2025 m. sausio 14 d.

 

Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ kreipėsi į žmogaus teisių teismą

30
Paskelbta: 2019-09-02 08:33 Autorius: Inija Trinkūnienė

Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“  kreipėsi į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT), prašydama pripažinti, kad Lietuvos Respublika, Seimui atsisakius suteikti šiai bendrijai valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą, pažeidė Europos Žmogaus teisių konvencijos 9 straipsnį (Minties, sąžinės ir religijos laisvė), 14 straipsnį (diskriminacijos draudimas) bei  6 ir 13 straipsnius (teisė į teisingą bylos nagrinėjimą bei teisė į veiksmingą teisinės gynybos priemonę). 

Kaip žinia, šių metų birželio 27 d. Seimas nepritarė, kad Senovės baltų religinei bendrijai Romuva būtų suteiktas valstybės pripažinimas. Už pasisakė 40, prieš – 31 , susilaikė – 15 Seimo narių.

EŽTT pateiktoje peticijoje nurodoma, kad Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“ atitinka visus Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsnyje keliamus reikalavimus, būtinus išpildyti siekiant gauti valstybės pripažinimą. Tą patvirtina ir Seimui pateikta Teisingumo ministerijos išvada. Tuo tarpu Seimas, remdamasis ne teisiniais, o politiniais motyvais, bendrijai valstybės pripažinimo nesuteikė.

„Apgailestaujame, kad politiniai sprendimai, nepagrįstos baimės ar noras tiesiog pažeminti kitokius religinius įsitikinimus turinčius žmones lemia tai, kad viena tikinčiųjų grupė, šiuo atveju mes,  Senovės baltų religinė bendrija „Romuva“, negali naudotis pripažintos religinės bendruomenės statusu, nors ir atitinkame visus įstatyme keliamus reikalavimus, kaip ir tos bendrijos, kurioms Seimas jau yra suteikęs tokį pripažinimą. Dėl to mūsų bendrijai priklausantys tikintieji patiria savo veiklos suvaržymus ir jaučiasi esą diskriminuojami. Pavyzdžiui, nepripažįstamos bendruomenės narių pagal mūsų apeigas sudarytos santuokos, dėl ko jos turi būti atkartotos civilinės metrikacijos įstaigose.“ – teigia Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ Krivė Inija Trinkūnienė.

I. Trinkūnienė apgailestauja, kad „Romuva“ savo pažeistų teisių Lietuvoje ginti negalėjo – nėra teisinės gynybos priemonių, kurios leistų Lietuvoje kvestionuoti Seimo neveikimą ir įpareigotų Seimo narius pripažinti tą religinę bendriją, kuri atitinka įstatyme keliamus reikalavimus – Konstitucinis teismas yra konstatavęs, jog Seimo nario mandatas yra laisvas.

„Seimo sprendimas buvo paremtas ne įstatymu, o politikavimu. Europos žmogaus teisių teismas yra vienintelė išeitis. Savo kreipimusi mes nesiekiame materialinės naudos „Romuvai“ ar piniginės kompensacijos už mūsų pažeistas mūsų tikinčiųjų teises. Geriausias mums padarytos žalos atlyginimas – Strasbūro Teismo pripažinimas, kad mūsų teisės buvo pažeistos. Esame įsitikinę, kad bendrijai palankus EŽTT sprendimas paskatintų politikus keisti teisės aktus ir leistų visas religijas, kokios jos bebūtų, Lietuvoje laikyti lygias prieš įstatymą,“ – sako Krivė I. Trinkūnienė.

Lietuvos Respublikos religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymo 6 straipsnis numato, kad religinė bendrija dėl valstybės pripažintos religijos status suteikimo gali kreiptis praėjus ne mažiau kaip 25 metams nuo pirminio jų įregistravimo Lietuvoje. Jeigu prašymas nepatenkinamas, pakartotinai galima dėl to kreiptis praėjus 10 metų nuo prašymo nepatenkinimo dienos. 10 metų taisyklė galioja net tuo atveju, jei prašymo netenkinimo metu religinė bendrija visiškai atitinka įstatyme jai keliamus reikalavimus ir turi tai patvirtinančią Teisingumo ministerijos išvadą.

Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ įsitikinimu,  yra akivaizdu, kad religinei bendrijai dabar prireiks net 35 metų nuo jos pirminio įregistravimo Lietuvoje tam, kad ji galėtų pakartotinai bandyti siekti įgyti valstybės pripažintos religinės bendrijos statusą. Toks reguliavimas, kada numatomas 25 plius dar 10 metų laukimo laikotarpis, ypač turint omenyje aplinkybę, jog SSRS okupacijos metu Lietuvoje religinė bendrija „Romuva“ dėl nuo jos nepriklausančių priežasčių negalėjo teisėtai veikti kaip juridinis asmuo, ne tik kad nepagrįstai ir neproporcingai apsunkina religinės bendrijos bei jos išpažinėjų veiklą (apribojimus taiko ištisai tikinčiųjų kartai), bet ir negali būti pripažįstamas būtinu demokratinėje visuomenėje EŽTK 9 straipsnio 2 dalies prasme. Taigi, EŽTT įteiktoje „Romuvos“ peticijoje nurodoma, kad toks reguliavimas prieštarauja Europos žmogaus teisių konvencijai.

„Romuva“ tikisi jai palankaus EŽTT sprendimo. EŽTT jau turėjęs panašaus pobūdžio bylų. Pavyzdžiui, „Religionsgemeinschaft der Zeugen Jehovas ir kiti prieš Austriją“ byloje nustatė, kad būta diskriminacijos, taip pažeidžiant Europos žmogaus teisių konvencijos 14 straipsnį, dėl to, kad buvo atsisakyta suteikti pareiškėjo bendruomenei „pripažintos religinės bendruomenės“ statusą, tuo pagrindu, kad ji iki tol nebuvo veikusi kaip „registruota“ religinė organizacija mažiausiai dešimt metų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
30. Nu jo... 29-am
(2019-09-02 22:15:48)
(188.69.211.95) Parašė:

Tikėjimui tarpininkai nėra reikalingi. Nei katalikiški, nei pagoniški. Nes gyvenimo kelią tenka nueiti kiekvienam individualiai. O ar bus pasiekta tai, kas vadinama Vydija, tai jau asmeninių pastangų, laužant religijų pagalba užbrėžtas logines ribas, rezultatas. Bet nesigičysiu, - bet kuri religija, puikus startas pradėti kelionę į Savastį. Svarbu tik laiku suprast, kada marškiniai tampa jau išaugti...



29. Ww
(2019-09-02 21:56:31)
(90.135.173.56) Parašė:

Gaila man tu žmonių, kurie išdavė savo protėvių tikejima ir pasirinko okupacini.



28. Nu jo...
(2019-09-02 21:52:03)
(188.69.211.95) Parašė:

Iš esmės, mano giliu įsitikinimu, visas šitas veiksmas, tėra dviejų konkuruojančių tarpininkų grupių pasistumdymas. Vieni nenori prarasti, kiti tikisi įgauti. Todėl, jei atvirai, tai visas šitas dalykas reikšmingas lygiai tiek, kiek yra reikalingas tarpininkas kelionėje į save. Formos išraiškų egzistuoja begalybė, bet turinys visuomet būna tik vienas.



27. Nelaime
(2019-09-02 20:24:19)
(107.77.173.4) Parašė:

Relybes tikyba!Lietuva izduoda parduoda izdaviku vagiu,o,cia tai tikiu nors tu mane pakark!



26. !
(2019-09-02 17:41:28)
(188.69.214.40) Parašė:

Priešingai. Dievas sau, dvasininkija sau. Kaip kūdikis-vaikas sau, jo tėvai sau. Kiekvienas laikmetis turi savo nevykusį Dievo mėgdžiojimą (religiją). Vieni anuo metu kabino makaronus, kiti šiuo metu kabina. Tamstele (25) į savo klausimą pati ir atsakyk. Kiekvienas asmeniškai intensyviai naudojasi savo resursais (protu, literatūra, patirtimi, įžvalga) gyvenimo kelyje vis labiau suprasdamas-pažindamas tėvus, kaip ir Dievą. Tingus žmogus kliaujasi kriveis, vyskupais, pranašais; kaip avys kliaujasi, piemeniu, jas pavarysiančiu reikiama kryptimi.



25. to 24
(2019-09-02 17:12:41)
(87.198.117.55) Parašė:

Tamstelė suplakei į krūvą Dievą su jo pranašais.:)O iš kur žinai, kad Trinkūnienė bus geresnis pranašas už kokį vyskupą?:)



24. !
(2019-09-02 16:44:40)
(188.69.214.40) Parašė:

Iš ties (22) tie vedliai į rojų melagiai ir apsimetėliai; eiliniai šio pasaulio mulkiai; tik kažkodėl prisiskire sau teisę kažkokių tarpininkų, kažkokių atstovų, ar komunistinio rojaus pranašų. Universitetiniai viduramžiai patys degino laužuose mokslininkus, talentus ("burtininkus"), ir valdžiai nepatikusius. Kelias į klestėjimą ne religijos nuopelnas, greičiau stabdys. Idializmas nusikaltimas ir prisidengimas dievo vardu (23) taip naturaliai draugauja, kad tamstelė teisingai teigi "prie ko čia", kai visa tai "čia" ir dabar hipnotizuoja avelių pasąmonę.



23. to 21
(2019-09-02 16:13:22)
(87.198.117.55) Parašė:

Tamstelė tikrai - toks primityvas ar vykusiai apsimeti?:)Apie ką čia šneki? Apie nusikaltėlius bet kurioje srityje (kad ir pedofilus) ar apie religiją kaip reiškinį? Prie ko čia - nusikaltimai ir idealistinė pasaulėžiūra?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras