Nakčiai susilyginus su diena, į Žemę kovo 20 dieną atėjo astronominis pavasaris. Šis savaitgalis bus persmelktas kosminių temų tiek menine, tiek moksline prasme. Vilniuje ir Kaune vyks pavasario lygiadieniui skirti renginiai, o klaipėdiečiai kviečiami pasidomėti dangaus šviesulių reikšmėmis senovės pasaulėžiūroje ir religijoje. Atsigręžti atgal taip pat kvies romantinės, baroko ir lietuvių eksperimentinės postfolkloro muzikos koncertai, o melomanai, pasiilgę bekompromisių improvizacijų ir muzikos stilių įvairovės, galės išgirsti tris lietuvių džiazo monstrus Kaune ir Vilniuje.
VILNIUS
Kosmosas+
Lietuvos nacionalinis dramos teatras, kovo 21 d. 18.30, kovo 22 d. 12.00 ir 17.00, kovo 23 d. 12.00
Spektaklis „Kosmosas+“ – tai vaidinimas, muzika, projekcijos, optinės iliuzijos, šviesa, garsas ir tekstas. Analoginiai ir žemųjų technologijų vaizdiniai čia derinami su aukštosios technologijos momentais ir efektais. Scenoje vaidins aktoriai, gyvai gros muzikantai, ir visa bus skirta įvairaus amžiaus žiūrovams sužavėti.
Spektaklyje keliausime kartu su vaiku, kuris apie visatą žino labai daug. Jis tyrinės visatą ir keliaus į kosmosą savo vaizduotėje. Kartu su tuo vaiku pildysime kelionės žurnalą, kelionės metu sutiksime kitus veikėjus, kurie pasakos apie visatą remdamiesi savo supratimu ir žiniomis: tai matematikas, fizikas, du filosofai, astronomas, du stebėtojai technikai.
Spektaklyje „Kosmosas+“ keliausime atgal į praeitį, stebėsime visatos evoliuciją. Kuo toliau žvelgiame į erdvę, tuo ankstesnius laikus galime pasiekti. Vaikas ir spektaklio personažai keliaudami susidurs su kosminiais reiškiniais – pradedant Saulės sistema ir baigiant Didžiuoju sprogimu, po kurio sekė kvantinės fliuktuacijos. Kvantai tiesiogine prasme atsimuš į sieną, už kurios mūsų patirtis baigiasi.
Rusų romantizmas: S. Rachmaninovas, N. Rimskis-Korsakovas
Kongresų rūmai, kovo 21 d. 19.00
Programa:
N. Rimskis-Korsakovas. „Ispaniškas capriccio“
S. Rachmaninovas. „Rapsodija Paganini tema“, op. 43
N. Rimskis-Korsakovas. Simfoninė siuita „Šecherezada“, op. 35
Atlikėjai:
Kasparas Uinskas – fortepijonas
Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras
Dirigentas – Fabio Mastrangelo
„Kasparas Uinskas turi viską, kas būdinga didžiam pianistui ir muzikui...“ – rašė „New York Concert Review“ po Kasparo debiuto Niujorke. Ne veltui pianistas atliks išskirtinio kompozitoriaus bei pianisto S. Rachmaninovo Rapsodiją Paganini tema. Tai 24 variacijų ciklas, savo idėjomis ir apimtimi prilygstantis didiesiems kompozitoriaus fortepijoniniams opusams.
Antrojoje koncerto dalyje į stebuklingą Rytų pasakų pasaulį ves dirigentas Fabio Mastrangelo – bene žymiausias italas dirigentas Rusijoje, nuo 2007 m. einantis pagrindinio kviestinio dirigento pareigas Novosibirsko simfoniniame orkestre. Jis taip pat bendradarbiauja su Italijos, Japonijos, Rusijos orkestrais bei Italijos, Latvijos ir Rusijos operos teatrais.
J. S. Bach – 329
Šv. Jonų bažnyčia, kovo 22 d. 18.00
„Bachas praveria duris į visatą. Susipažinę su juo, žmonės suvokia, kad gyvenimo prasmė vis dėlto yra“, – taip J. S. Bacho fenomeną apibūdino vienas iš garsiausių XX a. vargonininkų vokietis Helmutas Walcha, kuris, būdamas 19 metų, apako nuo raupų vakcinos.
Vargonų muzikos mėgėjai, norintys panerti į J. S. Bacho muzikos gelmes, šį šeštadienį, kovo 22 d., 18 val. yra kviečiami į VU vargonininko dr. Vido Pinkevičiaus koncertą „J. S. Bach – 329“, skirtą kompozitoriaus gimtadieniui, kuris vyks Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje.
Koncerte skambės didžiojo baroko meistro nemirtingi kūriniai vargonams: Fantazija ir fuga g-moll, BWV 542, choralinis preliudas „Schmücke dich, o liebe Seele“, BWV 654, Fantazija G-dur, BWV 572, choralinis preliudas „O Lamm Gottes unschuldig“, BWV 656, Preliudas ir fuga A-dur, BWV 536, I-III kontrapunktai iš ciklo „Fugos menas“, BWV 1080 ir Preliudas ir fuga C-dur, BWV 547.
Pavasario lygiadienis
Gedimino kalno papėdė, kovo 22 d. 19.00
Pavasario lygiadienis – diena lygi nakčiai, šviesa lygi tamsai. Nuo Pavasario lygės tamsa tirpsta lyg sniegas, užleisdama vietą šviesai, vis ilgesniam saulutės ratui. Tai atskaitos taškas, kai saulė pateka tiksliai rytuose, leidžiasi vakaruose, o žemdirbiškoje tradicijoje tada buvo pradedami skaičiuoti Naujieji metai.
O pradžia be ritualo neįmanoma. Tad kovo 22 d. 19 val. Vilniaus etninės kultūros centras visus kviečia susiburti Šventaragio slėnyje (nuo Taikomosios dailės muziejaus iki Katedros a.) ir uždegti Pavasario lygiadienio – Naujųjų metų – ugnį.
Programa:
19 val. Ženklų įžiebimas Šventaragio slėnyje
20 val. Eitynės į Stalo kalną Kalnų parke
20.30 val. Ant Stalo kalno įžiebiama Pavasario ugnis
Idėjos autorė ir dailininkė – Julija Ikamaitė.
Hamletas mirė. Gravitacijos nėra
Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažoji salė, kovo 23 d. 16.00
Manis ir Dani, brolis ir sesuo, parvažiuoja namo į senelės gimtadienį. Atsitiktinai laidotuvėse jie sutinka senus draugus, Bynę ir Olį, kurie dabar vedę. Olis kadaise domėjosi Dani, tai buvo seniai, kai jie visi dar buvo draugai. Šeimos ir draugų santykiai keičiasi, transformuojasi ir niekada nėra tokie, kaip matome, – neišvengiamai kažkas turi įvykti.
Šioje pjesėje autorius supina kalbą ir ritmą į komišką ir bauginančią istoriją, kuri galiausiai ragina klausti: pasiduoti ar veikti?
Traffic Trio
Baras Bix, kovo 23 d. 18.00
Traffic Trio – tikri, bekompromisiai improvizatoriai, kurie balansuoja ant džiazo, free džiazo, roko ir pankroko ribų.
Liudas Mockūnas – saksofonai
Eugenijus Kanevičius – bosas, tūba
Dalius Naujokaitis – būgnai
Sen svaja
Geltonos sofos klubas, kovo 23 d. 19.00
Sen Svaja – tai lietuvių eksperimentinio postfolkloro grupė iš Vilniaus, įsikūrusi 2010 m. Senąsias lietuvių liaudies melodijas ir sutartines grupė papildo rytų, slaviškais ir akustinio džiazo elementais. Kuriamos muzikos žanrai varijuoja nuo eksperimentinio neofolkloro iki meditacinio atspalvio muzikos. Kuriamoje muzikoje gausu įvairių tautų folkloro motyvų.
Grupė linksta į šamanizmą, tai galima pastebėti meditacinio atspalvio kūriniuose. Nebijantys eksperimentuoti SEN SVAJA vis drąsiau žengia teatrališkuoju keliu, o viena iš svarbiausių muzikanto savybių atlikėjai įvardija artistiškumą. Iš prūsų kalbos pavadinimas sen swajjais reiškia su savais. Šia prasme sujungdami baltų bei kitų kultūrų tradicijas ir muzikinį skambesį, atlikėjai tiki, kad „savas“ yra nebūtinai vien tas, kuris yra šalia, bet ir tas „kitas“, kurį paverti savu.
KAUNAS
Legenda mažoje dėžutėje / Nakties šviesa
Kauno apskrities viešoji biblioteka, kovo 21 – balandžio 18 d.
Gilles'is Vuillard'as – prancūzų dailininkas, videomenininkas ir kompozitorius – kovo 21 d. 17.30 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, IV a. fojė) pristatys naują tapybos ciklą Legenda mažoje dėžutėje / Nakties šviesa. Atidarymas prasidės videofilmo Legenda mažoje dėžutėje premjera (I a. kino salėje). Filme skambės autoriaus kurta muzika. Autorius paskutinius metus itin daug dirbo šviesos tema, pradedant šviečiančių instaliacijų serija Animals in movement (Judantys gyvūnai), baigiant prieš porą mėnesių Prancūzų kultūros institute Vilniuje pristatyta paroda bei videofilmu Spectral.
Legenda mažoje dėžutėje / Nakties šviesa – tai naujas G. Vuillard'o tapybos ciklas. Kiekvienas darbas – tai tas pats standartinis pastatas, dėžutė. Pastatas paveiksle pristatomas naktį, kai šviesa ir tamsa yra atskirai, tačiau būtent šviesa paveiksle yra pagrindinis veikėjas. Šviečiantys langai – tai tarsi paveikslai paveiksle, kiekvienas jų pristatantys atskirus gyvenimus, atskiras jų šviesas.
Šviesa – tai energija, gyvenimas, vaizdas, tapybos darbas, filmas...
Legenda mažoje dėžutėje – tai 30 min. trukmės videofilmas, kurtas apie šviesą, abstrakčias jos apraiškas. Videokameroje, tarsi mažoje dėžutėje, sukuriama legenda.
Traffic Trio
VDU teatras, kovo 21 d. 19.00
Traffic Trio – tikri, bekompromisiai improvizatoriai, kurie balansuoja ant džiazo, free džiazo, roko ir pankroko ribų.
Liudas Mockūnas – saksofonai
Eugenijus Kanevičius – bosas, tūba
Dalius Naujokaitis – būgnai
Pavasario lygiadienio šventė
Kino teatras Romuva, kovo 22 d. 19.00
Prieš šešerius metus pradėję tradiciją koncertais paminėti metą, kai dienos ir nakties svarstyklės išsilygina, Aistė Smilgevičiūtė ir grupė SKYLĖ ją tęsia. Gerbėjai pavasarį vėl kviečiami kartu iš žiemos stingulio simboliškai persiristi į aktyvųjį metų laiką.
Lygiadienio koncertas bus ypatingas: ir specialiai koncertui paruoštais naujais kūriniais, ir subtiliomis grupės staigmenomis, ir pakilia nuotaika, ir apšvietėjo Mariaus Selevičiaus neišsenkančios fantazijos vaisiais, ir tobulais Valdo Karpuškos garso sprendimais, – visa apimanti muzikos šventė sugeba kaskart užburti ir nustebinti…Prie grupės SKYLĖ prisijungs styginių kvartetas ir vokalinė vyrų grupė. Koncerto dainas ekrane „pieš“ vaizdo instaliacijos dideliame kino ekrane.
Pavasario lygiadienio koncerte – programa, paįvairinta dainomis-istorijomis iš albumų „Sapnų trofėjai“, „Povandeninės kronikos“, „Babilonas“, „Lukiškių pieva“, roko operos „Jūratė ir Kastytis“. Atėjusieji išgirs dainų iš grupės projekto „Broliai“, o didžiausia staigmena taps visiškai naujos dainos iš būsimojo grupės albumo.
Girmantės Vaitkutės koncertas „Meeting Adele“ su styginių kvartetu
Žalgirio arenos Gala amfiteatras, kovo 22 d. 19.00
Rudenį nauju amplua – su styginių kvartetu – suskambęs bei milžiniško populiarumo sulaukęs muzikinis projektas grįžta į „Žalgirio“ arenos GALA amfiteatrą, taigi kauniečiai ir miesto svečiai turės progą pasimėgauti gyvai ir profesionaliai atliekamomis popdievaitės Adele dainomis.
„Meeting Adele“ – tai daugiau nei prieš dvejus metus pirmą kartą visuomenei pristatyta muzikinė programa, sudaryta iš populiariausių žinomos popatlikėjos Adele kūrinių, tokių kaip „Turning tables“, „Set fire to the rain“, „Someone like you“ ir dar daugelio kitų, aranžuotų specialiai Girmantei. Kiekvieną kartą pilnas klausytojų sales sutraukiantis projektas visuomet atliekamas gyvai, tik su pritariančia muzikantų grupe.
KLAIPĖDA
Paskaita „Dangaus šviesuliai senovės pasaulėžiūroje ir religijoje“
I. Simonaitytės biblioteka, kovo 21 d. 17.00
Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks paskaita „Dangaus šviesuliai senovės pasaulėžiūroje ir religijoje“. Paskaitą skaitys etnoastronomas, knygos „Skaitant dangaus ženklus: lietuviško Zodiako pėdsakais“ autorius Jonas Vaiškūnas.
Su ilgesiu ir meile
Koncertų salė, kovo 21 d. 18.00
Koncerte „Su ilgesiu ir meile“ Klaipėdos kamerinis orkestras vėl pasirodys kartu su Davidu Geringu, pasak kolektyvo meno vadovo Mindaugo Bačkaus, „žymiausiu lietuvių violončelininku pasaulyje“.
M. Rostropovičiaus mokinys ir P. Čaikovskio konkurso aukso medalio laimėtojas šiandien gali pasidžiaugti sėkminga, kelis dešimtmečius trunkančia karjera. Jis priklauso muzikos elitui. Jo aštrus protas, stilistinis universalumas, melodinis jausmingumas ir nepaprastas garsas pelnė šlovę visame pasaulyje. Atlikėjas koncertavo daugybėje šalių su žymiausiais orkestrais. Jo diskografijoje yra beveik 100 kompaktinių plokštelių įrašų, daugybė svarių apdovanojimų.
Subtiliais niuansais orkestro garsinių spalvų paletę praturtins arfa, kuria gros Joana Daunytė. Ši atlikėja stažavosi Vilekrozės muzikos akademijoje Prancūzijoje, mokėsi Ženevos aukštojoje muzikos mokykloje Šveicarijoje, magistro studijas tęsė Amsterdamo konservatorijoje Olandijoje. Joana pelnė prizines vietas tarptautiniuose konkursuose, dalyvauja įvairiuose projektuose, groja šeimyniniame seserų Daunyčių ansamblyje „Regnum musicale“.
Altorių šešėly
Klaipėdos muzikinis teatras, kovo 22 d. 18.30
Birutės Mar libreto šokio spektakliui, sukurtam pagal V. Mykolaičio-Putino klasika tapusį romaną „Altorių šešėly“, pagrindinė tema – žmogaus pašaukimo ir gyvenimo prasmės bei savęs pažinimo kelias, žmogiškosios meilės – šiame pasaulyje duotos kaip Dievo dovana ir išganymas – ieškojimas; bažnyčios tarno-kunigo ir Poeto pašaukimo priešprieša. Šios žmogaus vidinio pasaulio prieštaros spektaklyje prabils ne žodžiais – bet kūno, širdies kalba. Kiekviena spektaklio scena – lyg savitos pagrindinio herojaus kunigo Liudo Vasario gyvenimo mišios – prikels kiekvieną prasmingą epizodą kiek transformuotoje, atminties, realybėje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]