Didėjantis tempas, augantis šurmulys, vėsus oras ir tamsa metų pabaigoje žmones dažnai priverčia susiraukti, paniurnėti, padūsauti ir toliau skubėti. Šiek tiek pailsėti, nurimti ir pasisemti gerų emocijų mūsų skaitytojus kvies specialiai atrinkti savaitgalio renginiai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Vilniuje šį savaitgalį vyks daug muzikinių renginių: džiazo, roko bei klasikinės muzikos mėgėjai tikrai atras ką nors sau artimo ir malonaus. Norintys geriau pažinti praeities idėjas galės rinktis tarp kino retrospektyvos, fotografijų ir tapybos parodų. Kaune ir Klaipėdoje šurmuliuos kalėdinės dirbtuvėlės, dėmesio verti kino, muzikos ir vizualių menų renginiai.
VILNIUS
Siūlau naują pasaulį
Nacionalinė dailės galerija, gruodžio 6 d. 18.00
Paroda „Siūlau naują pasaulį. Vito Luckaus fotografijos retrospektyva“ yra išskirtinis įvykis Lietuvos moderniosios dailės ir fotografijos parodų kontekste, atveriantis naujus modernios Lietuvos kultūros klodus ne tik specialistams, bet ir plačiajai visuomenei: unikalaus lietuvių fotomenininko kūrybos panorama visuomenei pristatoma pirmą kartą.
Vitas Luckus (1943–1987) – vienas reikšmingiausių XX a. II p. Lietuvos fotografijos meno kūrėjų, nutiesęs tiltą tarp tradicijos ir avangardo, tarp modernizmo ir postmodernizmo. Kartu su Antanu Sutkumi, Aleksandru Macijausku, Romualdu Rakausku, Algimantu Kunčiumi ir kitais bendraminčiais V. Luckus kūrė lietuvių fotografijos mokyklos pagrindus. Savo originalia raiška jis gerokai išplėtė dominavusios estetikos ribas. V. Luckus kūrė ne tik meninę, bet ir taikomąją fotografiją: buvo vienas novatoriškiausių mados ir reklaminės fotografijos kūrėjų.
J. Cassaveteso filmų restrospektyva
Kino centras Skalvija, gruodžio 6–15 d.
Apie tai, kaip Johnas Cassavetesas kūrė savo filmus, sklando ne viena legenda. Tačiau šio talentingo JAV režisieriaus ir aktoriaus filmai dar niekada nebuvo išsamiai pristatyti Lietuvos kino ekranuose. Jo filmų retrospektyva, pradedant debiutine juosta „Šešėliai“ (1959) ir baigiant vėlyvuoju „Meilės tėkmės“ (1984), – jau nuo šio penktadienio „Skalvijos“ kino centre. Rengėjai kviečia nusiteikti drąsiam ir lengvai interpretacijai nepasiduodančiam kinui. Čia liejasi džiazas, viena per kitą lipa įvairiausios emocijos, o pagrindinis dėmesys tenka žmogaus dramai.
Visa informacija ČIA.
Tree Stones džiazo kvartetas
Piano.lt salė, gruodžio 6 d. 20.00
Tree Stones džiazo kvartetas susiformavo 2012 metais, kai vieni geriausių naujos džiazo kartos 3-jų Baltijos šalių muzikantai nutarė suvienyti savo jėgas ir patirtį unikaliam projektui. Nuo pat pradžių kolektyvo muzikavimas virto sėkmingu ir ryškiu muzikiniu reiškiniu, pasižyminčiu stipria energija bei išraiškinga atlikimo maniera, kas lėmė sprendimą pratęsti šį projektą ir išvystyti jį į aukštesnį intelektinį ir emocinį lygmenį bei pristatyti platesnei auditorijai.
Pagrindinė grupės idėja yra interpretuoti originalias kompozicijas, kurios atspindi ir perteikia džiazo tradicijų įtaką kartu sukuriant savitą muzikinę kalbą, kupiną skirtingų garsų bei unikalių spalvų. Tree Stones muzika perteikia savitą istoriją, kurioje vyrauja stipri melodinė linija, persipinę ritmai, kuriuose atsispindi vidinis ir išorinis šių dienų muzikinis pasaulis.
Coldplay Tribute Lietuva
Soulbox, gruodžio 6 d. 22.00
Šias melodijas ir nepakartojamus vakarus kurs kartu su šios grupės dainomis užaugę lietuvaičiai, kurie įkvėpti jų jau ne vienerius metus džiugina gyvos muzikos sceną. Coldplay Tribute Lietuva – pirmieji, vieninteliai ir nepakartojami koncertai su atlikėjais iš Sweetsalt: Roku Dobužinsku (vokalas), Romanu Dzindzeleta (gitara), Vytautu Vansavičiumi (bosinė gitara), Mindaugu Stundžia (mušamieji) bei pianistu Joriu Sodeika.
Premjera „Laimingasis Hansas“
Keistuolių teatras, gruodžio 7 d. ir 8 d. 12.00
Pasaką „Laimingasis Hansas“, apie berniuką gimusį su marškinėliais, dar prieš 200 metų užrašė garsiausi vokiečių pasakų kūrėjai broliai Grimai. Dabar pasakos motyvais Aido Giniočio ir Andriaus Kaniavos parašyta pjesė savarankišką gyvenimą pradeda Keistuolių teatro scenoje. Prisiekusieji Keistuolių teatro gerbėjai turbūt prisimena, kad 1995 metais režisieriaus Aido Giniočio režisuotas spektaklis „Laimingasis Hansas“ jau buvo užgimęs šio teatro scenoje, kur ilgai ir garbingai gyvavo iki 2003 metų.
Kontrabosas
Nacionalinio dramos teatro mažoji salė, gruodžio 7 d. 16.00
Kontrabosas – groteskiška ir juokinga pjesė apie paranojišką muzikantą, kurio beviltiškas poreikis būti pripažintam virsta agresyviomis antivisuomeninėmis fantazijomis. Savo gremėzdišką instrumentą jis įsivaizduoja kaip savo paties metaforą: lygiai kaip ir jo instrumentas, kuris niekad nėra gavęs solo partijos, jis priverstas nuolat likti nepastebėtas, todėl tapo visuomeniškai nerangus ir niekaip negali rasti sau tinkamos vietos. Ieškodamas sau emocinės kompensacijos, jis mėgaujasi estetinio terorizmo fantazijomis, tokiomis kaip nutrauktas koncertas, kuris priverstų į jį atkreipti dėmesį.
Jashos Heifetzo koncerto Filharmonijoje 100-mečiui
Nacionalinė filharmonija, gruodžio 7 d. 19.00
Gruodžio 7-ąją Nacionalinėje filharmonijoje rengiamas simfoninės muzikos vakaras, skirtas Jashos Heifetzo koncerto Filharmonijoje 100-mečiui. Piotro Čaikovskio, Nikolajaus Rimskio-Korsakovo ir Aleksandro Skriabino kūrinių programą šia proga atliks maestro Juozo Domarko diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, solo smuiku grieš prestižinėje Niujorko Juilliardo mokykloje studijuojanti lietuvių smuikininkė Justina Auškelytė.
„Baisiai džiugu!“
Loftas, gruodžio 7 d. 19.00
Viena populiariausių visų laikų Lietuvos grupių „Antis“ po ketverių metų pertraukos išleidžia savo naujų dainų albumą „Baisiai džiugu!“ Kultinė grupė šiemet iš gerbėjų atėmė žadą, kai sukūrė naują koncertinę programą „Baisiai džiugu!“ Be senų didžiausių grupės hitų, ši programa išsiskyrė pakitusiu skambesiu, naujais aktualiais kūriniais ir specialiai šiam turui sukurtais efektingais sceniniais Algirdo Kaušpėdo kostiumais. „Anties“ sudėtį scenoje papildė ir naujausias grupės dainas prodiusavęs Victoras Diawara.
„Nuo realizmo iki optinio meno“
Taikomosios dailės muziejus, lapkričio 28–kovo 2 d.
Pasak parodos kuratorės Nijolės Tumėnienės, „Kazimieras Žoromskis – vienas ryškiausių lietuvių išeivijos dailininkų, didžiąją dalį savo gyvenimo praleidęs svetur: Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Ispanijoje, Kolumbijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nauja aplinka paliko Žoromskio kūryboje ne mažiau ryškų pėdsaką už sąmonėje gyvus Lietuvos prisiminimus. Visa tai nulėmė kūrybinį dailininko kelią, formavo jo tapybos kryptį. 7-ame dešimtmetyje dailininko eita abstrakčiosios dailės link, jo domėjimosi akiratyje buvo optinių iliuzijų kūrimas. Optinis menas, arba OpArt, Valstijose tada buvo labai populiarus.
Dviračiais per Himalajus
Kino teatras Pasaka, gruodžio 8 d. 17.30
Filmas pasakoja apie penkių lietuvaičių mėnesį trukusią kelionę dviračiais per šiaurinę Indijos dalį. Šios kelionės metu įveikta apie 1000 km, minant į daugiau nei 5 km aukštį siekiančias perėjas. Keliautojai susiduria ne su vienu išbandymu: užverstais, kartais nuplautais keliais, dideliais aukščiais bei sveikatos problemomis. Tačiau viską pavyksta įveikti pasitelkus užsispyrimą ir palaikant vienam kitą. Filme atskleidžiama, kuo skiriasi keliavimas dviračiais nuo keliavimo kitomis, įprastesnėmis, transporto priemonėmis.
KAUNAS
Konstancijos Dzimidavičienės jubiliejinė paroda „Amžinybės ratas“
Keramikos muziejus, gruodžio 6 d. 16.00
Parodoje žinoma keramikė pristato pastarųjų kelerių metų darbus – keramikos ciklus „Amžinas ratas“, „Mandalos“, „Artefaktai“, „Totemai“, keraminę plastiką („Būsenos“, „Neatpažinti gyviai“, „Tabula rasa“) ir kitus.
Dailininkės kūrybos diapazonas – platus, jos meniniai ieškojimai susiję su nuolatiniais technologiniais eksperimentais. Ankstyvuoju kūrybos laikotarpiu K. Dzimidavičienė kūrė architektūrinę keramiką (pano, dekoratyvines sienelės, interjero detalės) Kauno, Palangos, Rietavo visuomeniniams, vėliau – ir privatiems interjerams. Nuo XX a. paskutiniojo dešimtmečio plėtojusi archeologinei dailei artimą stilistiką ir sukūrusi žiestų indų formas interpretavusių kompozicijų, ilgainiui autorė pradėjo kurti turiningą ir paveikią keraminę plastiką, intriguojančią technologijų įvairove, autorinės technikos efektais, netikėtais skirtingų medžiagų deriniais. Dailininkės kūrybą su lietuvių liaudies paveldu sieja dvasinė atmosfera, baltų archeologiniai simboliai ir bendras kūrybos pobūdis, turintis vidinių sąsajų su tautodailės poetika.
Kompozitoriaus Aramo Chačaturiano 110-osioms gimimo metinėms
Kauno filharmonija, gruodžio 6 d. 18.00
Programa
A. Chačaturian – Koncertas smuikui ir orkestrui d-moll; ištraukos iš baletų, muzikos kino filmams
Kauno miesto simfoninis orkestras. Solistas Haik Kazazyan (smuikas, Armėnija)
Dirigentas Constantine Orbelian (JAV–Armėnija)
Prancūzų fotografijos klasikų paroda
Kauno paveikslų galerija, gruodžio 5–sausio 12 d.
Kauno paveikslų galerijoje atidaroma prancūzų fotografijos klasikų paroda. Parodoje bus eksponuojami humanistinės fotografijos atstovų Willy Ronio, Roberto Doisneau, Edouardo Boubato, Jeano-Philippe’o Charbonnier’o, Izis, Sabine Weiss bei Williamo Kleino originalūs, daugiausia vintažiniai, atspaudai. Paroda sudaryta iš privačių kolekcijų rinkinių.
Willy Ronis, Robertas Doisneau, Edouardas Boubatas, Jeanas-Philippe’as Charbonnier’as, Izis, Edith Weiss – prancūzų fotografijos klasikai ir vieni žymiausių XX a. fotografijos meistrų. Williamas Kleinas – amerikietis, bet vis dėlto kaip menininkas susiformavęs būtent Prancūzijoje. Daugelis šių fotografų priklausė naujai įsteigtoms fotoagentūros Rapho ir Magnum, atstovavusioms humanistinei fotografijai ir užtikrinusioms jos sklaidą, dirbo to meto svarbiausiuose žurnaluose, tokiuose kaip „Life”, „Vogue”. Kone visų šių fotografų darbai 1955 m. buvo įtraukti į vieną reikšmingiausių fotografijos parodų istorijoje – Edwardo Steicheno „Žmogaus šeima”.
Yves Saint Laurent. Beprotiška meilė
Kino teatras Romuva, gruodžio 7 d. 18.00
Vos sulaukęs pilnametystės, jis tapo „Dior“ mados namų vadovu, o prabėgus dar keleriems metams, kai buvo skandalingai iš jų išmestas, pradėjo kurti savo drabužių liniją. Jis dievino moters grožį ir savo mūzas Catherine Deneuve bei Iman. Pagaliau jis žengė svarbų žingsnį mados demokratizacijos link – savo aukštosios mados namuose pradėjo kurti platesnėms masėms įkandamas prêt-à-porter drabužių kolekcijas. Jis dirbo kaip apsėstas, su ne mažesniu įkarščiu linksminosi ir legendinėje kokaino ir prabangos oazėje – klube „Studio 54“. Tai viena svarbiausių XX a. mados istorijoje figūrų – Yves’as Saint Laurent’as, apie kurį režisierius Pierre‘as Thorettonas ir sukūrė dokumentinį filmą.
Filmo autorius leidžia pažvelgti anapus skambiausių antraščių, greta audringo profesinio gyvenimo ne mažiau dėmesio skirdamas ir Y. Saint Laurent’o santykiams su verslo bei gyvenimo partneriu Pierre’u Bergé. „Apie madą nieko neišmanau, man rūpi žmonės. Man tai filmas apie meilę“, – sako P. Thorettonas, asmeniškai pažinojęs Yves’ą Saint Laurent’ą.
Kalėdinės dirbtuvėlės Perkūno name
Perkūno namas, gruodžio 8 d. 11.30
Nuostabia Kalėdų eglutės įžiebimo švente Kaunas jau pradėjo dalintis šilta megztų Kalėdų dvasia. Perkūno namas su savo kūrybingais bičiuliais skuba jungtis į šį pasidalijimą! Pirmosios dirbtuvėlės bus ypatingos – atidarysime tautodailininkių parodėlę „Tautinio kostiumo aksesuarai“. Parodos autorės tautodailininkės: V. Ratautienė, V. Kiškienė ir A. Siniauskienė, pristatys savo kūrinius, o vėliau ir mus pamokys rankdarbių paslapčių.
Į dirbtuvėles galima ateiti ir su mažesniais vaikais – bus ką veikti visiems! Iš vilnos, vaško, siūlų, popieriaus ir kt. medžiagų kursime šiltas dovanėles savo artimiesiems. Kviečiame registruotis el. paštu: [email protected]
KLAIPĖDA
11-asis Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“
Kaštonas, gruodžio 5–8 d.
Svarbiausias animacijos metų įvykis vėl sugrįžta į Klaipėdą. Geriausia pastarųjų metų animacija iš viso pasaulio net septyniolikoje skirtingų programų skirtų suaugusiems bei vaikams. 11-asis Tarptautinis animacinių filmų festivalis „Tindirindis“ šiemet tradiciškai parodys geriausius nekomercinės animacijos kūrinius, užsienio animacijos festivalių prizininkus. Festivalis kasmet atskleidžia įvairių stilių bei mokyklų atstovų darbus bei atkreipia dėmesį į animaciją, kuri ne tik skatina kūrybiškumą, bet ir kalba apie rimtus dalykus bei nagrinėja aktualias problemas.
Visa informacija ČIA.
Šventinės klasikos festivalis „Salve Musica“
Klaipėdos koncertų salė, gruodžio 6 d. 18.00
Šventinės klasikos festivalio „Salve Musica“ pradedamasis koncertas skiriamas Klaipėdos choro „Aukuras“ kūrybinės veiklos 20-mečiui. Aktyvus Klaipėdos muzikinio gyvenimo dalyvis, dainuojantis svarbiausiose Lietuvos scenose, kasmet plečiantis savo tarptautinių pasirodymų geografiją – toks šiandien yra Alfonso Vildžiūno vadovaujamas „Aukuras“. „Nesitiki, kad jau tiek metų praėjo“, – sako meno vadovas. – Penkmetis buvo etapas, o paskui tie metai taip greitai lėkė, kad net nepastebėjau. Jei turėčiau literatūrinį talentą, galėčiau parašyti knygą apie mūsų keliones, nes jose pamatai įvairiausią publiką, pasitikrini, kas mums pavyksta, o kas ne.“
Savo dvidešimtąjį jubiliejų klaipėdiečiai minės kartu su kolegomis – Šiaulių valstybiniu kameriniu choru „Polifonija“, kuriam vadovauja buvęs „Aukuro“ chormeisteris Tomas Ambrozaitis, ir Klaipėdos kameriniu orkestru, vadovaujamu Mindaugo Bačkaus. Šie trys kolektyvai jau parengė ne vieną bendrą programą. Kartu su jais dažnai muzikuoja ir jubiliejiniame koncerte pasirodysiantys solistai Asta Krikščiūnaitė (sopranas) bei Mindaugas Zimkus (tenoras). Dar vienas būsimo koncerto solistas Tadas Girininkas (bosas) yra baigęs Klaipėdos E. Balsio menų gimnaziją.
Koncerte bus atliekama didinga Josepho Haydno oratorija „Metų laikai“. Ji skirta solistams, mišriam chorui ir simfoniniam orkestrui, todėl Klaipėdos kamerinis orkestras bus papildytas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos simfoninio orkestro pučiamųjų ir mušamųjų grupe. Išskirtinis jubiliejinio vakaro svečias – dirigentas Dante Anzolini (Italija), apie kurio muzikavimą legenda mūsų mieste sklando jau daug metų. Ji prasidėjo įsimintinais G. Verdi operos „Traviata“ spektakliais Klaipėdos muzikiname teatre.
Klaipėdos senamiesčio turgaus dirbtuvės
Senamiesčio turgus, gruodžio 7 d. 12.00
Į Klaipėdos senamiesčio turgų atėję miestiečiai halėje ras ne vien įprastą savaitgalio asortimentą: čia vyks urbanistikos kūrybinės dirbtuvės bei jau tradicija tapusi turgaus šventė su linksmybėmis ir vaišėmis.
Eglutės įžiebimo renginiai
Teatro aikštė, gruodžio 7–31 d.
Raganiukė
Žvejų rūmai, gruodžio 8 d. 12.00
Kartą gyveno tokia ragana net ne ragana, o raganiukė, mat jai buvo tik 127-eri metai. Toks amžius raganai – vienas juokas. Raganiukė kasdien po šešias valandas mokėsi burti. Bet tai šis, tai tas imdavo ir nepavykdavo. Valpurgijos naktį nenuorama raganiukė užsitraukė senų raganų nemalonę... Dabar per metus ji turės išpirkti savo kaltę – tapti gera ragana. Kaip sekėsi raganiukei, sužinosite pažiūrėję šį spalvingą muzikinį spektaklį.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]