Ekspertai.eu pristato savaitgalio gidą, padėsiantį savo skaitytojams nepaklysti kultūrinių renginių pasiūloje, praplėsti akiratį ir gerai praleisti laisvą nuo darbų laiką. Čia pateikiami pasiūlymai apima muzikos, teatro, kino ir mokslo renginius ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams.
Vilnius
Vilniečiai šį savaitgalį gali apsilankyti tarptautiniuose dokumentinio kino ir teatro festivaliuose, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro sezono atidaryme, kartu su kino teatru „Pasaka“ švęsti jų ketvirtąjį gimtadienį, o mažieji žiūrovai kviečiami pamatyti premjerą teatre „Lėlė“.
Vilniaus dokumentinių filmų festivalis
Festivalis kviečia susipažinti su mums, lietuviams, mažai pažįstama šalimi Indonezija. Olandų režisierius Leonardas Retelis Helmrichas per vienos šeimos gyvenimą parodo politinius, religinius ir ekonominius procesus, vykstančius šalyje. Naudodamas ypatingą darbo su kamera metodą, režiesierius ne tik prikausto prie ekrano, bet ir priverčia pasijusti filmo dalyviu.
„Mėnulio pavidalas“, kino teatre „Pasaka“, rugsėjo 27 d. 19.00
Kartais realybė pranoksta net pačias neįtikėčiausias išgalvotas istorijas. Christiano Sønderby Jepseno tragikomiškas ir jaukus dokumentinis filmas apie tris brolius, paveldėjusius senelio turtą, gali pasirodyti keistesnis už netikėčiausią pramaną.
„Testamentas“, kino teatre „Pasaka“, rugsėjo 28 d. 19.30
Taip pat rekomenduojame pamatyti ir vieną bulgarų filmą. „Paskutinieji Juodosios jūros piratai“ – tai šiuolaikinė istorija apie piratus su visais privalomais atributais: kapitonu, maištinga gauja buvusių kalinių, princese, jos vestuvine suknele ir nenusakomais turtais. Filmas pasakoja apie grupelę šių laikų piratų, gyvenančių idiliškoje tropikų saloje. Šiems benamiams, visuomenės atstumtiesiems, vadovauja kapitonas Džekas, jų tikslas – daugiau nei prieš šimtmetį šiose vietose paslėptas lobis.
„Paskutinieji Juodosios jūros piratai“, kino centre „Skalvija“, rugsėjo 28 d. 19.30
Ekspertai.eu pokalbis su viena iš VDFF organizatorių Vilma Levickaite.
Visa festivalio programa ČIA.
Festivalis „Sirenos“: opera „Geros dienos!“
„Menų spaustuvės“ Juodoji salė, rugsėjo 28 d. 12.00
Operos „Geros dienos!“ siužetą sudaro kasininkių mintys – atskiri likimai, slepiami po dirbtinės šypsenos ir mechaniško aptarnavimo – „Laba diena!“, „Ačiū!“, „Geros dienos!“ – kauke. Kasdienybėje nematomos, beveidės, robotus primenančios pardavėjos operoje veikia kaip ryškūs personažai. Slaptos pardavėjų mintys, žiūrovams girdimos jų CV išklotinės čia tampa trumpa, individualia drama. Vidiniai monologai ne tik atspindi kiekvienos kasininkės charakterį, kalbos manierą, bet ir reprezentuoja socialinį dabartinės Lietuvos kontekstą. Operos librete susipina šnekamoji, literatūrinė kalba ir nūdienos aktualijos.
Kino teatro „Pasaka“ gimtadienis ir „Kaimynų diena“
Šį kartą savo gimtadienį kino teatras „Pasaka“ nusprendė švęsti netradiciškai – visus vilniečius kviesdamas į „Kaimynų dieną“. Tie, kurie dirba, mokosi, gyvena ar pramogauja senamiestyje, šį šeštadienį (rugsėjo 28 d.) laukiami kino teatre „Pasaka“. Čia visą dieną filmus galėsite žiūrėti perpus pigiau, o atėjusiesiems į svečius su šlepetėmis – kaip ir dera pas kaimyną – filmų seansai nemokami. Šią dieną visus vaišinsime kava, arbata ir sausainiais. Gimtadienio proga kino teatras dirbs gerokai ilgiau – paskutiniai filmų seansai prasidės jau po vidurnakčio. Dar nemačiusiesiems filmo apie M. K. Čiurlionį rekomenduojame pamatyti filmą „Laiškai Sofijai“ (rež. Robertas Mullanas), taip pat premjerą – filmą „Streikas“ (rež. Romas Zabarauskas).
Koncertų sezono pradžia su LNSO ir lietuvių kompozitorių muzika
Lietuvos nacionalinė filharmonija, rugsėjo 28 d. 19.00
Koncertu Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje maestro Juozo Domarko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atveria duris į 73-iojo koncertų sezono pasaulį ir kviečia savo pirmą simfoninės muzikos vakarą paminėti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kompozicijos katedros 80-metį. Programoje – įvairiais dešimtmečiais sukurtų lietuvių kompozitorių partitūros, palikusios svarbų pėdsaką Lietuvos XX a. muzikinėje panoramoje ir patvirtinančios šių tradicijų tąsą naujame tūkstantmetyje.
Premjera vaikams – spektaklis „Spragtukas“
Teatras „Lėlė“, rugsėjo 28 ir 29 d. 12.00
Vokiečių romantiko Ernsto Theodoro Amadeus Hoffmano pasaka „Spragtukas ir pelių karalius“ – vaikų literatūros klasika, nuolat sugrįžtanti į Lietuvos teatrų scenas vis nauju pavidalu. Lėlių teatre ši pasaka yra tapusi kone chrestomatine kūrėjams medžiaga. Tai lėmė ne tik pasakos vaizdingumas, vaikų ir tėvų santykių problemika, bet ir kūrinyje tiesiogiai plėtojami lėlių teatro motyvai – atgyjančių žaislų ir lėlių įvaizdžiai.
Kaunas
Kaune prasidėjo Tarptautinis Kauno kino festivalis, toliau tęsiasi Kauno architektūros festivalis, o šį savaitgalį numatoma premjera vaikams ir dvi kartu rodomos naujos vienaveiksmės operos.
Emilijos Škarnulytės filmų programa „Regėjimai“: „38-oji šiaurės horizontalė“
M. Žilinsko dailės galerija, rugsėjo 27 d. 18.00
1987-aisiais gimusi režisierė E. Škarnulytė yra baigusi skulptūros studijas Breros institute Milane, Italijoje. Šiuo metu ji studijuoja Norvegijos Tromso šiuolaikinio meno akademijoje ir dirba vaizdo, fotografijos, instaliacijų ir performansų srityse. Kaip tvirtina menininkė, savo darbuose ji tyrinėja realybę politiniu ir poetiniu požiūriu. Jos trumpametražis filmas „Aldona“ šiemet buvo pristatytas seniausio ir prestižiškiausio Oberhauzeno trumpametražių filmų festivalio konkursinėje programoje. Tarptautiniame Kauno kino festivalyje pristatoma dokumentinių filmų programa, kurią sudaro filmai „Aldona“, „Dingusio miesto slėnis“, „Song-Do“, „Tuščiavidurė žemė“.
Visa festivalio programa ČIA.
Unikali 5 tautų simbiozė – grupė „Merope“
Kauno „Žalgirio“ arenos Amfiteatras, rugsėjo 27 d. 19.00
„Merope“ – penkių jaunų muzikantų iš penkių skirtingų Europos šalių grupė, kurianti unikalią nuosavų kompozicijų, lietuviško folkloro, world ir džiazo lobyno bei elektronikos lydinį. Grupės šaknys glūdi Olandijoje, kur visi penki studijavo muziką ir susibūrė po subtilia prancūzo Jeano Christophe'o Bonnafous vėliava. Lietuvos klausytojams, be abejo, turėtų būti įdomios lietuviško folkloro interpretacijos iš šalies. Juolab kad jos susipynusios ir su kitų tautų, daugiausia Rytų, liaudies muzika. Užburiančiomis melodijomis, šiltomis garso tekstūromis, subtilia harmonija ir poliritmiškomis konstrukcijomis „Merope“ mezga iš tiesų sunkiai nusakomo skonio, tačiau labai sodrią ir gilią naujųjų laikų ritualinę muziką.
Premjera vaikams ir vaikystės personažų pasiilgusiems suaugusiesiems – „Čipolino nuotykiai“
Kauno valstybinis lėlių teatras, rugsėjo 28 d. 12.00
Sulaukęs pasiūlymo režisuoti spektaklį lėlių teatre, aktorius ir Kauno muzikinio teatro vyriausiasis režisierius Kęstutis Jakštas peržiūrėjo repertuarą ir nusprendė pasirinkti niekada Kauno lėlių teatro scenoje nestatytą vaikų literatūros klasikos kūrinį „Čipolino nuotykiai“. Prieš šešis dešimtmečius italų rašytojas ir žurnalistas Gianni Rodari sukūrė pasaką apie mažą, bet drąsų ir išradingą svogūnėlį, nesitaikstantį su princo Citrono karalystės tvarka. Šią istoriją perpasakojo jauna dramaturgė Diana Gancevskaitė – kai ką nutylėdama, šį bei tą pakeisdama, todėl vaidinimas nėra lengvai atpažįstamos literatūrinės pasakos atpasakojimas. Spektaklyje kalbama apie pamatines vertybes – draugystę, tiesos siekimą, tarpusavio santykių puoselėjimą, atsakomybę. Statydamas „Čipolino nuotykius“, režisierius K. Jakštas atsiribojo nuo kūrinyje vyraujančių praėjusio šimtmečio aktualijų, socialinės nelygybės alegorijos, klišių ir į daržo bei sodo gyventojų nuotykius pažvelgė šmaikščiai, žaismingai, su humoru.
Dvi vienaveiksmės operos-muzikiniai farsai
Kauno valstybinis muzikinis teatras, rugsėjo 28 d. 18.00
Gioacchino Rossini „Vedybų vekselis“ ir Giacomo Puccini „Džanis Skikis“ pagal muzikos stilių priklauso skirtingiems laikotarpiams: pirmoji opera – brandus klasicizmas, antroji – vėlyvas verizmas, tačiau abi jas sieja panaši tematika – linksmai ar net su gera doze sarkazmo papasakoti, kaip suktybės ir godumas valdo dažną iš šalies dorai atrodantį pilietį, o nedorybės vis dėlto sulaukia dėsningo atpildo. Dirigentas – Julius Geniušas, režisierius – Nerijus Petrokas, scenografas – Sergėjus Bocullo, kostiumų dailininkė – Diana Kuzmickaitė.
Klaipėda
Klaipėdoje skambės lietuvių kompozitorių muzika, smalsiausi pajūrio gyventojai galės sužinoti mokslo ir verslo paslaptis, o vaikams pristatomas naujas lėlių spektaklis.
„Kalnų sonata“ vilios didingomis viršūnėmis
Klaipėdos koncertų salė, rugsėjo 27 d. 18.00
Didingomis viršūnėmis viliojanti, įspūdingų atlikėjų ir kūrėjų meną pristatanti „Kalnų sonata“ rugsėjo 27 dieną festivalio „Permainų muzika“ panoramą pripildys simfoninio skambesio. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Juozo Domarko, įgarsins tik lietuvių autorių partitūras. Koncerto programoje skambės Eduardo Balsio, Osvaldo Balakausko, Ramintos Šerkšnytės ir Ričardo Kabelio kūriniai, atspindintys skirtingus šiuolaikinės lietuvių muzikos etapus.
Festivalyje „InNovaCamp“ – mokslas sėkmei ir linksmybėms
Atgimimo aikštė, rugsėjo 27–28 d. nuo 12 val.
Klaipėdos Atgimimo aikštėje baigiami sumontuoti technologijų ir verslo festivalio „InNovaCamp“ paviljonai, kuriuose rugsėjo 27–28 d., penktadienį ir šeštadienį, vyks mokslui dedikuotos, jo įkvėptos ir jam populiarinti skirtos diskusijos, paskaitos bei pramogos. Renginyje dalyvaus daugiau kaip 60 išradėjų, inovatorių ir technologijų vystytojų. Daugiau informacijos ČIA.
Klaipėdos lėlių teatras kviečia juoktis
Klaipėdos lėlių teatras, rugsėjo 28–29 d. 12.00
Užplikytas puodelis kvapnaus gėrimo yra puiki pradžia knygai ar pokalbiui. Spektaklio „Arbatėlė“ siužetui plėtoti pasinaudojama būtent šia magiška arbatos savybe atverti bendravimo ir atradimo erdvę. Prieš žiūrovų akis sušvysčioja mažučiai puodukai, lėkštelės ir prasideda netikėtas, vis naujas formas įgaunantis, iki pat pabaigos nepaliaujantis stebinti bei juokinti nuotykis. Vyresni žiūrovai atpažins klounados, seniesiems tyliojo kino filmams būdingos meninės kalbos fragmentus. Mažiausieji plyš juokais, stebėdami išraiškingą dinamiško aktorių dueto bendravimą.
Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Molėtų observatorijoje
„Tyrėjų naktis“ – viskas prasideda čia!
Nebūtina gimti Einšteinu, kad kas dieną atrastum ką nors naujo. Devintoji „Tyrėjų naktis“ vėl pakvies į daugiau nei 180 nemokamų ir nepakartojamų renginių rugsėjo 27 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Molėtuose ir daugelyje kitų Lietuvos vietų! Į kai kuriuos renginius reikalinga registracija. Daugiau informacijos ČIA.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]