijas diktatoriui, jau turėjo išmokti atsižvelgti į du veiksnius: moralinį aspektą ir galimas socialines bei ekonomines pasekmes.

Šiuo atveju tarp jų buvo akivaizdi įtampa. Moralinis aspektas reikalavo kuo labiau izoliuoti Rusijos ekonomiką.

Tačiau, atsižvelgiant į esamą pasiūlos ir paklausos disbalansą, kuris išryškėjo pasauliui išėjus iš pandemijos ir augant infliacijai, socialiniai ir ekonominiai skaičiavimai turėjo priversti pasirinkti tokį sankcijų režimą, kuris padėtų išvengti problemų paaštrinimo (jei tai apskritai įmanoma).

Bet taip neatsitiko. Sankcijų ir karo derinys sutrikdė energijos ir grūdų tiekimą, sukurdamas ekonomines galimybes, kurias išnaudojo Rusija. Iš tiesų, Helsinkyje įsikūrusio Energetikos ir švaraus oro centro duomenimis, vien per pirmuosius tris karo mėnesius Maskva uždirbo 100 milijardų dolerių pajamų iš naftos, dujų ir anglies pardavimo.

Baideno administracijai pradėjus naudoti Strateginį naftos rezervą, kad padidintų turimas atsargas ir sumažintų benzino kainas, Amerikos avarinis rezervas nukrito iki žemiausio lygio nuo devintojo dešimtmečio vidurio. Tuo tarpu Rusijos naftos eksportas iki gegužės mėnesio grįžo į prieškarinį lygį.

Tuo pačiu metu Europa, praėjusiais metais importavusi 40% savo gamtinių dujų iš Rusijos, dabar susiduria su dvigubu iššūkiu – didžiuliu dujų trūkumu dėl mažėjančio  importo iš Rusijos ir didele infliacija, kurios priežastis yra energijos kainos.

Tai gali lemti ilgą ir šaltą žiemą, nes Europa ketina nustoti importuoti jūra gabenamą naftą iš Rusijos, kaip reikalauja birželį priimtas Europos Sąjungos (ES) reglamentas. Situacija gali pablogėti, jei Rusija nuspręs nutraukti gamtinių dujų eksportą į Europą vamzdynais – o tai ES įsakai dar leidžia.

Idėja buvo, kad Vakarai padėtų Ukrainai laimėti karą arba bent jau labai pakeltų Rusijai jos imperialistinės agresijos kainą. Nors kariniu požiūriu baigtis vis dar nėra aiški, ekonomiškai Rusija nė kiek nenukentėjo.

Šaltinis: nationalinterest.org

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
13. Figaro šen,figsro ten
(2022-07-28 15:19:35)
(78.58.225.231) Parašė:

Paklusnus prispyre reikalas pagelbejo Sirijoje,dabar Horizonte Kijavo-RUS.



12. Anupras
(2022-07-28 10:10:10)
(83.179.68.96) Parašė:

Viskas veikia. Genialus planas. Reikia atkirsti Rusijà nuo Europos rinkos. Jeigu sankcijos nepaveikia Rusijos, tai jos paveikia Europà sužlugdydamos jos pačios ekonomikà ir Rusija nebeturi kur siųsti savo ištekliù. Minusas tik tame, kad tas kas kurpė planà pamiršo laiko aspektà. Kol ėjo paketas po paketo, rusai turėjo laiko perorientuoti savo ištekliù tiekimo kryptis ir dar pradėjo kurti sindikatà iš tù šaliù kas neįtinka vakarams. Na ir situacija pasikeitė kardinaliai, o europa vis dar juda iš inercijos laikydamasi originalaus plano, nors jau pasigirsta vienas kitas balsas, kad metas kirsti per stabdžius



11. tam 8
(2022-07-28 10:09:34)
(46.7.7.108) Parašė:

Nualpo laidos vedėja, tiesiog eterio metu ir todėl išsigandus Liz Truss puolė prie jos. Taigi, Lietuvos žiniasklaida tokių dalykų nerašo. Jiems svarbiau pranešti kokią nesąmonę apie tai kokia seksuali vestuvinė suknelė nuotakos iš kito pasaulio krašto ..



10. To alius
(2022-07-28 09:26:48)
(87.247.104.22) Parašė:

Jūs turbūt valdininkas, nes vis kalbate apie "pakentėjimą". Būtumėte verslininkas, kuriam verslas užsidarė, ar samdomas privačiame versle darbuotojas, kurį atleido, ir darbo NĖRA, nes viskas žlunga, mažiau džiaugtumėtės. O ėdant iš biudžetinio lovio, galima ir "pakentėti".



9. Alius
(2022-07-28 09:17:13)
(90.135.46.95) Parašė:

Kalbekim faktais. Taip, sankcijos kazkiek kenkia ir Europai. Taciau sankcijos Rusijai, suriete i ozio raga Putina. Toks ir yra tikslas sankciju. O europieciai nekvaili, pakentes, nes zino, jei karas nebus laimetas, ju laukia rusiska kerzas ne tik Berlyne, bet ir Lisabonoj.



8. Pirmoji rusofobijos auka
(2022-07-28 08:59:01)
(82.145.208.76) Parašė:

Užvakar kandidatė į Britanijos premjerus Liz Truss spruko iš teledebatų laidos, užkulisyje pasigirdus netikėtam trenksmui. L. Truss tuo metu kaip tik diskutavo apie V. Putiną ir specoperaciją.. Būtų stebuklas, jei taip siaubingai išsigandusi Truss taptų Britanijos premjere. :)



7. Vadakste
(2022-07-28 08:58:05)
(78.62.55.176) Parašė:

Vienu zodziu dedames nemaziau ir sau , nei Rusijai. Lazda tikrai turi du galus. Uz blogus darbus sankciuonuoja daugiausiai Rusijai , o kada kas prades Sankcionuot ir Amerika , nes jie prisidirbe net pasauliniu mastu sukele karus . YUtubeje video kur kalba Amerikos Respublikonas armijos Pulkininkas pabuvojes net Vietname. { Polkovnik armii SSA sobsil, cto zastavit SSA sest za stol peregovorov. } DEn TV . Matomai , kad visi bijo tos Amerikos ir ne vienas jai nepasako , kad stop, nes jie lenda kur nepriklauso . KUr Amerika uz Atlanto , o kur Europa ir kitos salis . Paklausykit si video ir darykit isvadas kas yra pasaulyje tikrasis teroristas.



6. KAIP GALI DAUGIAU NEKENKTI?
(2022-07-28 08:43:05)
(46.249.162.171) Parašė:

Jei gyvendamas Vilniuje Vazuosiu apsipirkineti i Klaipeda ir dar kelis kartus brangiau



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras