Ekspertai.eu siūlo kultūriniais renginiais pradėti domėtis nieko nelaukus ir jau šį vakarą sudalyvauti įdomiuose įvykiuose trijuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Ypatinga didelių renginių gausa šįkart gali pasigirti Kaunas, kuriame šurmuliuos improvizacinio džiazo, kitokio kino ir šiuolaikinės muzikos festivaliai bei vyks atsisveikinimas su Fluxus Ministerija. Vilniečiai turės progą aplankyti parodas, įvairiais pjūviais nagrinėjančias mūsų istoriją, su vaikais išvysti novatoriškai sekamą lietuvių liaudies pasaką. Taip pat siūlome atkreipti dėmesį į porą estiško kino seansų bei talentingos lietuvių altininkės pasirodymą. Klaipėdoje atidaroma nauja lenkiškų fotografijų paroda, šiemet susikūręs Klaipėdos jaunimo teatras pristato premjerinį spektaklį, o ypatingas šio savaitgalio gido akcentas – alternatyvosios kultūros vakaras Anykščiuose. Kviečiame apsilankyti.
VILNIUS
„Prie arbatos“
Menų spaustuvė, lapkričio 7 d. 18.00
Menų spaustuvės klubas „Prie arbatos“ šį ketvirtadienį kviečia į pokalbį apie naują teatro veidą „Medijos teatre – ar jau savarankiškas menas?“. Apie tai bandysime diskutuoti su scenografu, „Auksinių scenos kryžių“ laureatu Gintaru Makarevičiumi ir operatoriumi, „No Theatre“ spektaklių kūrėju Jonu Terteliu. Juos kalbins teatro kritikas Vaidas Jauniškis. Įėjimas laisvas, arbata vaišintis privaloma.
Istorinė drama „Gyvieji vaizdeliai“
Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klubas, lapkričio 7 d. 18.00
Tai istorinė drama apie XX šimtmetį, filme papasakota per dviejų estų – Helmės ir Juliaus – gyvenimo istorijas. Helmė yra gimusi 1908 metais Baltijos vokiečio barono von Strandmano name, Talino senamiestyje. Vienintelis jai žinomas tikras dalykas apie praeitį yra tas, kad jos mama buvo tarnaitė estė. Visa kita skleisis palaipsniui per visą XX šimtmetį, per kurį driekiasi ilgas Helmės gyvenimas, paruošęs jai ištisą virtinę netikėtumų. Šiame name ji išgyvena savo laimę ir kančias, aistrą ir nusivylimus. Ji auga greta jaunojo Eriko ir laukia pražystant savo didžiosios meilės. Tačiau vienu aukštu žemiau gyvena Helmei toli gražu neabejingas kino mechanikas Julius.
„Tarp laiko ir istorijos“
VDA Parodų salės „Titanikas“ I aukštas, lapkričio 8 d. 18.00
Trijų šalių menininkai – Martinas Neumaieris (Vokietija), Dominykas Bleis (Dominique Blais) (Prancūzija) ir Žilvinas Landzbergas (Lietuva) – praleido beveik du mėnesius rezidencijoje Nidoje ir pažvelgė į visus pastarojo šimtmečio politinius įvykius šioje mažoje žemės dalyje. Svarbu, kaip menininkai supranta tą istoriją, kuri keitė gyventojų sąmonę, gyvenimą ir vertė ilgėtis to, kas niekada neįvyks.
M. Neumaieris rezidencijos metu tyrinėjo, ką reiškia būti vokiečiu, kaip galima susieti dabartį ir praeitį ir kaip tai aktualu jam asmeniškai. Ž. Landzbergo asmeninės mitologijos, kurios susideda iš mažiausių, tik menininkui svarbių smulkmenų, iš pojūčių, patirtų pajūryje rezidencijos metu, susilieja į instaliaciją, kuri persipina su lietuvių liaudies mitologija ir turi daugybę simbolinių prasmių.
D. Bleis darbai nurodo į vienatvės ir izoliacijos sąvokas bei į kontraversiją tarp Rytų ir Vakarų ir perkeltine, ir tiesiogine prasme įvairiuose įvykiuose dabartiniame Klaipėdos krašte. Keičiasi laikas, politinis kontekstas, bei kai kurie peizažo elementai išlieka beveik tokie patys.
Estų kino dienos Užupyje
Užupio meno inkubatorius, nuo lapkričio 8 d. 18.30
Užupio bendruomenė lapkričio ir gruodžio mėnesių penktadienius kviečia praleisti su estišku kinu. Nemokamais kino seansais žiūrovai galės mėgautis nuo lapkričio 8 d. iki gruodžio 13 d.
„Ateikite palengva, neskubėdami ir lėtai pasimėgaukite iki galo", – siūlo organizatoriai. Estų kinas bus rodomas penktadieniais 18.30 val. UMI renginių salėje.
ATŠAUKTAS! Gaidelis pinigautojas
Menų spaustuvė, lapkričio 9 d. 12.00
Interaktyvus audiovizualinis spektaklis vaikams pagal muzikines lietuvių liaudies pasakas – tai unikali galimybė vaikams bei jų tėvams dalyvauti gyvame spektaklio kūrimo procese. Šarūnas Datenis jau ne pirmus metus eksperimentuoja su šiuolaikinės technikos galimybėmis, padedančiomis kurti muziką bei varijuoti garsais. Aktorius siekia, pasitelkdamas lietuvių liaudies folklorą, t. y. ištiktukines pasakas, vaikų ir jų tėvų akivaizdoje inicijuoti garsų ir vaizdų kūrimą. Prie aktoriaus prisijungęs iliustratorius Antanas Dubra, scenoje kurs gal kiek neįprastas pasakos žanrui iliustracijas, vaizdines pasakų siužetines linijas, kurios bus tiesiogiai projektuojamos scenoje. Vienas iš spektaklio kūrybinės grupės tikslų – supažindinti vaikus su tautiniu folkloru, atskleisti, kad pasakos gali būti net labai šiuolaikiškos, gyvos ir pamokančios. Žiūrovai spektaklyje taps ne tik proceso liudininkais, bet ir kūrėjais bei tam tikrų siužetinių vingių iniciatoriais. Mažieji žiūrovai patys galės prisiliesti prie kūrybinio proceso, tapti garsų bei vaizdų autoriais.
Iš Naujojo pasaulio
Nacionalinė filharmonija, lapkričio 9 d. 19.00
Koncerte skambės viena žymiausių simfonijų pasaulio muzikos istorijoje: XIX a. pabaigoje čekų kompozitoriaus Antoníno Dvořáko sukurta Simfonija Nr. 9 e-moll „Iš Naujojo pasaulio“. Grieš Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO), diriguojamas pirmą kartą Lietuvoje viešėsiančio maestro Israelio Yinono. Šį simfoninės vakarą su LNSO pasirodys ir žymioji Lietuvos altininkė Ūla Ulijona Žebriūnaitė, dabar aktyviai koncertuojanti įvairiose pasaulio šalyse.
„Mykolo Raubos Vilnius“
Vytauto Kasiulio dailės muziejus, lapkričio 5 – gruodžio 8 d.
„Mykolo Raubos kūryboje svarbią vietą užima Vilniaus ir jo priemiesčių peizažai, kupini poetiškumo, ilgesingos nostalgijos dėl negrįžtamai nykstančio mylimo miesto savitumo, – pasakoja parodos kuratorė Ilona Mažeikienė. – Dailininko drobėms būdingas lengvas, subtiliai monochrominis koloritas, elegiškos nuotaikos. Be molbertinės tapybos, dailininkas pasireiškė ir kitose meninės kūrybos srityse – kaip grafikas, tapytojas monumentalistas. Ankstyvoji dailininko kūryba rėmėsi kultūrinio sąjūdžio „Jaunoji Lenkija“ ir Jano Stanisławskio suformuotos peizažo mokyklos tradicijomis, iš Stanisławskio paveldėtu polinkiu romantizuoti, tapyti subtilia plonasluoksne tapysena, rinktis santūrų koloritą. Vėliau, trečiojo dešimtmečio pradžioje, jau gyvenant Vilniuje, dailininko meninė maniera kardinaliai pasikeitė. Šį staigų virsmą lėmė individualaus stiliaus paieškos, noras įsitvirtinti ir kartu – nesustoti vietoje, eksperimentuoti, išmėginti. Šiuo laikotarpiu Rauba tapė daugiausia iš natūros, ekspresyviai, plačiais pastoziškais potėpiais. Vilniuje nutapytose drobėse atsiranda daugiau dramatizmo gaidų. Gamtos gaivališkumas perteikiamas audros debesų, genamų gūsingo vėjo, judančios medžių lapijos motyvais.“
KAUNAS
VDU Jazz Jungtys 2013
Įvairios Kauno vietos, lapkričio 7–9 d.
Nuo 2008 m. Kaune vykstantis festivalis „VDU Jazz jungtys“ – tai aktualaus džiazo platforma, kurioje pristatomos esminės šio muzikos žanro vystymosi kryptys. Pagrindines festivalio vertybes, dėmėsį detalėms, garsui, kokybės reikalavimus formuoja užsibrėžti tikslai – tapti ryškiausiu improvizacinės muzikos festivaliu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.
Nepatogus kinas
M. Žilinsko dailės galerija ir kino teatras „Romuva“, lapkričio 6–10 d.
Žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus Kinas“ – tai septintus metus iš eilės vykstantis dokumentinių filmų festivalis, siekiantis kino pagalba pasakoti apie lokalias ir globalias žmogaus teisių problemas plačiam žiūrovų ratui. Tai socialinis kultūrinis projektas, kurio metu rengiamos nekomercinės dokumentinio kino peržiūros Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, rodoma įvairi dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su filmų kūrėjais, organizuojamos diskusijos su žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Nepaisant projekto socialinės misijos ir nekomercinio pobūdžio, „Nepatogus Kinas“ kartu yra ir vienas lankomiausių kino renginių Lietuvoje.
Informaciją apie filmus galite rasti ČIA.
Fluxus Ministerijos uždarymo renginiai
Fluxus Ministerija, lapkričio 8–9 d.
Lapkričio 8 d.:
19:00 - Senelio išminčiaus uždažymo performansas
20:30 - The Fits koncertas
21:00 - Išskirtinis Jurgos Šeduikytės gyvo garso koncertas
Lapkričio 9 d.:
21:00 – Fluxus ministerijos rezidentų pasirodymas
22:30 – grupės „Saulės Kliošas“ koncertas
Keramikių Virginijos Užusenytės ir Jūratės Višinskienės paroda „Inspiracija...Moteris...Augalas“
Keramikos muziejus, lapkričio 7 – gruodžio 1 d.
Virginija Užusenytė keramiką visada suvokė kaip taikomąjį meną, tačiau jos pritaikymo sritys vis plėtėsi ir nuo puodelių žiedimo palaipsniui perėjo prie stambesnių interjerinių darbų, tokių kaip skulptūros, židiniai, pano. „Mane visada žavėjo gamta, ypač savo vidine, nuolat atsinaujinančia energija, taigi mano darbuose dažnai slypi floros ar faunos idėjos“, – sako autorė. Šios parodos darbai ne išimtis. Tai sėklos, lukštai, paslaptingi įpakavimai, savyje slepiantys augalo idėją. Taip pat jie gali slėpti ir tuštumą arba genetiškai pakitusią gyvybę. Tai 2012–2013 m. darbai, lipdyti is šamotinio molio ir pigmentais spalvintų molio masių.
Pirmasis Jūratės Višinskienės vaikystės lipdinys buvo velnias iš molio, rasto kaime. Vėliau 52-oje amatų mokykloje įgijo porceliano dekoruotojos specialybę. VDI Kauno skyriuje baigė keramikos ir porceliano specialybę, dirbo „Jiesios“ porceliano gamykloje. Po to apie dešimtmetį gilinosi į juodosios keramikos paslaptis. Šiuo metu menininkė dirba su įvairiom molio masėm. Mėgstamiausia tema – moters ir augalo simbiozė. Parodoje eksponuojami 2013 m. darbai, lipdyti iš baltos molio masės ir šamotinio molio.
Šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti“
Įvairios Kauno vietos, lapkričio 9–16 d.
Artėjantį šeštadienį Kaune prasideda XVIII tarptautinis šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš arti". Savaitę truksiantis renginys klausytojams pasiūlys plačią ir įvairiaspalvę šiuolaikinės akademinės muzikos programą: nuo intymių kamerinių žanrų iki simfoninių opusų, nuo edukacinių projektų iki operos. Kaip ir kasmet, klausytojams bus pristatytos lietuviškų kūrinių premjeros, netruks kūrybinių intrigų bei integruotų meninių projektų.
Visa festivalio programa ČIA.
KLAIPĖDA
Sudie, idiotai!
Klaipėdos universiteto Menų fakultetas, lapkričio 7 d. 18.00
Martynas yra jaunas žmogus, ieškantis savojo – vienintelio ir tikro – kelio tarp šio pasaulio vertybių. Jis mėgina priešintis dviveidiškumui, apgaulei, išdavystei, tačiau kaip mat susiduria su neišvengiama tikrove. Skaudinančia ir abejinga.
Klaipėdos jaunimo teatras pristato spektaklį „Sudie, idiotai!“ pagal dramaturgo Justo Tertelio pjesę. Joje autorius mėgina fiksuoti šiuolaikinio jaunuolio patirtis, išgyvenimus, jo konfliktą su kitų sukurtomis taisyklėmis.
Režisierius Valentinas Masalskis sako, kad tai spektaklis apie viltį ir jos praradimą. „Kas nutinka, kai jaunas žmogus praranda viltį? Kai jis nusivilia suaugusiais ir, svarbiausia, savo mokytojais? Visa tai vyksta ne scenoje. Visa tai – mūsų aplinkoje. Mūsų gyvenimuose“, – sako V. Masalskis.
Fotografijų paroda „Labas, Lenkija!“
Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, lapkričio 7 – gruodžio 7 d.
Projektu siekta pristatyti Lenkiją, atsižvelgiant į visą jos daugiasluoksniškumą ir nevienalytį tapatumą, jos naujoviškumą, derinamą su pagarba tradicijoms; atskleisti šiuolaikinę Lenkiją, jos specifiką, tuo pačiu parodant visa tai, kas ją jungia su kitomis Europos šalimis.
Susitikimas su Jurijumi Vasiljevu
KKKC parodų rūmai, lapkričio 8 d., 17.00
Tai susitikimas su vienu iš Rusijos aktualiojo meno kūrėjų, kaliningradiečiu Jurijumi Vasiljevu, kuris uostamiesčio publikai pristatys savo veiklą. Žinomiausias jo kūrybos pavyzdys – ilgiau kaip dešimtmetį gyvuojantis, kone visą pasaulį apkeliavęs, daugiau kaip 50-tyje parodų eksponuotas medijų projektas „Russian Red“. Anot Nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyriaus vadovės Jelenos Cvetajevos, „Russian Red“ (angl. rusiška raudona) interpretuoja XX a. Rusijos kaip mitinės bei ideologinės raudonos spalvos viešpatijos įvaizdį. Raudona – istoriškai tradicinė Rusijos spalva – praėjusiame amžiuje įgijo represyviojo režimo įtaigos, įkvėptos socializmo statybų, karų, komunalinės buities, vėlesnės ekonomikos griūties bei visuotinio abejingumo, ir rado savo vietą tiek avangardiniame mene, tiek kiče. Nuvalkiota? Emociškai paveikiuose J. Vasiljevo darbuose „totali raudona“ pulsuoja nauja energija.
„Marių klavyrų aidai IV“
Klaipėdos koncertų salė, lapkričio 8 d. 18.00
IV-ojoje „Marių klavyrų aidų“ dalyje klausysime Šv. Kristupo ir Marselio medinių pučiamųjų kvintetų, kurie atliks lietuvių ir prancūzų kompozitorių kūrinius. Šv. Kristupo medinių pučiamųjų kvintetas gyvuoja jau dešimt metų. Jame groja talentingi muzikai, tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatai: ansamblio įkūrėjas fleitininkas Giedrius Gelgotas, obojininkė Justina Gelgotaitė, klarnetininkas Andrius Žiūra, valtornininkas Paulius Lukauskas ir fagotininkas Andrius Puplauskis.
Šiuolaikinio šokio spektaklis vaikams nuo 0 iki 3 metų „Mozaika“
Žvejų rūmai, lapkričio 9 d. 15.00
Kaip atrodo mažo vaiko pasaulis? Jis apvalus geltonas ar kampuotas oranžinis? O gal pailgas žalias, tuščiaviduris, bet minkštas? Mažų vaikų pasaulio pažinimas prasideda nuo įvairių geometrinių formų (kubo, rutulio, kūgio) ir spalvų (žalios, raudonos, geltonos, mėlynos, oranžinės). Šias geometrines formas ir spalvas spektaklio kūrėjai dėlios tarsi mozaiką, virsdami vaikams atpažįstamomis daržovėmis: morka, pomidoru, agurku ir kt. Keliaudami per atskirus vaiko raidos etapus, spektaklio atlikėjai tarsi vaikai iki vienerių metų šliaužios, ropos, spyruokliuos, eidami antruosius metus – plekšnos, eis, bėgs, o sulaukę trejų – šuoliuos, slapstysis ar apkabins. Šiuos vaiko judesius ir judėjimą lydės specialiai šiam spektakliui sukurta muzika, parenkant aukštus, paprastus tokio amžiaus vaikams priimtinus garsus ir jų derinius. „Mozaikoje“ mažieji žiūrovai nenuobodžiaus – čia bus kaitaliojamas žiūrėjimo veiksmas ir judesių atlikimas, žinant, jog tokio amžiaus vaikai dėmesį gali koncentruoti vos kelioms minutėms.
ANYKŠČIAI
„The Machine Started To Flow Into A Vein (Vol. 3.5)“: alternatyviosios kultūros vakaras Anykščiuose
Anykščių kultūros centas, lapkričio 9 d. 14.30
Miškais apsuptas Anykščių kraštas įsuks į magišką industrinį kabaretą, kurį rengia eksperimentinio garso, vaizdo ir dizaino organizacija „Moontrix“, bendradarbiaudama su „Simply Superior“, Anykščių kultūros centru ir Anykščių miesto savivaldybe. Duris į renginį atvers pernai Anykščiuose pasirodžiusio surrealistinės elektroninės muzikos projekto „Nurse With Wound“ DVD koncerto peržiūra. Vėliau renginys transformuosis į muzikos grupių pasirodymus ir audiovizualinių keistenybių peržiūras „DTS 5.1 surround sound“ formatu. Trijų valandų „The Hafler Trio“ DVD „Wedding Trilogy“ seansas vyks nuo 16 val. iki 19 val. Po koncerto, 23 val. 30 min., bus pristatyta dar viena „The Hafler Trio“ DVD trilogija „Sexual Trilogy“, truksianti 1 val. 30 min. Koncerte pasirodys lietuvių projektai „d.n.s“, „Skeldos“, „Ganzer Maschine“ ir „Black & Stuff“, o juos papildys brito Andrew McKenzie pristatoma speciali projekto „The Hafler Trio“ koncepcija.
Linkime stiprių įspūdžių!
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]