Kartais atrodo, kad Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių teisingiau būtų vadinti Ekonominių sankcijų Rusijai ministru. Nes ministras apie tai kalba labai seniai, labai daug ir nuolatos: kokios sankcijos įvestos, kokias reikėtų dar įvesti, kaip tas sankcijas reikėtų stiprinti. Drąsiai galima pasakyti, kad Lietuvos balsas pasaulyje, ypač Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje, šiuo požiūriu yra labiausiai girdimas. Susidaro vaizdas, kad ir Lietuvos reikšmė pasaulinėje politikoje yra labai svari.
Tačiau paaiškėjo, kad vargu ar taip yra. Atrodo, kad Lietuvai tik leidžiama (o gal tik liepiama) garsiai kalbėti, tačiau jokių savarankiškų sprendimų mūsų šalis pati priimti neturi galimybių, o deklaruojamas reikšmingumas pakankamai menkas.
Kodėl toks įspūdis susidaro? Spręskite jūs, skaitytojai. Mes tik pateikiame ekspertai.eu klausimą ir Užsienio reikalų ministerijos atsakymą.
Mėnesio pradžioje buvo skelbta, kad Lietuva, Latvija ir Estija „Luhansko ir Donecko liaudies respublikas“ yra pasiruošusios pripažinti teroristinėmis organizacijomis.
Po tokios paviešintos iniciatyvos, ekspertai.eu kreipėsi į L. Linkevičiaus vadovaujamą instituciją ir paklausė: ar Lietuvos užsienio reikalų ministerija, parodydama pavyzdį visos ES bei pažangioms pasaulio valstybėms, neplanuoja Rusijos Federacijos, kuri tiesiogiai remia teroristus Rytų Ukrainoje ir pati yra terorizmo židinys, pripažinti, ar bent jau pasiūlyti pripažinti teroristine organizacija?
„Informuojame, kad Europos Sąjunga vadovaujasi ES Bendrąja pozicija 931/2001, kuri numato įtraukimo į teroristinių organizacijų sąrašą sąlygas ir taisykles. Pagal ją į sąrašą yra įtraukiami tik asmenys, grupės ir organizacijos, įsitraukusios į teroristinę veiklą. Galimybės įtraukti atskiras valstybes nėra numatyta, atsižvelgiant į ES politiką, kad sankcijos turi būti tikslinės, t.y., nukreiptos į tuos asmenis ir organizacijas, kurie yra tiesiogiai atsakingi už tam tikrą veiklą“, - sakoma Užsienio reikalų ministerijos atsakyme.
Taigi, Lietuva negali žengti savarankiškų žingsnių užsienio politikoje (išskyrūs pasiginčyti su Lenkija dėl dvigubos W, ar spręsti panašaus lygmens problemas), o turi derintis ir vadovautis tik Bendromis ES pozicijomis.
Todėl ir kyla klausimas, kokia nauda Lietuvai iš tokios nuolat rėksmingos, bet visiškai nereikšmingos Užsienio reikalų ministerijos pozicijos?
Naujausi
Naujausi komentarai
sapožnik
IP 2405:8100:8000:5ca1::95d:499e | 17:57:26
lietuvos įmonės garbačiauskynas ir valatkynas nelabai jaučiasi nuskriausti. problema tik, kad teks vėl priprasti prie rublių, kaip ir prieš 30 metų. kremlius nepaliks savo agentų be dėmesio...
jooo
IP 78.57.153.52 | 17:32:20
truksta zodziu.Nera jau tokiu epitetu kuriais butu galima apibudint sita veikeja,nesugalvota dar...
Pegas
IP 85.206.2.35 | 17:31:24
Pagarba Sauliu vadui, laikykis Linai, kremliaus pakalikai labai noretu suniekinti, tik nieko jiems nepavyksta...