Artėjantis savaitgalis kultūros ištroškusiems žada pateikti ne vieną rimtą pasiūlymą. Vilniuje vakarais skambės džiazo muzika, koncertuos itin žymūs lietuvių pianistai. Lankytojų akis žavės XX a. penkto–šešto dešimtmečio mados tendencijos ar miela prancūziška animacija vaikams. Tarptautiniai festivaliai su daugybe svečių kauniečius kvies pasidomėti šiuolaikiniu kinu arba menu, bus pristatytos dvi teatro premjeros, o tuos, kuriems salės ar erdvės pernelyg uždaros ir žvarbus oras ne kliūtis, kvies Neringos miestas, švenčiantis savo gimtadienį.
VILNIUS
Ernie Watts Quartet
Lietuvos rusų dramos teatras, lapkričio 14 d. 19.00
„Matau muziką kaip būdą sujungti visus žmones taikoje ir harmonijoje. Visi fiziniai objektai turi savo vibracijas, muzika, kurią groju, yra energijos vibracija, kuri paliečia žmonių bendrumą. Tikiu, kad muzika – tai per mus dainuojantis Dievas“, – sako „Vilnius Mama Jazz“ svečias Ernie Wattsas, pasiruošęs ypatinga natų ir sąskambių galia įtikinti ir Lietuvos publiką.
Visa festivalio programa ČIA.
Paroda „Nuo karo iki taikos. XX a. penkto–šešto dešimtmečio mada“ iš Aleksandro Vasiljevo kolekcijos
Taikomosios dailės muziejus, 2013 m. lapkričio 12 d.–2014 m. gegužės 11 d.
Tai jau šeštoji paroda, surengta Lietuvos dailės muziejui bendradarbiaujant su žinomu mados istoriku Aleksandru Vasiljevu. Šį kartą ji apie penkto ir šešto dešimtmečių madą, žvelgiant į ją neįprastu rakursu.
Daugybė aksesuarų, pradedant mažute skrybėlaite bibi su prisegta gėle ir saulės akiniais, vadintais katės akimis, baigiant plastmasiniais rankinukais ir bateliais su aukštu plonu kulneliu, sukuria parodoje vaikystės atmosferą, dar gyvą ne vieno, ateinančio į parodą, atmintyje, o neryški pokario laimė, kai tik guvumas ir apsukrumas padėdavo dailiau atrodyti, gali sukelti keistą ilgesį. Jaunimą, nepažinusį negailestingų karo metų, tikimės, patrauks rinktiniai penktojo ir šeštojo dešimtmečio mados pavyzdžiai. Gražiai atrodyti moterys stengėsi visais laikais ir visuose kraštuose, tačiau vatinukas gražiąją lytį į rytus nuo geležinės uždangos persekiojo po karo dar ilgai.
Anne
Šiuolaikinio meno centras, lapkričio 15 d. 18.00
Paroda „Anne“ įvyks minint šimtąsias readymade‘o sukūrimo ir dešimtąsias Maurice‘o Blanchoto mirties metines. Dalyvauja Vsevolodas Kovalevskis, Monika Kalinauskaitė, Elena Narbutaitė, Artūras Bumšteinas, Stasys Purys, Žilvinas Danys, Lina Zaveckytė, Davidas Bernsteinas, Nicholas Matranga, Valentinas Klimašauskas, Robertas Narkus, Audrius Pocius, Tomas Sodeika, Antanas Gerlikas, Laura Kaminskaitė ir Antanas Dombrovskis. Kuratorius Auridas Gajauskas.
Romantiškas virtuozas Andrius Žlabys
Kongresų rūmai, lapkričio 15 d. 19.00
Pianistų viltimi tituluojamas atlikėjas Andrius Žlabys žavi neįtikėtinai natūraliu virtuoziškumu, romantiška dvasia ir intelektualumu. Koncertavęs daugelyje pasaulio koncertų salių bei muzikos festivalių solo ir su orkestru, nominuotas prestižiniam „Grammy“ apdovanojimui, Andrius Žlabys, kaskart užburiantis savo kūrinių interpretacijomis, gali būti teisėtai vadinamas didžiųjų XIX a. pianistų įpėdiniu.
Koncerte skambės F. Chopino Antrasis koncertas fortepijonui – šviesos ir švelnaus liūdesio kupinas, romantika alsuojantis kūrinys, atskleidžiantis pianisto virtuoziškumą bei jausmingumą, lydimas Devintosios Schuberto simfonijos, kuri yra visos kompozitoriaus kūrybos apoteozė, žėrintis jo genialumo įrodymas.
Ernestas ir Selestina: meškučio ir pelytės nuotykiai
Kino teatras „Pasaka”, lapkričio 16 d. 15.30
Didelė draugystė prasideda nuo mažų dalykų... Ji – maža pelytė, jis – didelis meškinas. Ji dar vaikas, o jis jau suaugęs. Ji svajoja tapti menininke, nors turi tapti stomatologe. Jis – muzikantas ir poetas, gyvenantis nerūpestingą gyvenimą. Jie gyvena skirtinguose pasauliuose, tačiau draugystė daro stebuklus ir jų negali išskirti nei ūgiai, nei prietarai, nei kultūriniai barjerai.
Įgarsintas lietuviškai.
Vilniaus fortepijono muzikos festivalio pradžios koncertas
Nacionalinė filharmonija, lapkričio 16 d. 19.00
Paskutinį rudens mėnesį Filharmonijos salėje viešpatauja fortepijonas. Tai jau trečią kartą rengiamas Vilniaus fortepijono muzikos festivalis, suburiantis ryškiausius šių dienų pianistus. Festivalio pradžios koncerte solistės amplua pasirodo festivalio meno vadovė Mūza Rubackytė, o programoje daugiausia dėmesio telkiama lenkų kompozitoriaus Krzysztofo Pendereckio, kurio 80-mečiui šis vakaras ir skiriamas, kūrybai. Maestro iš Čilės Maximiano Valdeso vadovaujamas orkestras atliks spalvingą simfoninę Čakoną, taip pat nuskambės dešimties dalių (be pertraukos) kolosalus Koncertas Resurrection fortepijonui ir orkestrui.
Geltonų Plytų kelias
Keistuolių teatras, lapkričio 17 d. 12.00
„Geltonų Plytų kelias“ – naujas daugeliui gerai žinomo Keistuolių teatro spektaklio „Smaragdo miesto burtininkas“ pastatymas. 11 metų scenoje gyvavęs spektaklis po penkerių metų pertraukos atgimė prieš žiūrovus visiškai naujomis spalvomis, su visai kitais aktoriais, su kitu pavadinimu, bet su nepamirštamomis dainelėmis ir nenuginčijamomis tiesomis, nes, kaip kartoja ne vienas Keistuolis: „Svarbiausia – įžvelgti stebuklą paprastuose dalykuose!“
KAUNAS
Melancholijos bokštai
Nacionalinis Kauno dramos teatras, lapkričio 14 d. 19.00
„Tai spektaklis apie melancholijos transformaciją, jos besikeičiančius pavidalus, grėsmę ir destruktyvumą. Svarbiausia yra šokio, muzikos, balso, scenografijos, garso, teksto pavertimas vienalyte būsena, kurioje visi komponentai yra neatsiejami vienas nuo kito. Įdomus pats naujų formų ieškojimas ir skirtingų žanrų sintezės kūrimas”, – apie spektaklį užsimena choreografė ir režisierė A. Naginevičiūtė.
„Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė A. Naginevičiūtė jau ne vieną kartą bendradarbiavo su poete ir dramaturge G. Labanauskaite, kompozitoriumi V. Dieniniu ir scenografu A. Adomaičiu. Šį kartą į kūrybinės komandos branduolį įsiliejo brandūs, talentingi šokio kūrėjai bei audiovizualinės poezijos grupė „Avaspo“, jau tapusi reiškiniu tarpdisciplininių menų pasaulyje.
Insanitus | Tarptautinė meno laboratorija
Laisvės al. 60, lapkričio 14–17 d.
„Insanitus" atveria įslaptintas laboratorijos duris ir pristato gluminančius meno eksperimentus: instaliacijų labirintai, interaktyvus miesto kinas, tarpdisciplininiai performansai privers patikrinti savo fizinius pojūčius ir mentalines galimybes.
Šios rezidencijos mokslininkai – garsinio, vaizdinio, performanso menų atlikėjai, meno projektų organizatoriai ir idėjininkai, nepaliaujamai varijuojantys audiovizualiomis meno formomis, siekiantys atrasti naują skambesį, įtvirtinti dar nepažintus meno regėjimo ir supratimo būdus.
Intymumas
VDU teatras, lapkričio 16 d. 19.00
„Žmogus įdomus tiek, kiek jis nepaslėptas po padorumo kauke, tiek, kiek jį galima nurengti iki visiško nepadorumo, kiek jis gali būti beodis. Ne anatomiškai nuogas, o nuogas prieš save patį. Įdomu tai, ką jis slepia net nuo Dievo.“ (Artūras Areima)
Inscenizacijos autorius ir režisierius – Artūras Areima
Scenografas – Artūras Areima
Kostiumų dailininkė – Diana Kuzmickaitė
Vaidina Severija Janušauskaitė, Goda Piktytė, Vainius Sodeika, Andrius Žiurauskas
Trispalvis
Forum Cinemas, lapkričio 17 d. 16.00
Filmas „Trispalvis“ kuria pokario laisvės kovotojo portretą. Nejuodinamą ir nešviesinamą. Nesumeluotą, autentiškai piešiamą dvylikos to meto kovų liudininkų – buvusių partizanų ir ryšininkų. Klausantis partizaniškų dainų, filmas žiūrovą panardina į Lietuvos istorijos verpetus, raibuliuojančius įvairiausiomis spalvomis.
„Norėjau sukurti kinematografinį pokario žmogaus portretą. Ne prisitaikėlio, o to, nepabūgusio okupantų, išėjusio kovoti į mišką. Norėjau išgirsti svarbiausias šio apsisprendimo ir kovos detales – išėjimą iš namų, pirmąjį mūšį, išdavystes ir t. t.“, – sako režisierius Vytautas V. Landsbergis.
Visa filmų programa ČIA.
II-asis Lietuvos kamerinės muzikos festivalis
Kauno filharmonija, lapkričio 17 d. 17.00
Pirmą kartą Lietuvoje lankysi Frédérico Chopino muzikos virtuozas Marcas Laforet’as. Rusų kilmės prancūzų pianistas pirmąkart koncertavo būdamas aštuonerių metų Théâtre des Champs-Élysées Paryžiuje. Baigęs aukso medaliu Jacqueline’o Landowski’o klasę Boulogne’o Konservatorijoje, jis tęsė studijas Paryžiaus nacionalinėje konservatorijoje, Pierre’o Sancan’o klasėje, kur komisija apdovanojo jį pirmuoju prizu, paskui kurį sekė meistriškumo kursai. Pianistas taip pat studijavo pas legendinį pianistą Arthurą Rubinsteiną, negailėjusio jam šilčiausių įvertinimų ir paskatinimų.
KLAIPĖDA
„Medelynas“
Galerija „si:said“, lapkričio 15 d. 17.00
Parodoje arb‘ (lot. arbor, liet. medis; lot. arboretum, liet. medelynas) E. Racevičius ir E. Pscheidlas-Jeschkas apmąsto individualumo, autorystės koncepcijas. E. Racevičiaus skulptūrose įaugęs žmogelis, pasipuošęs baltais marškiniais ir juodomis kelnėmis. Postamentas suaugęs su figūra, žmogaus tęsiniai nueina į medį, per jį – į žemę. Kiek bauginantis, stichiškas medžio masyvas, išryškinantis gamtos ir žmogaus proporcijas, žmogaus įaugimą į aplinką. Pasak menininko, „Tas žmogelis – tai tariamasis „aš“, o likusios medžio šakos – visa kita, kas lieka už „aš“ ribų.“
Lenkų dizaino mėnuo
KKKC Parodų rūmai, lapkričio 15 d. 18.00
KKKC atidaromos iš karto dvi didelės šiuolaikinio lenkų dizaino parodos: savitą kaimyninės šalies plakato mokyklą, pripažįstamą vienu iš įdomiųjų pasaulio grafikos dizaino reiškinių, apžvelgs paroda „Faces Of Polish Posters“; fotopeizažų bei gamtos įkvėptų daiktų ir objektų dermę atskleis fotografijos bei dizaino paroda „Materia Prima: peizažas ir dizainas“.
Neringos gimtadienis
Įvairios Neringos miesto vietos, lapkričio 15–17d.
Neringiškiai švenčia miesto įkūrimo 52-ąją sukaktį bei laukia gimtadienyje ir bičiulių „iš kito kranto“. Visą renginių programą ir žemėlapį galite rasti ČIA.
Griebkit šiltas pirštines, šaliką, kepurę ir pirmyn!
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]