Birželio 28 d. serbai gimtajame Gavrilo Principo (Гаврило Принцип, 1894–1918) miestelyje Obliajuje (dabar – Bosnija ir Hercegovina, prie Kroatijos sienos) atidengė šiam žmogui, kuris tradiciškai vadinamas pradėjęs Pirmąjį pasaulinį karą, paminklą. Ir ne bet kur, o prie jo gimtojo namo.
G. Principas yra vienas tų, kurie ideologiškai padeda skaldyti sudėtingą buvusios Jugoslavijos regioną: vieniems (musulmonams bosniams ir katalikams kroatams) jis didvyris, kitiems (serbams) – teroristas.
Paminklas atidengtas ne bet kada, o praėjus lygiai 101 metams, kai 1914 m. birželio 28 d. G. Principas ant Lotynų tilto Sarajeve nušovė Austrijos-Vengrijos erhercogą Pranciškų Ferdinandą (Franz Ferdinand) ir jo nėščią žmoną čekę Sofi (Žofie Chotková). Žudiką suėmė serbų milicija, Austrija-Vengrija paskelbė ultimatumą Serbijos karalystei, po mėnesio ji paskelbė karą Serbijai, ją puolė Vokietija, į karą netrukus įsitraukė Rusija, Prancūzija, Britanija, ir tai virto Pirmuoju pasauliniu karu.
G. Principas buvo jaunabosnis nacionalistas. Kadangi nusikaltimo padarymo metu jam tebuvo 19, mirties bausmės teismas skirti negalėjo, tad nuteisė kalėti 20 metų. Po ketverių metų kalėjime G. Principas mirė nuo tuberkuliozės.
Paminklo atidarymo ceremonijoje Serbijos prezidentas Tomislavas Nikoličius (Томислав Николић) pavadino G. Principą kovotoju už laisvę ir didvyriu. „Dabar mes nebijome tiesos. Gavrilo Principas buvo laisvės idėjos simbolis, tironų žudikas ir europietiškos išsilaisvinimo iš vergovės idėjos nešėjas. Kiti gali galvoti, ką tik nori“, – sakė T. Nikoličius.
Statula yra bronzinė, 2 m aukščio.
Pirmojo pasaulinio karo metu žuvo 14 mln. žmonių, iš kurių 5 mln. buvo civiliai. Dar 7 mln. liko neįgalūs.
Šaltinis: foxnews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]