2025 m. sausio 16 d.

 

SEB banko vyriausiasis analitikas: kaip apkarpyti korupcijos šaknis?

9
Paskelbta: 2016-12-10 11:00 Autorius: Tadas Povilauskas
T. Povilauskas. Nuotr. facebook.com
T. Povilauskas. Nuotr. facebook.com

Gruodžio 9 dieną pasaulyje minima Tarptautinė antikorupcijos diena primena dar kartą peržvelgti sritis, kuriose korupcija yra didžiausia. Nors korupcijos problema Lietuvoje sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio, jos daromi nuostoliai ir toliau yra milžiniški ir lemia ne tik ekonominius praradimus, bet ir didelį socialinį nepasitenkinimą.

Bendraujant su didžiausių Lietuvos įmonių atstovais, tenka girdėti, kad daugiausia korupcijos apraiškų yra viešuosiuose pirkimuose. Tai dažniausiai susiję su nustatomais kvalifikaciniais reikalavimais vienam prioritetiniam tiekėjui ir su nesąžininga konkurencija, kai įmonės moka algas vokeliuose, sumoka į valstybės biudžetą ne visus mokesčius, todėl gali pasiūlyti mažesnes darbų ir paslaugų kainas.

Žinoma, daugelis bendrovių tiesiogiai su viešaisiais pirkimais nesusiduria - skaičiuojama, kad Lietuvoje viešuosiuose pirkimuose dalyvauja apie 15 proc. visų įmonių. Tačiau kasmet viešųjų pirkimų vertė siekia apie 3,5 mlrd. eurų, o tai didelė suma šalies ekonomikai. Daugiausia nuo viešųjų pirkimų priklausomos yra statybų ir su jomis susijusių paslaugų teikimo bendrovės, o statybos darbai sudaro didžiausią viešųjų pirkimų vertės dalį. Šio sektoriaus įmonės daugiau kaip pusę visų pajamų gauna būtent iš viešojo sektoriaus užsakymų.

Viešųjų pirkimų įstatymas yra nuolat tobulinamas. Atrodo, kad prevencinių korupcijos užkardų vis daugėja, tačiau akivaizdu, kad visiškai panaikinti svarbiausio - žmogiškojo veiksnio - įtakos korupcijai neįmanoma. Nors skamba banaliai, bet didžiausias ginklas kovojant su korupcija yra žmonių atvirumas ir aiškus žinojimas, kad korupcija kenkia visiems, o asmeninės naudos sau neteisėtu būdu siekimas gali greitai baigtis bausmėmis.

Nors kovą su korupcija ir šešėline ekonomika akcentuodavo kiekviena valdžia, tačiau didinti tokių įstaigų kaip Viešųjų pirkimų tarnybos, Konkurencijos tarybos ar Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) finansavimą nebūdavo daug ryžto. Pavyzdžiui, pagal preliminarų biudžeto planą šioms trims tarnyboms 2017 metais bus skirta 12,3 mln. eurų. Tačiau vien per metus viešiesiems pirkimams išleidžiama 3,5 mlrd. eurų. Tad, tikėtina, kad didesnis šių institucijų finansavimas greitai atsipirktų, nes sutaupytos lėšos dėl skaidresnių viešųjų pirkimų padengtų didesnes tarnyboms skirtas sąnaudas.

Viena iš didelių  viešųjų pirkimų problemų yra tų tiekėjų, kurie savo darbuotojams moka algas vokelyje ar samdo darbuotojus nelegaliai, santykinis pranašumas prieš sąžiningai veikiančias įmones. Šiuo metu tiesioginio tiekėjų ar jų subrangovų atrankos kriterijaus, kurį taikant būtų galima įvertinti nesąžiningą konkurentų veiklą mokant atlyginimus, nėra. Taigi tol, kol įmonė nėra bausta už tokį prasižengimą, pašalinti jos iš konkurso negalima. Žinoma, darbų pirkėjai dažniausiai suinteresuoti, kad  kaina būtų maža, o darbas gerai padarytas, todėl tai, ar sąžiningai tiekėjas sumokės darbo mokesčius, dažnai lieka ne taip svarbu.

Vienas iš socialinės atsakomybės didinimo būdų galėtų būti reikalavimai dėl darbo užmokesčio darbuotojams. Pavyzdžiui, nubrėžiama riba norinčioms dalyvauti viešuosiuose pirkimuose statybų įmonėms ar jų subrangovams už atliekamus darbus mokėti vidutinę algą darbuotojams, ne mažesnę negu 70 proc. vidutinio darbo užmokesčio statybų sektoriuje šalyje. Žinoma, šios sąlygos yra diskusijų objektas - reikėtų įvertinti galimą įtaką perkamų statybos darbų kainai ir tai, ar jie atitinka Europos Sąjungos teisę, tačiau akivaizdu, kad tokios priemonės galėtų padėti mažinti šešėlines pajamas ir siekti sąžiningesnės konkurencijos.

Bendrovės, kurios neturi reikalų su viešaisiais pirkimais, su korupcija susiduria ir privačiuose pirkimuose. Pagrindinė tokios rizikos, kai, pavyzdžiui, darbuotojai savavališkai siekia naudos sau, neatsižvelgdami į verslo interesus, mažinimo priemonė yra prevencinė vidaus kontrolė. Įmonėms svarbu žinoti didžiausias korupcijos grėsmės sritis, kurias galima nustatyti bendraujant su tiekėjais, klientais, kitomis tos srities įmonėmis. Be to, specialiųjų tyrimų tarnyba neseniai parengė Antikorupcinės aplinkos kūrimo ir įgyvendinimo privačiam sektoriui vadovą, kuriame įmonių vadovams pateikiama daug patarimų, kaip prevenciškai sumažinti korupcijos atsiradimo riziką bendrovėje.

Keli susiję:

Lietuva švenčia Tarptautinę antikorupcijos dieną

Korupcija mažėja, nepakantumas jai auga  

STT kviečia paminėti: netrukus Tarptautinė antikorupcijos diena 

Tarp Kėvišų vadovaujamų įmonių pasirašytos sutartys – kol kas neįveikiamas barjeras Lietuvos spec. tarnyboms

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
9. atsakymas
(2016-12-12 14:01:02)
(78.62.175.113) Parašė:

kai bus nužraukta demokratija, bus nacionaliniai bankai su nacionaline valiuta



8. Tamsta raseivi,
(2016-12-12 13:58:15)
(88.216.114.123) Parašė:

kai priversi savo ir kt bankus moketi normalius mokescius, tada prasau mokyk ir mus



7. jeronimas
(2016-12-11 22:17:34)
(109.76.121.99) Parašė:

Siam rasytojuj reiketu ne suda malti ir eilini karta durninti Tauta,bet pradeti ,bent jau pavyzdi rodyti nuo saves,nuo savo irstvos.Padaryk tvarka savo banke,kad uz paskutiniu,bent penkiu metu gauta pelna,sumoketu bent pelno mokescius.nebemokekit juodais pinigais valdzios nieksams uz priimtus jums palankius istatymus,o mokekit kaip visi zemes kirminai po 15 procentu pelno mokescio.Va padaryk povilauskai garbinga pradzia ir parasyk visiems,kad sumoketas pelno mokestis,ir kiek sumoketa.Ir dar ,pasiulyk kitiems bankams taip pasielgti.nereikes tada motininiu jusu banku bosams kviestis paslaptingai Grybauskaites,ir galbut juodom saskaitom apmoketi "juodus darbus" ,kurie Lietuvos zmonems atnese milijardus nuostoliu ir skausmo.Kiek isejo Lietuvos pilieciu anapylin del sirdies skausmo ir patirtu infarktu ,duomenu neturiu,nes tokios statistikos valstybeje nera.



6. "...kaip apkarpyti korupcijos saknis?"
(2016-12-10 22:50:28)
(83.181.179.28) Parašė:

... tu suprask, išrovus tąs šaknis su viskuo, niekad niekas nebenorės į valdžią... ;D



5. Darijus
(2016-12-10 22:31:18)
(212.233.63.220) Parašė:

Stalino nereikia, reikia sąžinės.



4. reikia stalino
(2016-12-10 20:40:18)
(77.90.124.209) Parašė:

................ane.



3. Pirmiausiai
(2016-12-10 18:16:24)
(86.38.182.188) Parašė:

Reikia išrauti korupcijos šaknis iš švedų bankų, tai tas šaknis, kurios konsultuoja, kaip apvogti Lietuvą. Todėl manau už valstybės išdavimą reikia nubausti Nerijų Mačiulį, Gitaną Nausėdą, Tadą Povilauską. Šaknis sunaikinus, išnyks ir korupcijos šakos, ant kurių sėdi Lietuvos politikai.



2. Anfisa
(2016-12-10 15:10:30)
(78.61.49.251) Parašė:

"...kaip apkarpyti korupcijos saknis?" Tai gal, vis delto, saknis reikia israuti, bet ne karpyti?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras