Rugsėjo 24 d. Seimas po pateikimo priėmė nagrinėjimui Seimo nario Zbignevo Jedinskio prieš metus su signataru Zigmu Vaišvila paruoštus Seimo rinkimų, Prezidento rinkimų, Europos parlamento narių rinkimų ir Savivaldybių rinkimų įstatymų pataisų įstatymų projektus, pagal kuriuos kandidatai, dalyvaujantys šiuose rinkimuose, turės deklaruoti savo bendradarbiavimą ne tik su buvusios TSRS ir TSRS sąjunginių respublikų specialiosiomis tarnybomis, bet ir su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis.
Seimas privalėjo svarstyti šių įstatymų pakeitimo projektus, nes Z. Jedinskis surinko 29 Seimo narių, parėmusių šią iniciatyvą, parašus.
„Priėmus įstatymų pataisas būtų užtikrinta, kad kandidatui nuslėpus nuo rinkėjų slaptą bendradarbiavimą su užsienio valstybės specialiosiomis tarnybomis faktus mandatas būtų panaikinamas Rinkimų įstatymo nustatyta tvarka“, - pristatydamas projektą kalbėjo Z. Jedinskis.
„Už“ balsavo 79 Seimo nariai, „susilaikė“ 8, „prieš“ buvo tik viena Seimo narė – žalioji valstietė Virginija Vingrienė.
Šio klausimo svarstymas numatytas šių metų lapkričio 21 d.
„Pasveikinkime vieni kitus su šia naujiena – daug svarbiau yra žinoti, kurie politikai dabar bendradarbiauja su dar egzistuojančių užsienio valstybių šiuo metu veikiančiomis specialiosiomis tarnybomis, nei tai, kas buvo prieš 30-60 metų“, – visuomeniniuose tinkluose parašė Z. Vaišvila.
Prieš balsuojant pasisakė Seimo narys Artūras Skardžius.
„Išties buvusių kagėbistų turbūt nebūna, kaip ir kitų tarnybų buvusių atstovų. Jūs savo spaudos konferencijoje kalbėjote ir rodėte skaidres čia praėjusią savaitę, kad du Seimo nariai, pasak kai kurių šaltinių, dirbo kitų valstybių tarnyboms. Ką jūs planuojate inicijuoti dėl šių kolegų Seimo narių? Rodos, ponas V. Bakas ir ponas L. Kasčiūnas buvo paminėti“, - kalbėjo A. Skardžius.
Buvęs žaliasis valstietis Povilas Urbšys nors ir išreiškė tam tikrus nuogastavimus, tačiau palaikė įstatymo projektą.
„Aš tikrai esu už, kad tai, kas yra slepiama, būtų ištraukta į dienos šviesą. Bet yra toks labai dviprasmiškas įspūdis, nes iniciatorius dar kartą nori į Seimo darbotvarkę įrašyti klausimą, susijusį su tais, kurie yra prisipažinę. Man atrodo, iš tikro toks saugiklis turėtų būti ir tiems, kurie prisipažino ir neprisipažino, bet kartu, man atrodo, reikėtų dar patikslinti svarstymo metu, ar dabartinė įstatymo nuostata neapima ir prisipažinusių, kad jie yra nurodę bendradarbiavimą“, - teigė P. Urbšys.
Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas (kuris viešojoje ervėje ir buvo minimas kaip vienas iš tų už pinigus tarnaujančių kitų valstybių specialiosioms tarnyboms) nors ir stengėsi atrodyti ramus ir geros nuotaikos bei balsavo už, tačiau aiškiai matėsi politiko vidinis nerimas.
Žmonių partijos atstovas Laurynas Kasčiūnas, kurio pavardė taip pat buvo nuskambėjusi tame pačiame sąraše, kurioje yra ir V. Bakas, balsavimo metu Seimo salėje nebuvo.
Kaip žinoma, abu veikėjai – V. Bakas ir L. Kasčiūnas – labiausiai pasižymi tuo, kad labai aršiai ir be jokių kompromisų kovoja su vis labiau agresyvėjančios Rusijos grėsmėmis.
Ekspertai.eu primena, kad Seimo narys V. Bakas, be galybės kitų klausimų taip ir neatsakė į jam dar 2018 m. gruodžio 4 d. pateiktą oficialų paklausimą, ar jis nėra finansuojamas užsienio įtakos agentas Lietuvoje.
Susiję:
NSGK pirmininko Vytauto Bako prašoma atsakyti į klausimus, tarp kurių – ir jo tarnystė kitoms valstybėms
Istorinės Vytauto Bako rekomendacijos Vakarams
V. Bakui kelia rūpestį Rusija, o Lietuvos piliečiams vis didesnį rūpestį kelia V. Bakas
Dėl politikų sąsajų su užsienio slaptosiomis tarnybomis
Aiškėja, kodėl Seimo NSGK pirmininką Vytautą Baką taip stipriai puola Rusija