2025 m. sausio 10 d.

 

Seime – konferencija „Ar, manipuliuodama vaiko teisėmis, valstybė turi teisę griauti šeimas?“

3
Paskelbta: 2013-05-20 16:43 Autorius: Naujienų redaktorius
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Spaudos konferencijoje Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Rimantas Jonas Dagys atkreipė dėmesį į antradienį Seime svarstomus parlamentarių Rimantės Šalaševičiūtės ir Onos Valiukevičiūtės Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimų ir papildymų projektus, sukėlusius didelį rezonansą viešojoje erdvėje.

„Konferencijoje dalyvaujantiems visuomeninių organizacijų atstovams suteikiu galimybę išsakyti savo nuomonę klausimais, kurie svarbūs kiekvienam iš mūsų, auginančių savo vaikus. (...) Įdomu tai, kad įvairios pasaulėžiūros visuomenės grupės susivienijo ir panašiai suvokia šio klausimo esmę bei svarbą. Gaila, kad gražiais šūkiais besidangstydami griauname tai, ką su dideliu atkaklumu išsaugojome netgi sovietmečiu ir kas mums leido išgyventi“, – teigė Seimo narys.

Pasak spaudos konferencijos dalyvių, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų dauguma punktų prieštarauja Vaiko teisių tarptautinei konvencijai, Žmogaus teisių tarptautinei konvencijai bei Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Išsamią pataisų analizę pristatė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos steigėjas ir signataras Vytautas Budnikas.

Pagal pataisą valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija arba policija, gavusi pranešimą apie būtinumą užtikrinti ir ginti vaiko teises ir interesus – kai tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaiką, piktnaudžiauja tėvų valdžia, žiauriai elgiasi su vaiku, daro žalingą įtaką vaikui savo amoraliu elgesiu arba nesirūpina vaiku, – nedelsiant vyksta į vaiko gyvenamąją ar kitą jo buvimo vietą, ir, nustačiusi piktnaudžiavimo tėvų valdžia, nesirūpinimo vaiku, žiauraus elgesio ar kitą faktą, priima sprendimą dėl vaiko paėmimo iš tėvų ar kitų teisėtų vaiko atstovų.

„Ankstesnėje redakcijoje sąvoka buvo labai siaura, susieta su fizine grėsme, dabar elementari pastaba vaikui išplėsta iki to, kad tai gali būti traktuojama kaip emocinis smurtas“, – teigė R. J. Dagys.

V. Budnikas tvirtino, kad sprendimus dėl vaiko paėmimo turėtų priimti tik teismai, o ne pareigūnai.

„Gali būti tokia situacija, kai reikia, bet tai turi spręsti ne vaiko teisių priežiūros institucija ir teisėsaugos pareigūnai, o teismai“, – sakė V. Budnikas.

R. Šalaševičiūtės inicijuotos pataisos sulaukė priešiškos kai kurių visuomeninių organizacijų, grupių reakcijos. Tos pačios organizacijos kritikuoja ir kitą Seime svarstomą projektą, kuriuo būtų uždraudžiama vaikams taikyti fizines bausmes, plačiau apibrėžiama smurto sąvoka.

Apie tai, kad vaikai mokyklose jau verčiami pildyti vardines anketas apie savo šeimos gerovę, finansinę padėtį bei šeimos narių emocinius ryšius, paskelbė socialinio tinklo grupės „Neleisime valdžiai grobti mūsų vaikų“ moderatorė Aušra Jurėnienė. Ji įsitikinusi, kad šis informacijos rinkimas yra neteisėtas ir gali ateityje būti panaudotas kuriamam vaikų iš šeimų grobimo mechanizmui.

„Parlamentarės savo pataisų pristatyme Seime bei žiniasklaidai įžūliai melavo tiek apie jų esmę, tiek apie kitų šalių praktiką“, – sakė grupės „Neleisime valdžiai grobti mūsų vaikų“ įkūrėja žurnalistė Milda Bartašiūnaitė-Rudalevičienė, spaudos konferencijoje pateikusi įrodymų, kad šios įstatymo pataisos yra inicijuojamos Jungtinių Tautų Organizacijos būstinės siekiant kitų tikslų, nei yra deklaruojama.

Pasak konferencijos pranešėjų, pagal minėtas pataisas vos gavusi pranešimą apie smurtą prieš vaiką, apie vaiko išnaudojimą, jo orumo sutrikdymą ar potencialią žalą vaiko teisių tarnyba arba policija turės teisę paimti jį iš šeimos ir apgyvendinti kitoje šeimoje, šeimynoje arba globos namuose. Kokia negrįžtama žala gali būti padaryta vaikui, taip šiurkščiai atplėšiant jį nuo tėvų net ir kelioms dienoms, savo išvadas pateikė psichologė Eglė Mirončikienė.

Įstatymo pataisomis smurtą prieš vaiką Seimo narė „Tvarkos ir teisingumo“ partijos narė Ona Valiukevičiūtė siūlo apibrėžti kaip visas seksualinės, fizinės, psichologinės ir emocinės prievartos, vaiko žeminimo ir išnaudojimo, vaiko priežiūros stokos arba aplaidumo formas, sukeliančias pavojų gyvybei, faktinę ar potencialią žalą vaiko sveikatai, išlikimui, vystymuisi ar orumui, taip pat fizines bausmes.

Siūloma nustatyti, kad teisėti vaiko atstovai už drausmės pažeidimus, vengimą atlikti pareigas gali jį atitinkamai drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizines bausmes ar bet kokį kitą smurtą prieš vaiką. Šiuo metu įstatymas leidžia tėvams ar globėjams vaiką drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizinį ar psichinį kankinimą, kitokį žiaurų elgesį, vaiko garbės ir orumo žeminimą.

„lrs.lt“, „Žinių radijo“, „ekspertai.eu“ inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Raigerdas
(2013-05-21 13:01:21)
(93.203.56.141) Parašė:

Skaitykite Konfucijų ir ypatingai "Kilnus vyras". Visa kiniečių VALDYMO SISTEMA buvo pastatyta ant ŠEIMOS pagrindo. Rezultate - Kinijos gyventojų skaičius seniai jau viršijo milijardą. Jokių Vaikų Teisių Tarnybų ten nebuvo. O Lietuvoje net su visom Vaikų teisių tarnybom, gyventojų nebėra net 3 milijonų. Kaip jūs taip sugebate dirbti nuostolingai? Čia reikia iš tikrųjų mokėti dirbti atvirkščiai, t.y. tai, kas yra nenaudinga visuomenei už tuos pačius visuomenės pinigus. Ar tai neįdomus reiškinys - daryti taip, kad rezultatas būtų nenaudingas valstybei? Kur jūs to išmokote? Juk nei mokykloje, nei universitetuose šito nemoko? Tai, gal laikas įvesti tokią tarnybą, kuri fiksuotų šitą unikalų reiškinį - dirbti taip, kas būtų nenaudinga visuomenei už tuos pačius visuomenės pinigus.



2. neseniai
(2013-05-21 11:55:04)
(89.116.71.57) Parašė:

ejom su 1,5 metu sunumi apsipirkti, jis pradejo traukti nuo lentynos prekes, po mano zodinio perspejimo jis dar izuliau tai dare, tad sudaviau per rankas, tada jis apsiverke ir nustojo imti prekes, pagal si istatyma mano vaika atimtu ta pacia diena, nes liktu filmuota medziaga. Nusprendziau, kad kai tik istatymas isigalios, leisiu vaikui imti nuo lentynu ka tik jis panores....



1. mama
(2013-05-21 09:37:44)
(88.119.21.95) Parašė:

savo vaikus užauginau jų nemušdama, bet labai džiaugiuosi, kad jie jau suaugę, nes pagal šias pataisas galėjau vaikų netekti. Vaikus auginau viena, tėvas alimentus mokėti vengė, tad ne visada galėjau nupirkti tai, ką turėjo jų bendraamžiai. Kad sudrausminčiau, gąsdinau, kad atiduosiu į internatą, o tai jau psichologinis samurtas. Ačiū Dievui jie jau suaugę, gyvena normaliose šeimose, tad ir dėl anūkų galiu būti BEVEIK rami, nes kol priims tokį įstatymą, jie jau bus tokio amžiaus, kad atimti iš tėvų bus sunku.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras