2024 m. rugpjūčio 15 d.

 

Savaitgalio gidas

Paskelbta: 2013-10-03 18:25 Autorius: Radvilė Nakaitė | ekspertai.eu
Kadras iš filmo „Granato spalva“
Kadras iš filmo „Granato spalva“

Šį savaitgalį pristatome ryškiausius kultūros renginius Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Palangoje. Nuo nežabotos vaizduotės kino genijaus kūrybos iki klounų spektaklio vaikams, nuo praėjusio amžiaus 3–8 dešimtmečių muzikos iki filmo apie šviežią silkę. Dvi didžiulės muzikinės sukaktys, filmas apie psichotropines medžiagas vartojančius muzikantus ir šamanus Afrikoje ir dar šis tas tikrai įdomaus.

Vilnius

„Sergejus Paradžanovas. Nežabotos vaizduotės kino genijus“

Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus, spalio 4 d. – lapkričio 30 d.

Sergejus Paradžanovas (1924–1990) buvo ekscentriška, spalvinga asmenybė. Baigęs vokalo studijas Tbilisio konservatorijoje, įstojo į Maskvos kinematografijos institutą. Jį baigęs, Gruzijos kultūros tradicijos subrandintas armėnas atsidūrė Kijeve, A. Dovženkos, kurį tiesiog garbino, vardu pavadintoje kino studijoje. Čia iš pradžių jis kūrė naivius, bet kartu ir neįprastus filmus, kurie dabar stulbina savo postmodernumu, nors „Pirmojo vaikino“ (1958), „Ukrainiečių rapsodijos“ (1961) ar „Gėlės ant akmens“ (1962) autorius tada tikrai nežinojo šio dar „neišrasto“ žodžio ir tiesiog labai savitai pasakojo istorijas apie įsimylėjusius kolūkiečius ir jūrininkus. 1964-aisiais S. Paradžanovas sukūrė filmą „Užmirštų protėvių šešėliai“, kuris išgarsino režisieriaus vardą visame pasaulyje ir tapo ukrainiečių poetinės kino mokyklos (kad ir iškreipta forma tegyvuojančios ir dabar) pradžia. O pats pradininkas išvyko į tėvynę, nes norėjo kurti filmą apie armėnų poetą Sajat Novą. 1970-aisiais pervadintas „Granato spalva“ ir permontuotas ciniko bei kino leninianos kūrėjo Sergejaus Jutkevičiaus, filmas vis dėlto pasirodė ekranuose. Vėliau buvo 15 metų pertrauka kino kūryboje.

Mėgęs laisvą gyvenimo būdą ir nepakentęs jokio konformizmo, S. Paradžanovas buvo triskart teistas pagal tuomet egzistavusius „kriminalinius“ straipsnius – homoseksualizmas ir prekyba meno vertybėmis. Ir kalėjime jis kūrė savo įstabius koliažus, rašė apsakymus, tapė ir pasakojo fantastiškas istorijas, dažniausiai apie patį save, nes S. Paradžanovas buvo ir nepaprastai postmodernistiškas narcizas.

Lietuvoje jis pasirodydavo dėvėdamas prabangių blizgančių audinių tunika ir lydimas gražių poetiškų jaunuolių. Pikti liežuviai mala, esą 7-ajame dešimtmetyje S. Paradžanovas siūlėsi kurti filmą Lietuvoje, bet jam buvo atsakyta. Galima tik įsivaizduoti, kur link būtų pakreipęs šis režisierius niūrius lietuvaičius, kokias freskas jis būtų sukūręs kad ir iš „Eglės žalčių karalienės“.

Visa informacija apie parodą, filmus ir pokalbius ČIA.

Giuseppe Verdi gimimo diena: „Traviata“

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, spalio 4 d. 18.30 val.

„Traviata“ – ypatingas spektaklis Lietuvos operos scenoje. Rankos pirštais galima suskaičiuoti sezonus, kada „Traviatos“ nebuvo teatro repertuare: spalio 4-ąją „Traviata“ bus parodyta jau 772-ąjį kartą. Būtent su „Traviatos“ premjera 1920 m. sausio 31 d. savo gyvavimą Kaune pradėjo nacionalinė operos trupė – LNOBT lopšys. Dirigentų ir solistų, atlikusių „Traviatą“ per visus tuos 94 metus, sąrašas įspūdingas, pradedant legendiniu tenoru Kipru Petrausku. Violetą ir Alfredą dainuosiantys Raminta Vaicekauskaitė ir Edmundas Seilius yra jau 30-oji pora solistų, kurių herojai mylės ir kentės LNOBT scenoje.

Kompozitoriaus Witoldo Lutosławskio 100-mečiui

Lietuvos nacionalinė filharmonija, spalio 5 d. 19.00 val.

Šiais metais minime lenkų kompozitoriaus ir dirigento Witoldo Lutosławskio gimimo 100-ąją sukaktį. Šiam iškiliam menininkui skirtame simfoninės muzikos koncerte lietuvių atlikėjai – LNSO, Kauno valstybinis choras ir dainininkė Eglė Šidlauskaitė – pasirodo su mūsų publikai puikiai pažįstamu maestro Olivier Grangeanu iš Prancūzijos. Vakaro programoje greta sodrių spalvų žaismingo prancūzų kompozitoriaus Éduardo Lalo Scherzo simfoniniam orkestrui ir anglų autoriaus Edwardo Elgaro monumentalios vokalinės simfoninės partitūros „The Music Makers“, šlovinančios kūrėjus, skamba W. Lutosławskio Koncertas orkestrui, išsiskiriantis meistriška orkestruote ir subtilia lenkų folkloro stilizacija klasikinės muzikos žanro erdvėje. 

Ligoti paukščiai neišgyvena

Šiuolaikinio meno centro kino salė, spalio 5 d. 19.30 val.

Kino kūrėjų komanda, sudaryta iš menininkų ir nepritapėlių, keliauja į Gaboną (Afrika). Manoma, kad ši vieta yra Rojaus sodo buveinė, kur veši vienas stipriausių psichotropinių augalų žemėje. Šio filmo autorius amerikiečių rašytojas ir režisierius Nicholas Fackleris leidžia žiūrovams išvysti unikalią kelionę neįprastai – psichotropines medžiagas vartojančių muzikantų ir šamanų akimis. Visi jie skirtingais būdais ir mediumais ieško atsakymų į kilusius klausimus. Tai ne tik eseistinis kelio filmas tiesiogine ir perkeltine prasme, bet ir filmas apie pačią žmogiškosios kūrybos prigimtį bei plačias, tačiau kartu ir savotiškai ribotas kino kūrybos galimybes.

Visi kino salės filmai ČIA

,,Aloyzas Smilingis: žemaitiškas ir gyvenimiškas vitališkumas“

„Juškus Gallery“, B. Radvilaitės g. 6B, Vilnius

Sovietmečio modernisto atskalūno paroda po daugelio metų nesirodymo viešojoje erdvėje. Akmens ir bronzos skulptūros, spalvų tapyba ant drobės – Aloyzo Smilingio, geriau žinomo Elio vardu, kūryba nuo 7-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio iki šių dienų. Žemaitis Vilniuje, kuris nepasidavė ir neišdavė laisvo asmens savigarbos. A. Smilingis: Mane domina meninės idėjos, o ne priklausomybė kokiam cechui ar ištikimybė vienam pasirinktam žanrui ar stiliui. Pats savęs tiražuoti nesu linkęs. Mąstymas keičiasi, keičiasi ir darbai. Išlieku savikritiškas ir einu tolyn.“

Kaunas

„Mano tėvas – Agamemnonas“

Kauno kultūros ir sporto centras „Girstutis“, spalio 4 d. 18.00 val.

Vilniaus mažajame teatre sukurtas K. Bogomolovo spektaklis „Mano tėvas – Agamemnonas“ – Europoje ypač populiaraus postdraminio teatro pavyzdys. Intelektuali antikos tragiko Euripido pjesių interpretacija padovanos didelį gero teatro malonumą ir pareikalaus iš žiūrovų kantrybės, atidumo, savistabos ir, svarbiausia, ironijos suvokti meistriškai režisieriaus išgalvotus paradoksus apie tai, kaip vaikai kasdien miršta už savo tėvus.

Grupės „InSearch“ koncertas

„PuntoJazz“ palėpė, spalio 4 d. 21.30 val.

Grupė „InSearch“ suvienijo jaunus, veržlius, kūrybingus ir meistriškus jaunosios džiazo kartos muzikus. Saviti, kūrybingi, spalvingi, nesekantys jokiomis stilistinėmis dogmomis, jie panirę į nuolatinius kūrybinius ieškojimus, tai liudydami ir ieškojimo procesą pabrėžiančiu pavadinimu („InSearch“ – „liet. ieškantys, paieškose“), ir netikėtais posūkiais kūryboje. Tiek per originalias kompozicijas, sudarančias didžiąją grupės repertuaro dalį, tiek ir per savitai interpretuojamus moderniojo džiazo standartus. Tyrinėdami skambesio ribų praplėtimo galimybes, derindami istorinių džiazo stilių atradimus ir šiandienines priemones (tokias kaip nu jazz, drum’n’ bass, fusion, rock, creative), jie kuria savitą – melodingą, energingą ir spalvingą – muzikinę erdvę ir prisipažįsta neretai mąstantys ne kaip muzikantai, o kaip tapytojai. Jau keletą metų stebinanti kryptingumu ir brandumu bei žavinti išskirtiniu ansambliškumu grupė „InSearch“ pasisako prieš šiandien dažnus trumpalaikius projektus ir pabrėžia tęstinumo siekį bei kūrybinės partnerystės svarbą, atveriančią ir naujas galimybes.

Elle G koncertas

„PuntoJazz“ palėpė, spalio 5 d. 19.30 val.

Susipažinusios solfedžio suole, po nemažos pertraukos Elena ir Giedrė nusprendė vėl pasolfedžiuoti kartu. Tik šį kartą jau scenoje. Merginos su žiūrovais dalijasi savo simpatijomis 3–8 dešimtmečių muzikai. Elle G instrumentų, kaip ir pačios grupės, sudėtis nedidelė – ukulėlė, vokalai ir keletas kitų muzikinių niekučių. Ypatingomis progomis į švelnų dueto skambesį įsilieja žemi kontraboso tonai. Už tai atsakingas paslaptingasis kontrabosininkas Gediminas. Svarbiausias Elle G atliekamos muzikos ingredientas – nuoširdumas. Svinguojančios merginų dainos – it koks pyragas – pagamintas su meile, saldus ir visuomet su įdaru...

Renginio programa:
19.30 val. DJ Edas (swing), DJ daugjam (swing).
21.00 val. Elle G koncertas.
Petraukos metu – InBeat šokių centro mokytojų pasirodymai.
23.00 val. DJ Pass Dabrickman (funk).

Klaipėda

Paskutinė „Permainų muzikos“ ekspreso stotelė „Meditacija – ekspresija“

Klaipėdos koncertų salė, spalio 4 d. 18.00 val.

Baigiamąją festivalio programą parengė Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus. Ji pristatys du skirtingos kūrybinės stilistikos autorius ir du skirtingo atlikėjų braižo solistus. Klaipėdos koncertų salės scenoje su orkestru muzikuos saksofonininkas Liudas Mockūnas, fleitininkas Vytautas Sriubikis ir dirigentas Martynas Staškus. Pirmoje koncerto dalyje skambės meditatyvi, gilių prasmių ir simbolių prisodrinta Lietuvos nacionalinės premijos laureatės Ramintos Šerkšnytės kūryba. Emocionali muzikinė kalba joje organiškai dera su racionalia struktūra. Kūriniams būdinga spalvinga instrumentuotė, intensyvi ritmika, daugiasluoksnė faktūra ir poliderminė harmonija. Po pertraukos klausysimės ekspresyvios ir originalios amerikiečio kompozitoriaus bei aranžuotojo Eddie Sauterio „Focus suitos“ saksofonui ir kameriniam orkestrui. Sujungianti šiuolaikinės akademinės ir džiazo muzikos elementus, užrašytus ir laisvai improvizuojamus momentus, ji leis pasireikšti išskirtiniam Liudo Mockūno interpretatoriaus talentui. Pasak muzikologės Jūratės Kučinskaitės, šio pūtiko ir kompozitoriaus vardas „garantuoja meistrišką atlikimą ir kompozicinę intrigą. Jo muzikinė kalba – energingas free džiazo, lyriškumo ir ekspresionizmo mišinys, perteikiamas neortodoksiškomis išraiškos priemonėmis“.

Papūgėlė Žužu

Žvejų rūmai, spalio 6 d. 12.00 val.

Lėlių vaidinimas vaikams su klounados elementais pagal A. Kurlianskio ir V. Karavajevo scenarijų. Tai istorija apie išdykusios ir išdidžios papūgėlės Žužu ir klouno Lidu draugystę, kuri vos vos baigėsi laimingai. Istorija mus moko elgtis nesavanaudiškai ir branginti tikrus draugus. Spektaklis skirtas vaikams nuo 2 metų.

Palanga

Dokumentikos festivalis keliasi į Palangą su „jūriniais“ filmais

„Ramybės“ kultūros centras, spalio 5–6 d.

Savaitgalį Vilniuje pasibaigęs 10-asis Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) pirmą kartą keliasi į pajūrį su specialia „jūrinių“ filmų programa. Pirmąjį spalio savaitgalį VDFF palangiškiams padovanos dviejų filmų seansus jūros tema. 

Šeštadienį 18 val. palangiškiai ir miesto svečiai išvys šiųmetinės VDFF retrospektyvos autoriaus, „ilgo kadro“ technikos tobulintojo Leonardo Retelio Helmricho naujausią filmą „Šviežia silkė“ (Hollandse Nieuwe, 2013).

Netikėčiausiais rakursais nufilmuotas pasakojimas atskleidžia Olandijos žvejų darbo užkulisius, leidžia stebėti jų kasdienybę Šiaurės jūroje ar netgi pasijusti lyg atsidūrus žvejojamos silkės kailyje.

Sekmadienį 18 val. VDFF kviečia keliauti į pietus – Juodosios jūros link.

Čia paskutinieji penki vietos piratai vis dar kovoja su Bulgarijos valdžia dėl teritorijų ir kapstosi smėlyje ieškodami kadaise paslėpto lobio. Paslėptas lobis Bulgarijoje ar ne, paaiškės nuotaikingame Svetoslavo Stojanovo filme „Paskutinieji Juodosios jūros piratai“ (The Last Black Sea Pirates, 2013).

Palangiškiai ir miesto svečiai, atkreipkite dėmesį, kad šios dokumentinių filmų peržiūros yra nemokamos!

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras