2024 m. lapkričio 24 d.

 

Savaitgalio gidas

3
Paskelbta: 2013-10-24 17:22 Autorius: Radvilė Nakaitė | ekspertai.eu
Toma Šlimaitė. Kriauklė iš Krymo.
Toma Šlimaitė. Kriauklė iš Krymo.

Šį savaitgalį ekspertai.eu itin daug dėmesio skiria jauniesiems kultūros ir meno atstovams: Vilniuje ir Klaipėdoje atidaromos jaunųjų menininkų parodos, Kaune vyks jaunųjų talentų konkursas, uostamiestyje bus pristatyta nestandartinio šokio spektaklio premjera. Greta šių renginių kviečiame klausytis gyvai atliekamos muzikos, kuri varijuos nuo šiuolaikinių kompozitorių kūrybos iki lūpinių armonikėlių, panagrinėti nepatogias temas kine, į teatrą nukeliauti ne tik patiems, bet ir su vaikais, o galbūt drauge su smalsiais miestiečiais gerai pasivaikščioti betyrinėjant Vilniaus miesto architektūrą ir jos istoriją.

VILNIUS

Nepatogus kinas'13
Kino centras „Skalvija“, kino teatras „Pasaka“, „Multikino“, spalio 23–30 d.

Žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus Kinas“ – tai septintus metus iš eilės vykstantis dokumentinių filmų festivalis, siekiantis kino pagalba pasakoti apie lokalias ir globalias žmogaus teisių problemas plačiam žiūrovų ratui. Tai socialinis – kultūrinis projektas, kurio metu rengiamos nekomercinės dokumentinio kino peržiūros Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, rodoma įvairi dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su filmų kūrėjais, organizuojamos diskusijos su žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Nepaisant projekto socialinės misijos ir nekomercinio pobūdžio, „Nepatogus Kinas“ kartu yra ir vienas lankomiausių kino renginių Lietuvoje.

Visa filmų programa ČIA

Jaunieji menininkai pristato: "Point Of View"
Oslo namai (Mindaugo g. 27), spalio 24 – lapkričio 7 d.

Parodoje pristatomi Jungtinėje Karalystėje kuriančių jaunų lietuvių menininkų darbai. Kuratorės Barboros Grigaliūnaitės ir Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Ritos Valiukonytės iniciatyva surengta paroda pirmą kartą buvo atidaryta rugpjūtį Londone. Menų agentūra Artscape džiaugiasi galimybe perkelti parodą į Vilnių.

"Point of view" paroda – tarsi baltas popieriaus lapas, kuriame išdėlioti jaunosios kartos lietuvių meninkų požiūrio taškai. Ji pristato, analizuoja bei jungia juos i vieną bendrą turinį lyg žaidžiant „Sujunk taškus“ – išryškėja įdomūs iki tol nematyti piešiniai. Šiuolaikinėje realybėje šiuos taškus ir požiūrio kampus veikia įvairūs kintantys faktoriai, kurie formuoja jaunų kūrėjų pasirinkimus ir pasaulėžiūrą. Parodoje pristatomi menininkai, kurių kūrybai įtaką daro gyvenimas egzistuojant tarp skirtingų šalių ir kultūrų, visa tai formuoja specifinį kūrybinį braižą ir intonaciją, kuria kreipiamasi į žiūrovą.

Kuratorė: Barbora Grigaliūnaitė

Dalyvauja: Paul Herbst, Eglė Jauncems, Simona Kaunaitė, Ulijona Odišarija, Joskaudė Pakalkaitė, Paul Paper, Dovilė Puzinaitė, Imantas Selenis, Andrius Svilys, Indrė Šerpytytė, Jovita Valaitytė, Andrej Vasilenko.

Maestro Saulius Sondeckis ir trimito Paganinis
Kongresų rūmai, spalio 25 d. 19.00

„Trimito Paganinis“, „Trimito Caruso“, „Trimito genijus“... panašių epitetų trisdešimt šešerių atlikėjui S. Nakariakovui negaili viso pasaulio muzikos kritikai. Vaikystėje pagarsėjęs kaip vunderkindas, dešimties koncertavęs su orkestru, o vienuolikos apdovanotas diplomu suaugusiųjų konkurse, BBC Music Magazine tituluojamas vienu iš penkių įtakingiausių pasaulio trimitininkų, nes yra atradęs ypatingą kvėpavimo techniką, leidžiančią nepavargstant sugroti ilgiausias melodijas, Sergejus nepaiso jokių apribojimų. Jo trimitui paklūsta sudėtingiausių J. S. Bacho, F. Chopino, P. Čaikovskio, F. Waxmano, D. Šostakovičiaus, F. Mendelssohno ir kitų kompozitorių kūrinių transkripcijos trimitui. Įspūdingiausia tai, kad visus šiuo kūrinius „trimitu jis groja taip lengvai, kaip mes kvėpuojame. Ir tai – jei mums gerai sekasi“.

LUNI savaitgalio kelionė: Vilniaus moderno ir tarpukario architektūra
Naujamiestis ir Senamiestis, spalio 26 d. 14.00

Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į urbanistinę ir architektūrinę kelionę po 1900–1940 m. Vilnių. Jos metu susipažinsime su dviejų skirtingų laikotarpių – 1900–1915 m. (caro laikų) ir 1920–1940 m. (Vidurinės Lietuvos laikų) – Vilniaus urbanistika, architektūros stiliais, svarbiausiais Vilniaus miesto įvykiais. Kelionėje mus lydės LUNI koordinatorius Darius Pocevičius ir architektas Maksimas Zacharovas.

Dalyviai renkasi 14:00 val. M. K. Čiurlionio stotelėje (V. Kudirkos ir J. Basanavičiaus g. trikampyje). Kelionė baigsis Pylimo g. prie Centro poliklinikos. Maršruto žemėlapis. Raudona spalva jame pažymėti caro laikų moderno, mėlyna – Vidurinės Lietuvos laikų modernizmo pastatai.

XXIII tarptautinio aktualios muzikos festivalio GAIDA pabaigos koncertas
Filharmonijos Didžioji salė, spalio 26 d. 19.00

2013-aisiais pagrindinės festivalio temos sukasi apie veiksmą, teatrą, tekstą ir naratyvą muzikoje, o kaip pagrindinis kompozitorius figūruoja Mauricio Kagelis (jo simfoninė partitūra „Broken Chords“ pristatoma baigiamajame koncerte). Beje, festivalyje dėmesio skiriama ir elektronikai, multimedijai, įvairiausioms žmogaus balso galimybėms. Pastarąją intenciją šiame koncerte įkūnys sefardų dainininkė Miriam Meghnagi, o JAV kompozitorius ir multidisciplininis atlikėjas Ken Ueno pademonstruos obertoninį dainavimą, atlikdamas savo Koncertą balsui ir orkestrui.
Intriguojančią vakaro programą papildo dviejų Lietuvos autorių – Anatolijaus Šenderovo ir Loretos Narvilaitės – kūrinių premjeros. Pastaroji kompozitorė savo naują kūrinį taip pristato: „Miestas yra vienas esminių, vyraujančių mano kūrybos motyvų – amžinybės, gyvenimo metafora. Šio kūrinio idėja paremta žymių lietuvių autorių tekstais miesto tema. Žodžio prasmė ir įtaiga čia itin stipri. Simfoninio orkestro kuriama garsų erdvė – tai pominimalistinis, urbanistinis peizažas, pagrįstas įvairaus intensyvumo orkestrinių spalvų blokų kaita.“

Sheep Got Waxed
Muzikos klubas „Artistai“, spalio 26 d. 22.00

„Sheep Got Waxed“ – spontaniškai užgimęs muzikinis organizmas, kurio pagrindinė varomoji jėga - improvizacija. Grupės muzika kupina laisvės, energijos, šiuolaikiškų, dažnai netikėtų, kartais nepatogių garso proveržių. Trio – LMTA džiazo katedros studentai (esami ir buvę): saksofonininkas Simonas Šipavičius [simon sheep], būgnininkas Adas Gecevičius [ed getz] ir gitaristas Paulius Vaškas [paul wax], nuo 2010 metų rudens beveik kasdien vakarus leido studijoje, ieškojo bendros kalbos, improvizacijomis bandė pasiekti vaizduotės ribą.

Eglė žalčių karalienė
Vilniaus „Lėlės“ teatras, spalio 27 d. 12.00

„Šiame spektaklyje teksto nėra. Jis pasakojamas vaizdiniais. Jo siužetas gana intensyvus, pilnas įvykių, nors žodžių nesigirdi. Mazūras demonstruoja teatro magiją, kuri randasi iš atskirų detalių, niekučių, atsitiktinumų, bet neilgtrukus mazūriška polifonija sugaudžia visa jėga. (...) Pasaka Mazūro jau nedomina. Jis rūpinasi apibendrinta situacija, jis - aktyvus šiuolaikinis gyvenimo tyrinėtojas. Jis nieko neužglaisto ir kategoriškai neteigia, jis tik rodo, kaip Eglė jaučiasi šiandien, grįžusi į savo gimtinę. (...) Savo kojomis lekiant į Europą, užsimiršus, galima nutautėti taip pat greitai, kaip ir gyvenant prie okupantų. Mazūrui ši tema ypač svarbi. Jis, kaip paskutinis archaikas, per grožį, per paskutinius mūsų tautos simbolius atveria leituviško mito paslaptis.“ Daiva Šabasevičienė „Vitalijaus Mazūro atgimimas“ („Literatūra ir menas“, 2007 10 26)

KAUNAS

Baltijos šalių dramaturgijos festivalis
Nacionalinis Kauno dramos teatras, spalio 24–27 d.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre prasideda „Baltijos šalių dramaturgijos festivalis Kaunas 2013“. Festivalio programoje – 6 konkursiniai spektakliai bei svečias iš Latvijos. Studentams, senjorams, moksleiviams ir pedagogams taikoma 50% nuolaida bilietams. Visa festivalio programa ČIA.

„Kaunas talent“ – XII Tarptautinis jaunųjų talentų konkursas
Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmai, spalio 25–27 d.

Tarptautinis jaunųjų talentų konkursas „KAUNAS TALENT“ – įvairaus žanrų, stilių – populiariosios muzikos dainų, mados teatrų ir chorų šventė, kurios tikslas populiarinti ir paremti vaikų ir jaunimo muzikos vystymąsi, atrasti ir paskatinti talentingus atlikėjus, susipažinti ir kūrybiškai bendradarbiauti su užsienio šalių atlikėjais, pedagogais, prodiuseriais, rėmėjais.

Per trylika konkurso metų Lietuvą aplankė svečiai iš Vokietijos, Ukrainos, Latvijos, Baltarusijos, Kazachstano, Estijos, Amerikos, Austrijos, Pietų Korėjos, Australijos, Prancūzijos, Bulgarijos, Kroatijos, Kipro, Rusijos, Italijos, Ispanijos, Makedonijos, Moldovos, Kroatijos, Izraelio ir Turkijos.

Konkursas vyks spalio 24–28 dienomis. Konkurso atidarymas – spalio 24 dieną, 18 val. Kauno vaikų ir moksleivių laisvalaikio rūmuose (Parodos g. 26). Konkursiniai dalyvių pasirodymai – spalio 25–27 dienomis. Baigiamasis koncertas ir dalyvių bei laureatų apdovanojimai – spalio 28 dieną 17 val. Kauno halėje.

Lūpinių armonikėlių festivalis
„PuntoJazz palėpė", spalio 26 d. 16.00

Lūpinė armonikėlė yra ypatingo skambesio muzikos instrumentas. Daugelis ją esame matę ir girdėję grojant filmuose apie kaubojus; ji yra neatskiriama bliuzo dalis, taip pat ji yra dažna ir popmuzikoje. Gal tik nedaug žmonių žino, kad armonikėle galima groti klasikinę muziką ir džiazą. Savo virtuoziškumu stebins lūpinių armonikėlių festivalių Estijoje ir Didžiojoje Britanijoje nugalėtojas Kęstutis Švitra, jaunas bliuzo virtuozas Antanas Bukartas, romantiškos muzikos atlikėjas Rimantas Balčiūnas ir kiti šaunūs muzikantai iš visos Lietuvos. Specialusis svečias – elektrinių gitarų Charvel reklaminis veidas Mr. Jumbo – kels roko muzikos bangas.

Kauno šokio teatras AURA kviečia į be galo šiltą, jaukų ir melancholiškai juokingą šokio spektaklį „Melancholijos dėžutė“
Kauno kamerinis teatras, spalio 26–27 d. 19.00

Keturi atlikėjai, „Melancholijos dėžutės“ gyventojai, pateikia savo gyvenimo retrospektyvą per vizualinę išraišką, bandydami perkainuoti savo prisiminimus dabarties perspektyvoje. Jie analizuoja, interpretuoja, ieško savęs tarp dviejų laiko dimensijų. Grafičių meistrų brolių Osgemeos (Brazilija) ir choreografo Johannes Wieland (Vokietija) bendrame projekte apjungiamos skirtingos atminties rūšys: vaizdinė ir emocinė, ilgalaikė ir trumpalaikė, mechaninė ir loginė, valinga ir nevalinga. Šis spektaklis puikiai vertinamas ne tik tik Lietuvos, bet ir užsienio publikos. Itin daug aplodismentų pasirodymas sulaukė neseniai vykusiame šiuolaikinio šokio festivalyje AURA’23.

KLAIPĖDA

Grafikės Tomos Šlimaitės jūros gelmės
KKKC meno kiemas, spalio 24 – lapkričio 24 d.

Uostamiestyje gyvenanti kūrėja – ne iš tų klaipėdiečių, kurie prie jūros nukanka tik kartą per metus. Dar dažniau grafikė prie jos sugrįžta mintimis ir kūrybinėje veikloje mielai renkasi pajūriui būdingus motyvus: kriaukles, akmenis, plunksnas, nugludintus medžio gabalėlius. Juos T. Šlimaitė perkelia ant cinko plokštelių.

Kupiškio rajono Nuriūnų kaime gimusi, Plungės meno mokykloje bei Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje mokiusis kūrėja sako, kad grafikos technika ją sužavėjo mistiškumu, paslaptingumu, kaprizingumu. Vilniaus dailės akademijoje grafikos bakalauro ir magistro studijas baigusi T. Šlimaitė pagal „Erasmus“ programą studijavo Italijos aukštojoje mokykloje „Accademia Di Belle Arti Di Urbino“, tobulinosi „Helnaes pa Hojskole“ mokykloje Danijoje.

Šešias personalines parodas surengusi T. Šlimaitė aktyviai dalyvauja ir grupinėse parodose bei projektuose, kurių naujausias – neseniai KKKC Parodų rūmuose vykusi grafikos paroda „Vaizdų archyvai“.

Klaipėdoje gimusio tapytojo ekspresionisto Karlo Eulensteino tapybos paroda „Karlas Eulensteinas, ekspresionistas iš Klaipėdos“
Prano Domšaičio galerija, spalio 25 d. 17.00

Karlas Eulensteinas yra garsiausias iki Antrojo pasaulinio karo iš Klaipėdos kilęs dailininkas. Jis gimė 1892 m. rugpjūčio 25 d. gausioje garlaivio kapitono šeimoje. Dešimties metų neteko tėvo, vėliau mokėsi buhalterijos ir dirbo pirklio kontoroje. Po dalyvavimo savanoriu Pirmajame pasauliniame kare pagaliau įgyvendino seną svajonę ir iki 1923 m. studijavo Karaliaučiaus meno akademijoje tapybą. 

Kelis metus praleidęs Karaliaučiuje, 1926 m. K. Eulensteinas persikėlė į Berlyną, buvo laisvai kuriančiu menininku. Tačiau ryšys su gimtuoju kraštu niekada nenutrūko. Pamario ir pajūrio gamta, žvejai ir jų kasdienybė liko svarbiausiomis jo kūrybos temomis. Stebėtina, kad dailininko kūrybos palikime nėra nei vieno kūrinio, sukurto Berlyno motyvais.

Iki 1944-ųjų kiekvieną vasarą K. Eulensteinas ilgų atostogų atvykdavo į gimtinę – Klaipėdos kraštą, Kuršių neriją. Jis buvo nuolatinis Nidos dailininkų kolonijos narys, artimai bendravo su Ernstu Mollenhaueriu, Maxu Pechsteinu ir kitais kolonijos menininkais. 

Likus keturioms dienoms iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos, Berlyno bombardavimo metu sudegė tapytojo dirbtuvė ir visi ten buvę darbai. Dailininkas pradėjo naują kūrybos etapą – iš prisiminimų tapė paveikslus, kuriuose nuolat kartojosi Kuršių marių, Nemuno žemumos ir Klaipėdos miesto vaizdai. Pokarinei K. Eulensteino kūrybai būdingi vėlyvojo ekspresionizmo bruožai. K. Eulensteinas mirė 1981 m. birželio 23 d. Berlyne. 

Prano Domšaičio galerijoje, bendradarbiaujant su Rytprūsių krašto muziejumi, Liuneburge, jau buvo pristatyti iš Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto kilusių dailininkų kūriniai: Nidos dailininkų kolonijos dalyvių paveikslai (2006), Alexanderio Kolde‘s grafika (2009), Horsto Skodlerrako (2009) bei seserų Annos ir Margarethe Sinnhuber (2011) tapyba. 

Viačeslavo Ganelino koncertas „Pasikalbėjimai“
Klaipėdos koncertų salė, spalio 26 d. 19.00

„Muzika, nesvarbu, kokio žanro ji būtų, ryškiausia tada, kai kūrėjas pasakoja apie save. Tačiau kad galėtų laisvai kurti, neapsiribodamas esamais vaizdais bei apribojimais, menininkas privalo kovoti, kovoti ir dar kartą kovoti. 8-ajame dešimtmetyje pianistas Viačeslavas Ganelinas buvo išskirtinis. Sovietų Lietuvoje jis dalyvavo formuojant visiškai naują muziką. Muziką, kuri be išvedžiojimų buvo vadinama laisvuoju džiazu (free jazz). Europinės džiazo muzikos kontekste V. Ganelinas savo drąsa, išradingumu ir ieškojimais buvo be konkurencijos, neturėjo sau lygių. „Ganelin Trio“ turėjo neišsenkamą garsų, dekoracijų, spontaniškos dinamikos, atvirų struktūrų, dramaturgijos arsenalą ir labai svarbų elementą – grupės narių funkcijų susikeitimo variantus. Kiekvienas jų pasirodymas tapdavo genesis („atradimas, tapsmas“). Sugebėdami groti iš anksto nesurepetuotas kompozicijas, Ganelinas ir jo partneriai saksofonininkas V. Čekasinas ir būgnininkas V. Tarasovas išrado visiškai naują (tuo metu) improvizacijos formą. Su jau išbandytu partneriu saksofonininku Petru Vyšniausku (antra centrinė figūra Lietuvos džiazo muzikoje) ir vokiečių būgnininku Klausu Kugeliu V. Ganelinas sukuria naują trio – „Ganelin Trio Priority“.

Šokio spektaklis biure
Daukanto g. 3, spalio 26–27 d. 19.00

Norintiems išvysti netradicinį choreografės Aušros Krasauskaitės šokio spektaklio „Akvariumai“ sprendimą nereikės rūpintis, kur prisėsti ar pasikabinti paltus. Veiksmą klaipėdiečiai bus kviečiami stebėti ne iš vidaus, bet pro stiklines Daukanto g. 3 esančio pastato pirmojo aukšto biuro vitrinas.

Galbūt dėl to, kad nebijo iššūkių, o gal todėl, kad Aušra pati nardo tarp klasikinio baleto ir šiuolaikinio šokio, spektakliui „Akvariumai“ pasirinkta ne „formato“ komanda. Šįkart scenoje susitiks „PADI DAPI Fish“ šokėjai Darius Berulis ir Dovilė Binkauskaitė, Lietuvos Nacionalinio Operos ir baleto teatro balerina Urtė Bareišytė, Kauno Valstybiniame Muzikiniame teatre šokanti Auksė Mikalajūnaitė, ansamblio „Lietuva“ šokėjas Mantas Černeckas. Drauge jungdami skirtingas patirtis, šokio tradicijas, tačiau vienijami vienos idėjos, atlikėjai pasitelks netradicinės erdvės panaudojimo galimybes.

Mikė Pūkuotukas
Žvejų Rūmai, spalio 27 d. 12.00

Mikė Pūkuotukas - nesenstantis ir neprarandantis savo žavumo A. Milno vaikiškų knygelių personažas. Karta iš kartos žavisi mielomis ir smagiomis istorijomis apie Mikės ir jo draugų gyvenimą Paslaptingoje Girioje. Jaunimo teatro „Be durų'' spektaklyje „Mikė Pūkuotukas'' vaidinamos pačios smagiausios istorijos, kuriuose dalyvauja geriausi Mikės draugai: Paršelis, Triušis, Tigras, Asiliukas Nulėpausis ir, žinoma, išmintingoji Pelėda. Spektaklyje daug smagios muzikos, šokių ir dainų. Maloniai visus kviečiame į mielą, smagų ir spalvingą jaunimo teatro „Be durų'' spektaklį „Mikė Pūkuotukas''. 

Gražaus savaitgalio ir nepamirškite pasukti laikrodžių!

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. vilnietė
(2013-10-25 13:43:12)
(193.219.55.186) Parašė:

Kas dar negirdėjo, eikite pasiklausyti Sheep got waxed



2. Kažkaip
(2013-10-25 10:12:43)
(78.60.15.233) Parašė:

Klaipėda šį savaitgalį labai rimtai atrodo



1. Rasa
(2013-10-24 23:27:32)
(84.240.20.251) Parašė:

turbo



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras