2024 m. birželio 23 d.

 

Savaitgalio gidas – su polėkiu

Paskelbta: 2013-10-19 10:21 Autorius: Dr. Rasa Gečaitė | ekspertai.eu

Šį savatgalį ekspertai.eu siūlo „Savaitgalio gidą” kultūriniu ir meniniu maršrutu Vilnius–Kaunas–Šiauliai. Nuo parodų ir spektaklių iki literatūrinių skaitymų, kino ir bigbendo festivalio. Ne tik dideliems, bet ir mažiems. O dar geriau drauge, juk linksmiau ir įdomiau. Gal smalsu pamatyti 2013-aisiais lietuvių režisierės sukurtą detektyvinį filmą pagal lietuvių rašytojos knygą ir pasimėgauti violončelės virtuozo koncertu Vilniuje? Pamatyti spektaklį apie Smetoną ir pasivaikščioti po Šilainių „degtukų dėžutes" Kaune. Pasiklausyti vienos garsiausių latvių rašytojų Noros Ikstenos skaitymų Šiauliuose ir išgirsti puikius bigbendus iš Vokietijos, Latvijos, Lietuvos ir Olandijos.  
 
VILNIUS
Lietuviško detektyvinio filmo premjera: „Vardas tamsoje"
Kino centras „Skalvija", spalio 19 d. 16 val.
 

Po ilgo laiko Lietuvoje sukurtas detektyvinio žanro filmas pagal to paties pavadinimo lietuvių rašytojos Renatos Šerelytės knygą. Istorija nukelia į 1995 m. mažą Lietuvos miestelį. Gyvenimas čia ramus. Policijos nuovados darbuotojai nelabai turi kuo užsiimti, sprendžia vien eilinius buitinius ginčus. Tačiau vietiniame viešbutyje nužudoma jauna mergina ir tai sukrečia ne tik visą miestelį, bet ir jauną pareigūnę. Mat pagrindiniu įtariamuoju tampa buvęs tardytojos muzikos mokytojas, su kuriuo moterį jaunystėje siejo meilės istorija. Narpliodama nusikaltimą tardytoja prisiminimais nusikelia į tarybinių laikų Lietuvą, kuomet užgimė dramatiškai pasibaigę santykiai. Kai ima atrodyti, kad byla tapo aiški, nuovados viršininkas įspėja: „Neskubėkit išaiškinti nusikaltimo, nes niekad nežinai, ką atskleisi jį išaiškinęs.“

Režisierė Agnė Marcinkevičiūtė, Lietuva, 2013. Vaidina aktoriai: Neringa Varnelytė, Jurgita Jurkutė, Elvyra Žebertavičiūtė, Gediminas Storpirštis, Aistis Mickevičius, Gintaras Liutkevičius.  Seksualiosios Lolitos vaidmenį atliko kine debiutuojanti Deimena Drąsutytė.

Klasikinės muzikos koncertas „Violončelė capricciosa"
Lietuvos nacionalinė filharmonija, spalio 19 d. 19 val.
 

 
Vilniaus scenoje grieš violončelės virtuozas Denisas Šapovalovas, pirmas iš akademinės muzikos atlikėjų prieš kelis metus surengęs pasirodymą Šiaurės ašigalyje. O legendinio Mstislavo Rostropovičiaus jis buvo pavadintas įstabiu talentu. Savo pirmą koncertą grojo vienuolikos metų, o 1998-aisiais, būdamas Maskvos valstybinės P. Čaikovskio konservatorijos absolventas ir M. Rostropovičiaus fondo stipendininkas, laimėjo prestižinį tarptautinį P. Čaikovskio konkursą. Nugalėtojo titulą ir aukso medalį skyrusios žiuri sprendimas buvo vienbalsis. Nuo tada laureatui atsivėrė žymiausios pasaulio scenos. Koncerte „Violončelė capricciosa“ su Lietuvos kameriniu orkestru svečias atliks Piotro Čaikovskio „Pezzo capriccioso“ ir Josepho Haydno Koncertą violončelei ir orkestrui Nr. 1 C-dur.
 
Išeivijos dailininko Vladislovo Žiliaus (1939–2012) piešinių paroda
Vilniaus grafikos meno centro galerija (Latako g. 3)


 
Po Vladislovo Žiliaus mirties į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų 2012 m. pabaigoje sugrįžo gausus dailininko palikimas – tapyba, grafika, skulptūra ir darbai ant popieriaus. Piešiniai buvo savarankiška ir mėgstama jo kūrybos sritis. Piešinių ekspoziciją sudaro dvi didžiausios serijos – „Indėnų vasara“ (IndianSummer) ir „Smiltynė“. Didelio formato popieriaus lakštuose liejasi gaivališkas, žaismingas spalvų ir formų srautas. Vario ar aukso foliją derindamas su akrilu, pastele, įvairiaspalviais tušinukais ir flomasteriais, dailininkas išgavo turtingas faktūras, kuriomis prisodrino piešinius, tarytum energetiškai juos įkrovė. Greta gausios piešinių kolekcijos taip pat rodomi mažiau žinomi V. Žiliaus ekslibrisai, knygų iliustracijos, scenografijos ir kostiumų eskizai spektakliui „Spūsties valanda“ (pagal Jerzy Stawinskio pjesę, Klaipėdos dramos teatras, rež. Povilas Gaidys, 1969 m.).

Parodoje atsiskleidžia unikalus Vladislovo Žiliaus talentas, savitas mąstymas, įdomi lietuvių etnografijos dermė su pasaulio vaizdinių įvairove. Apie laisvę, o kartu ir gimtojo krašto nostalgiją bylojantys kūriniai kartu primena sudėtingus jų autoriaus likimo vingius. Ši paroda yra Vilniaus grafikos meno centre rengiamo Piešinio parodų ciklo dalis.

Dainuojamosios poezijos diskoteka „Šis tas netikėto”
Vilniaus mokytojų namų didžioji salė, spalio 19 d. 22 val.Diskoteka „Šis tas netikėto“ – unikalus improvizuotas renginys, mėgstantiems dainuojamąją poeziją ir norintiems pajudėti. Diskotekos vedėjas Andrius Kulikauskas juokauja, kad ieškodamas sąsajos tarp dainuojamosios poezijos ir šokių muzikos eina pasivaikščioti į Fabijoniškių miškelį. „Pasiimu virgulę, o kartais, pagal nuotaiką, metalo detektorių ir ieškau tos sąsajos.“ A. Kulikauskui diskotekoje talkins, improvizuos, gros ir dainuos Neda Malunavičiūtė, Olegas Ditkovskis, Domantas Razauskas, Vidas Bareikis, Justė Kazakevičiūtė, Martynas Enčius, merginų grupė „Baltos varnos”, Gintaras Šulinskas ir kt. Vilniaus mokytojų namų didžioji salė virs šokių aištele, kurioje veiks baras, bus galima prisėsti prie staliukų. Tačiau ko tikėtis ar kaip ateiti pasipuošus, Andrius Kulikauskas neišduoda: „Nesu meteorologas ir šiaip Lietuvoj sunku ką nors nuspėti ar tikėtis.“ Todėl pasiruoškite netikėtumams, pasiimkite skėtį, gerą nuotaiką ir ateikite pašokti tikroje diskotekoje. Pastaba: įėjimas tik nuo 18 metų!

Daugiau informacijos apie visus festivalio koncertus ČIA.
 
Karlsono kinas: Krokodilai („Vorstadtkrokodile“)
Kino centras „Skalvija", spalio 20 d. 14 val.
 

 
Nuotykių filmas vaikams. Naujas miesto gyventojas Kajus anaiptol nesijaučia nevisavertis dėl to, kad sėdi invalido vežimėlyje. Čia pasipainioja ir puikūs kandidatai į bičiulius – vaikų grupelė, pasivadinusi „Krokodilais“. Jie turi štabą – namelį medyje, stilingus pakabukus su krokodilo atvaizdu ir yra pasirengę pasiaukoti vienas už kitą. Tačiau vežimėlis atrodo kliūtis rimtiems nuotykių ieškojimams. Viskas pasikeičia po miesto parduotuvės apiplėšimo, kai Kajus padeda „Krokodilams“ išaiškinti nusikaltimą. Režisierius Christian Ditter, Vokietija, 2009. Vaikams nuo 7 m.
 
Dainuojamosios poezijos festivalio baigiamasis koncertas
Šv. Kotrynos bažnyčia, spalio 20 d. 18 val.


 
Vienuoliktojo tarptautinio dainuojamosios poezijos  festivalio „Tai – aš“, kurį organizuoja Vilniaus mokytojų namai,  baigiamajame koncerte dalyvaus visi festivalio dalyviai: Gediminas Storpirštis, Andrius Kaniava, Vytautas V. Landsbergis, Saulius Bareikis, Virgis Stakėnas, Vidas Petkevičius su Aiste Juodeliene, Algirdas Klova,  Gian Luigi Ago bei Claudios Bellucci (Italija) , Julian Dawson (Didžioji Britanija), Mano McLaughlin (Anglija), poetas Rimvydas Stankevičius ir kt.
 
KAUNAS
Spektaklis „Smetona”
Kino teatras ,,Romuva”, spalio 19 d. 18 val.


 
Spektaklio veiksmas vyksta 1940 metų vasaros birželio mėnesį Lietuvos pasienio mieste Kybartuose, greta Marijampolės. Prezidentas A. Smetona palieka Kauną, o jo amžinas oponentas, buvęs bendražygis ir nesutaikomas priešas A. Voldemaras, grįžta skubiai iš Berlyno į Tėvynę. Scenoje vaizduojamas šių dviejų iškilių asmenybių susitikimas, kuris istoriškai neįvyko.
Režisieriaus Vytauto Balsio teigimu, ,,pjesės autorius G. Jankus pateikia menamą, tačiau labai įtikinamą sceninį įvykį, kuris paremtas menine kalba ir aistringu istorinių priežasčių ieškojimu, kas kaltas dėl Lietuvos likimo 1940 metais. Autorius per personažus kreipiasi į žiūrovą, pateikdamas faktus, įvykius, klausimus – kodėl Lietuva nepasipriešino okupacijai, ar buvo nors menkiausia galimybė, kitas kelias, išgelbėti nepriklausomos Lietuvos valstybes suverenitetą? Ar buvo galima išvengti masinių trėmimų, naikinimo, išlikti laisviems?”Spektaklyje keliami klausimai be galo aktualūs ir šiandien: Ar Lietuvai gali pasikartoti tokio masto agresija, ar pati Lietuva sprendžia savo tautos pasirinkimą ir likimą? O gal mes tik marionetės didžiųjų valstybių žaidime? Spektaklis paremtas aštriu  A. Smetonos ir A.Voldemaro konfliktu, tačiau veikia ir trečias personažas – Paternalijus, arba Likimas. Jis komentuoja spektaklio veiksmą, keičia pasakojimo aplinkybes, pats persikūnija į J. Pilsudskį, J. Paleckį, A. Hitlerį ir t.t.

„Kaunotyra”: pasivaikščiojimas po Šilainių degtukų dėžutes
Šilainių Apuolės g. stotelė, spalio 20 d. 14 val.
 

 
LUNI Kaunas tęsia "Kaunotyros" ciklą ir kviečia pasivaikščioti po vieną didžiausių Kauno mikrorajonų, 70 tūkst. kauniečių namais vadinamus Šilainius. Kelionė prasidės 14 val. Apuolės g. stotelėje, į kurią važiuoja 3, 10, 17, 36 ir 39 autobusai.

Po gimtąjį rajoną vedžiosiąs kolega Justas jį pristato taip: „Šilainiai – Dievo ir kitų žymių padarų nepaliestas kraštas, tuo pat metu šviežias ir jau pasenęs rajonas. 1984 m. pradėtas apstatyti milžiniškomis degtukų dėžutėmis, atrodo gana monotoniškai. Dėl to nesunku pasiklysti besikartojančių kiemų labirinte. Planuose – apleisti požemiai, sužlugęs „Marmanto“ turgus, Juodvarniai ir šilainiečių mėgstami koldūnai, kopetėlės į dangų ir daug kitų folkloro neapdainuotų vietų, žmonių, istorijų."
 
Aprangos kodas: pageidaujami treningai ir gera avalynė, nes bus galimybė palaipioti stačiais šlaitais ir pabraidžioti per balas beigi purvynus.

„Vilniaus kino šortai” Kaune
Kino teatras „Romuva", spalio 20 d. 14–21.30 val.
 
Tarptautinis profesionalus trumpų filmų festivalis Lietuvoje „Vilniaus kino šortai", pristatantis šviežiausius trumpus filmus iš viso pasaulio, į Kauną atvyksta su penkiomis konkursinėmis programomis – I, III, V ir IX. Jose sudėti nuotaikingi, rimti, dramatiški ir juodai juokingi vaidybiniai, animaciniai ir dokumentiniai filmai. Festivalis žiūrovus kviečia mėgautis tuo, kas ilgai netrunka – žiūrėti trumpus filmus, kurie neįkyri ir niekada neprailgsta, ir net priešingai – dažniausiai jų būna negana.
 
ŠIAULIAI
IX Europos literatūros dienos 2013
„Sielai” knygynas-kavinė ir dailės galerija, spalio 19 d. 13 val.


 
Europos literatūros skaitymuose Šiauliuose dalyvauja viena stipriausių latvių autorių Nora Ikstena su vyru, vokiškai rašančiu gruzinų kilmės autoriumi Levan Beridze, lietuvių autoriai Rolandas Rastauskas ir Andrius Jakučiūnas. Skaitymus veda Markus Roduner ir Edmundas Trumpa. Maloni staigmena, kad atėjusių į skaitymus laukia dovana – almanachas!
 
Jau devintą kartą rengiamas prozos festivalis „Europos literatūros dienos“, į kurį atvyksta visas desantas lietuvių ir užsienio autorių, okupuodami ne tik Šiaulius, bet ir Klaipėdą, nes pirmą kartą visi festivalio dalyviai savo kūrybą pristato ir uostamiestyje. Net 14 autorių šių dviejų miestų publikai pristato savo kūrinius. Iš lietuvių autorių dalyvauja žinomi ir skaitytojų bei kritikų pamėgti autoriai: Eugenijus Ališanka, Andrius Jakučiūnas, Birutė Jonuškaitė, Aistė Kisarauskaitė, Jaroslavas Melnikas, Rolandas Rastauskas ir Jurga Tumasonytė. O užsienio svečių margą ir įvairiapusį kolektyvą sudaro Šveicarijos bestselerio autorius Pedro Lenz, jauna ir perpektyvi autorė iš Austrijos Anna Weidenholzer, Jörg Bernig iš Vokietijos, du jauni, bet gerai žinomi lenkų autoriai Justyna Bargielska ir Bohdan Sławiński bei viena stipriausių latvių autorių Nora Ikstena ir  vokiškai rašantis gruzinų kilmės autorius Levanas Beridze.

BIG BAND festivalis 2013
Šiaulių miesto koncertų salė „Saulė“, spalio 19 d.Šiauliuose spalio 18–19 dienomis vyksta kasmetinis tarptautinis jau ketvirtasis bigbendų festivalis. Tai unikalus renginys ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Festivalyje dalyvauja atlikėjai iš Lietuvos ir įvairių Europos Sąjungos šalių, klausytojus stebindami pačiais įvairiausiais muzikiniais kūriniais bei alternatyviais ir netradiciniais pasirodymais scenoje. Visi koncertai vyksta Šiaulių miesto koncertų salėje „Saulė“.

Šeštadienį koncertuoja penki kolektyvai iš Lietuvos, Vokietijos, Latvijos ir Olandijos. Jungtinis Vilniaus universiteto ir Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos bigbendas (vadovas Albinas Kučinskas) su solistais Milda Rasilavičiūte, Pauliumi Noreika, Julija Šturo. Tai jungtinis kolektyvas, kuriame groja B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų ir džiazo skyriaus moksleiviai, bei Vilniaus universiteto studentai, baigę įvairias Lietuvos muzikos mokyklas. Vogtland „Clara Wieck“ koncervatorijos iš Plaueno miesto „VAIKŲ BIGBENDAS“ (dirigentas Alexander Gebel, mokytojas Antje Ott). Šį vokiečių bigbendo kolektyvą sudaro 10–16 metų vaikai. Tai jauniausias bigbendo kolektyvas visoje Vokietijoje. Vaikai atlieka džiazo kūrinius labai profesionaliai. ŠIAULIŲ BIGBENDAS (meno vadovas ir vyr. dirigentas Jaroslavas Cechanovičius, dirigentas Skirmantas Sasnauskas) ir solistės Indrė Dirgėlaitė, Kristina Svolkinaitė, Vita Rusaitytė. Šiaulių miesto bigbendas trimitininko Romualdo Sabaliausko ir dirigento Romualdo Jankaus iniciatyva suburtas 2002 metais.
 

Olandų Eteno Leuro teatro orkestras „HOEDADSO“ (meno vadovas ir dirigentas Adri Kass) ir solistai Gert Jan van Delft, Anita van Doremalen, Nick Jonk, Paula Verheijen. Tai orkestras, kuris yra valdomas didžiulės aistros, vidinio entuziasmo ir kuris atlieka aukštos kokybės pasirodymus. Orkestrą sudaro tradicinė bigbendo sudėtis kartu su keturiais vokalistais. Greta autentiškų bigbendo džiazo, svingo melodijų, Hoedadso turi platų repertuarą, kuriame yra latino džiazo, amerikietiškų dainų, miuziklų, filmų, disko, šokių, senų gerų laikų ir moderniosios populiariosios muzikos melodijų. Šį kolektyvą tvirtai savo rankose laiko dirigentas Adri Kas. JELGAVOS BIGBENDAS (meno vadovas ir dirigentas Raitis Ašmanis) ir solistė Ieva Kerevica. JELGAVOS bigbendas susikūrė 1991 metais. Šio kolektyvo sudėtis įvairi – tai ir profesionalūs muzikantai, ir mėgėjai, kurie drauge koncertavo įvairiuose džiazo koncertuose visame pasaulyje. Bigbendas atlieka įvairius kūrinius tiek klasikinius džiazo, tiek ir populiariosios muzikos.
 
Gražaus rudeniško savaitgalio ir maloniai kultūringo poilsio.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras