Lietuvos Respublikos (LR) piliečiai Londone šį šeštadienį nuo 11 iki 14 val. kviečia akcijai prie Lietuvos ambasados „Už demokratiją Lietuvoje“. Tuo metu ambasadoje vyks renginys „Back To LT“, jame lankysis LR Prezidentė D. Grybauskaitė, užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, ambasadorė A. Skaisgirytė-Liauškienė, ekonomistas G. Nausėda, delfi.lt redaktorė M. Garbačiauskaitė-Budrienė.
„Kam geriau, negu jiems priminti apie demokratiją, laisvę, pagarbą kitokiai nuomonei, Konstitucijos laikymąsi, valstybingumą ir jo būtinas dedamasiąs. Tikriausiai sutiksite, kad demokratija nėra tik galimybė kartą per ketverius ar penkerius metus būti apgautam ir dėl to iš esmės negalėti nieko padaryti, kai tavo gyvenimą valdo mažumos, finansuojančios save iš biudžeto? Ypač kai čia pat, Londone, vis garsiau skamba žinios apie referendumus: dėl Škotijos nepriklausomybės ir dėl išstojimo iš Europos Sąjungos. Ar mums reikia iš naujo susitarti, ar norime gyventi demokratijoje, o gal pagal dvigubus standartus? Ginti savo interesus jėga? Ar pažadai svetimai sąjungai (net jei tokie buvo) svarbiau už pažadus saviems žmonėms, su kuriais susitarta per Konstituciją ir pilietybę?“, – sako akcijos organizatoriai.
Renginio „Back To LT“ organizatoriai savo tikslus aprašo štai taip: „Projektas Backto.lt skirtas kviesti ir motyvuoti lietuvių jaunimą, gyvenantį ar studijuojantį užsienio šalyse, grįžti į Lietuvą ir pradėti savo darbo karjerą, kurti verslą, prisidėti prie socialinės gerovės stiprinimo.“
Akcijos organizatoriai norėtų atkreipti dėmesį, kad ekonominė gerovė galbūt ir ne pati svarbiausia. Naujas Užsienio reikalų ministerijos tyrimas atskleidė: „Emigrantų elitas į Lietuvą nenori grįžti ne dėl ekonominių priežasčių. Elitui priklausantys emigrantai labiau akcentuoja prastą Lietuvos psichologinį klimatą, tolerancijos bei pagarbos žmogui trūkumą.“ Ši išvada rodo, kad žmonės nejaučia galimybės dalyvauti valstybės raidoje ir daryti jai įtaką taip, kad jie tikėtų ja arba galėtų bent projektuoti permainas netolimoje ateityje.
Akcijos dalyviai nori atkreipti dėmesį į tai, kad 2012 m. rinkimai ambasadoje Londone pasiekė naujus netvarkoss rekordus ir iš esmės buvo neteisėti. 2014 m. kovą grupė piliečių, tarp kurių buvo dauguma 2012 m. rinkimų stebėtojų, o taip pat kandidatas į Europos Parlamentą, kreipėsi į LR ambasados Londone vadovę A. Skaisgirytę-Liauškienę dėl rinkimų tvarkos ir pajėgumų užtikrinimo artėjančiuose rinkimuose. Buvo reikalaujama tiesiog laikytis visų įstatymų, užtikrinti, kad viso proceso metu dalyvautų įvairūs stebėtojai, o taip pat būtų daugiau balsavimo vietų nei per 2009 m. rinkimus. 2012 m. eilėje, kad galėtų balsuoti, piliečiai laukė daugiau kaip dvi valandas. Ambasadorė susirinkimo metu surinko jų el. pašto adresus, pažadėjo, kad informuos apie įvykių eigą. Tačiau 2014 balandžio 30 d. ambasadose jau dvi dienos vyko balsavimas, o jokios informacijos, kaip suprantame, – ir stebėtojų, nėra, nors biuleteniai jau „vaikšto“ per komisijos rankas, ir neaišku kas kontroliuos jų apskaitą ir užtikrins sąžiningumą.
Akcija nori atkreipti dėmesį į rimtą signataro Algirdo Endriukaičio diskusiją, kurioje jis dėsto, kaip išformuojama nepriklausoma Lietuvos valstybė. Tai ir referendumo dėl lito draudimas, ir jungtinio referendumo dėl žemės, referendumų barjero, žemės kasinėjimo sabotavimas išleidžiant papildomai 15 mln. litų. Daugeliu atveju yra pažeidžiama Lietuvos Konstitucija, tai įgalina piliečius ją ginti jau kitomis priemonėmis. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad Lietuvos vadovai klampiną Lietuvą į sudėtingą padėtį, kai karo grėsmės akvaizdoje sabotuoja žmonių lūkesčius dėl demokratijos ir teisingumo. Kas tuomet gins Lietuvą, jei žmonės apimti susipriešinimo, nevilties ir netikėjimo? Juk neprašoma daryti taip, kaip mažuma ko nors nori, – prašoma laikytis teisės, kuri užrašyta juodu ant balto, ir neužsiimti akivaizdžiais sofizmais.
„2012 m. Prezidentė D. Grybauskaitė lankė lieuvius Lemonte, Čikagoje, JAV. Garliavos įvykių kontekste didelis būrys piliečių išreiškė rimtą susirūpinimą, kuris sulaukė įkvepiančio aido mūsyse. Galbūt reikėtų pasekti pavyzdžiu ir ginti LR Konstituciją objektyviais aspektais: Lietuva turi išlikti laisva ir nepriklausoma (žinoma, glaudžiai bendradarbiaujanti), o svarbiausi klausimai turi būti sprendžiami referendumais, demokratiškai ir sąžiningai. Paprasta, ar ne?“, – teigia akcijos iniciatoriai.