Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas po apsilankymo JAV grįžęs teigia, jog iš arti susipažino su skalūnų dujų žvalgyba bei gavyba ir „ten viskas daroma saugiai, o skalūnų dujos atneša daug naudos“.
„Buvome nuvykę į Pensilvanijos valstiją, kur jau yra 6,5 tūkstančio gręžinių. Mums buvo pristatyti teoriniai samprotavimai apie skalūnų dujų gavybą ir (...) kitą dalį dienos susipažinome su viskuo praktiškai – kaip išgaunamos dujos, kaip transportuojamos, valomos, prižiūrimos ekologiškai“, – sakė V. Gedvilas.
Seimo pirmininkas pateikė per apsilankymą už Atlanto gautų duomenų.
„JAV tris kartus atpigo dujos, kai buvo pradėti išgauti skalūnai. (...) Pensilvanijoje pakilo nekilnojamojo turto kaina. Tie žmonės, kurių teritorijoje randama dujų, turi didelę finansinę naudą. Ekologiškai yra kiekvieną dieną kontroliuojama – sukurta visa ekologinės kontrolės sistema, kur kasdien tikrinamas ir prižiūrimas vanduo“, – kalbėjo V. Gedvilas.
Jo nuomone, būtina išžvalgyti skalūnų dujas ir Lietuvoje. Tai, anot jo, būtų didžiulis žingsnis energetinės nepriklausomybės link.
„Noriu pasakyti visiems, kad Lietuvoje reikia pradėti žvalgybą, ar yra tų skalūnų dujų, ar nėra. Ir jei mes jų rastume, ir jų būtų labai daug, išspręstume daug energetinio saugumo klausimų. Puikiai matome, kad su Rusija santykiai nėra patys geriausi, mes mokame didžiausią kainą už gamtines dujas. Jei mes rastume jų (skalūnų dujų – Elta) ir vykdytume aplinkosaugos kontrolę, nemanau, kad mes turėtume kažkokių aplinkosaugos problemų. Pagal tai, ką sužinojau ir pamačiau, aš tikrai pritariu, kad būtų žvalgomo skalūnų dujos“, – kalbėjo Seimo pirmininkas.
V. Gedvilas informavo, kad JAV energetikos kompanijos palaiko artimus santykius su vietos bendruomenėmis, todėl tokių nesusipratimų, kokius Lietuvoje patiria „Chevron“ bendrovė, ten esą nėra.
Vis dėlto Seimo pirmininkas teigė tikįs, kad amerikiečių kompanijai pavyks surasti bendrą kalbą su Žemaitijos gyventojais, kur planuojama žvalgyti dujas. Kitaip, pasak jo, tokie žvalgybos darbai nebus pradėti.
„Galvoju, kad jie pradės kalbėtis. Vis tiek mes išleidome įstatymus, kad vietos savivaldybės taryba turi priimti galutinį sprendimą dėl žvalgybos ir gavybos. (...) Jeigu labai nenorės visuomenė, jei jai nebus įrodyta, kad tai reikalinga ir bus visuomenei naudingai, tai...“, – sakė jis.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.