Ekonomistai dėl pabėgėlių atvykimo į Europą įžvelgia daugiau galimybių nei grėsmių, Europos Sąjungos (ES) valstybėms toliau diskutuojant dėl solidarių sprendimų ir atsakomybės.
Pirmiausia – dėl demografinių priežasčių, nes didžioji dalis Europos Sąjungos šalių pastaraisiais metais susiduria su senėjimo procesu.
„Pasaulyje ekonomikos augimas šlubuoja, bet Europos Sąjungoje investicijų apimtys itin menkos ir lėtos. Pabėgėlių klausimas šiame kontekste svarbus. Dauguma grėsmių yra iš esmės susijusios su emocijomis. Kalbant apie galimybes – iš ES šalių patirčių matome, kad sėkmingai pradeda dirbti apie pusę atvykusių žmonių. Jei Lietuvai pavyktų įdarbinti bent trečdalį atvykusių – tai būtų geras rodiklis. Kalbant apie galimybes – tai teigiamas impulsas ir demografijai, ką įrodė Airijos pavyzdys, kur teigiamas gimstamumo rodiklis didele dalimi pasiektas dėl atvykusių imigrantų. Žinoma, prie galimybių reikėtų priskirti ir augantį vartojimą, investicijas. Kalbant apie prekybinius ryšius, Didžiosios Britanijos, Turkijos pavyzdžiai įrodo, kad per 5 metus prekybiniai ryšiai su pabėgėlių gimtosiomis šalimis išauga nuo 2 iki 6 kartų. Tai irgi prisideda prie ekonominio augimo“, – teigia DNB banko vyriausioji ekonomistė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka.
Tačiau šiuo metu didžiausia problema yra tai, jog pabėgėliai tiesiog nenori vykti į Lietuvą, nes jų nepasiekia informacija, kaip čia gerai.
„Manau, kad čia yra laiko klausimas, nes bus diskutuojama ir galvojama, kaip vis dėlto tie žmonės turi būti motyvuoti“, - yra sakęs premjeras Algirdas Butkevičius.
Kol vyriausybė diskutuoja ir galvoja kaip tie pabėgėliai turi būti motyvuoti, ekspertai.eu rekomenduoja jiems kaip vieną iš vaizdinių priemonių-vilionių rodyti štai šį valstybinio transliuotojo LRT reportažą. Jame pabėgėliai pamatytų, kad mūsų šalyje rūpinamasi ne tik sveikais ir darbingais žmonėmis, bet didžiulis dėmesys skiriamas ir žilo plauko sulaukusiems ar neįgaliems gyventojams.
Keli susiję:
Lietuvos valdžia viliasi geruoju įtikinti pabėgėlius atvykti į Lietuvą „Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]