2013-ieji metai paskelbti Vilniaus geto atminimo metais. Rugsėjo 23 dieną sukanka 70-metų, kai buvo likviduotas Vilniaus getas. Šiai dienai atminti organizuojama daug įvairių renginių.
Rugsėjo 21 d.
13.00 val. Memorialinės lentos, skirtos profesoriui Josefui Ribelskiui, 1944 metais įkūrusiam Vilniaus žydų vaikų namus ir mokyklą, kuri veikė iki 1950 metų, atidengimas Vilniuje, ant pastato Žygimantų g. Nr 6;
Po karo Vilniuje liko daug žydų našlaičių ir neprižiūrimų vaikų, kuriuos karo metų įvykiai gete labai traumavo. Kad sugrįžtų į ankstesnio saugaus ir normalaus gyvenimo vėžes, tiems vaikams reikėjo adaptacinio laikotarpio; dėl to ir buvo įkurti žydų vaikų namai ir mokykla.
Rugsėjo 23 d.
10.00 val. tarptautinio projekto „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ atidarymas Žydų kultūros ir informacijos centre Vilniuje, Mėsinių g. 3A/5. Projektą globoja Europos Parlamentas. (Įėjimas tik su kvietimais)
Tai specialus renginys, skirtas „Šoa filmų kolekcijai“ Vilniuje pristatyti. Kolekcija – tai tarptautinė iniciatyva, pristatyta festivalio vadovo ir kuratoriaus Wilfriedo Agricola de Cologne’o ir skirta jauniems menininkams skatinti, taip pat kad kino ir filmų kūrėjai rinktųsi holokausto ir kolektyvinės traumos temas bei pasitelkę naujas meno technologijas ir šiuolaikinius meninės raiškos būdus rastų naujoviškų priemonių, kad ateities kartos išsaugotų gyvą atmintį.
14.00 – 19.00 val. „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ filmų peržiūra, menininkų darbų pristatymai.
Rugsėjo 24 d.
10.00 – 19.00 val. Žydų kultūros ir informacijos centre „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ filmų peržiūra, menininkų darbų pristatymai.
20.00 val. koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje, skirtas Lietuvos žydų genocido aukoms atminti „Siela niekada nenutyla“.
Iki mūsų atėjo tai, ko nesugebėjo sunaikinti, užtildyti, sušaudyti ar sudeginti. Tuo laiku, kai nebuvo galima kalbėti, groti, rašyti, išeiti už tvoros, juoktis ir netgi šypsotis, geto žmonės dainavo: dirbdami, laukdami eilėje sriubos ar duonos, kai kentė alkį ar skausmą, kai sukaustydavo baimė ar migdydavo savo alkanus vaikus.
Programą sudaro gete parašytos dainos gete sukurtais tekstais. Intarpuose skaitomos Riklės Glezero, Avromo Suckeverio, Violetos Palčinskaitės, Tomo Venclovos eilės, ištraukos iš Grigorijaus Kanovičiaus apsakymų „Sapnas apie dingusią Jeruzalę“ ir „Menachemas čigonas“.
Dalyvauja choras „Jauna muzika“, skaitovai.
Rugsėjo 25 d.
10.00 – 19.00 val. Žydų kultūros ir informacijos centre „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ filmų peržiūra, menininkų darbų pristatymai.
14.00 val. Tolerancijos centre Vilniuje, Naugarduko g. 10, Dorono Polako (Izraelis) šokio spektaklis „Tas, kurio nebėra“.
Gyvo ir negyvo kūno akistata. Tai gali būti savo paieškų ir atminties esmė. Visi mes keliaujame praeities vaizdų atsiminimuose, šiandienos akistatoje su žmonėmis, kurių kūno kalba praeities akimirkose yra viskas, kas likę prisimenant juos.
Kūno, gimusio po žiaurumų praėjus tik 8 metams, kelionė: nuo naivaus jauno berniuko minčių, gimusių laisvoje, karų iškamuotoje šalyje, ieškančio savo šeimos šaknų apraiškų. Kelionė – tarsi Sizifo pastangos suprasti nesuvokiamo žiaurumo istorijos sakmes ir vaizdus. Ši dramatinė pareiga virsta asmens dialogu, išreikštu per sąlytį su objektais ir vaizdais bandant susitaikyti su daiktais – tyliais stebėtojais, absorbavusiais skaudžius vaizdus.
19.00 val. IV Pasaulio Litvakų kongreso uždarymas Lietuvos rusų dramos teatre, Vilniuje, Basanavičiaus g. Nr. 13.
Rimanto Dichavičiaus fotografijų paroda „Paminklas paminklui“
„Tragiško likimo sulaukė Vilniaus žydų kapinės, įsteigtos 1830 m. Jos 1948 m. uždarytos, o 1961 m. spalio 27 d. Vilniaus miesto vykdomasis komitetas nusprendė per dvejus metus jas likviduoti 10. Įgyvendinant šį nutarimą antkapiniai paminklai panaudoti Tauro kalno, Statybininkų rūmų, M. Mažvydo nacionalinės bibliotekos laiptams, atraminėms sienelėms Lazdyno mikrorajono, Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių kampe, Centrinio pašto įėjimui įrengti. Tik 1993 m. laiptai į Tauro kalną, o 1994 m. įėjimas į Centrinį paštą pakeisti. Olandų gatvės rajone buvusių kapinių teritorijoje pastatyti gyvenamieji namai ir Ritualinių paslaugų rūmai. Panašiai žydų sakraliniai paminklai buvo naikinami ir kitose Lietuvos vietose; tai buvo daroma visą antrosios sovietinės okupacijos laikotarpį. Ši paroda – tai tik aidas, tik šešėlis, tik menki trupiniai To, ko jau nebėra.
Muzikinis spektaklis „Paskutinis Vilniaus pranašas“ pagal to paties pavadinimo A. Karpinovičiaus knygą.
Tai – spektaklis, kur gyvai, su meile ir lengvu humoru pasakojama apie gyvą, pilną keistuolių žydišką Vilnių. Režisierius – Alvydas Šlepikas, dalyvauja aktoriai Saulė Degutytė ir Sergejus Ivanovas, tenoras Rafaylas Karpis, smuikininkas Vytautas Mikeliūnas.
Rugsėjo 26 d.
10.00 val. Žydų kultūros ir informacijos centre filmo „Gyvybės ir kančių duobė“ pristatymas dalyvaujant režisierei Liliai Kopač, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkei Fainai Kukliansky, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėjimo ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėjai Danutei Selčinskajai.
Filmui „Gyvybės ir kančių duobė“ panaudoti Mošės Kuklianskio, vienintelio šios istorijos liudininko, sulaukusio šių dienų, o dabar gyvenančio Izraelyje, prisiminimai.
Visi Veisiejų gyventojai žydai, tarp kurių buvo daug Kuklianskių giminių, nužudyti 1941-ųjų lapkričio 3-ąją Kaktiškėse.
Mošės Kuklianskio lūpomis pasakojama šios šeimos išsigelbėjimo istorija atskleidžia ir Holokausto Lietuvoje mastą – iš didelės Kuklianskių šeimos liko gyvi 4 šios šeimos nariai: Veisiejų vaistininkas Saulius Kuklianskis ir trys jo vaikai: Mošė, Ana ir Samuelis; tai vienintelė iš Veisiejų kilusi žydų šeima, kuriai pavyko išgyventi per Holokaustą Lietuvoje.
12.00 – 19.00 val. Žydų kultūros ir informacijos centre „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ filmų peržiūra, menininkų darbų pristatymai.
19.00 val. „Virtualus paminklas, Vilnius 2013“ uždarymo koncertas Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje. Wolumen Trio atlieka „Muzikaliszer Pinkos“
„Muzikaliszer Pinkos“ tai hebrajiškų dainų bei himnų rinkinys, išleistas kantoriaus Abrahamo Berenšteino 1927-ais metais Vilniuje. Šiuolaikinės improvizacinės muzikos atlikėjų kolektyvas Wolumen Trio pasirinko keliolika melodijų iš šio rinkinio, kurias panaudojo kaip pagrindą savo improvizacinei muzikai kurti bei atlikti. Koncerte bus atlikta Wolumen Trio autorinė programa, paremta „Muzikaliszer Pinkos“ muzikiniais tekstas, interpretuojamais naujai bei originaliai. Publikos laukia gyvos elektronikos bei dviejų trimitų hipnotininio supamojo garso (surround sound) valandos trukmės seansas, atskleisiantis Žydų muzikos ateities utopinę viziją.
Wolumen Trio:
Arturas Bumšteinas (Lietuva) – elektronika
Dominykas Vyšniauskas (Lietuva) – trimitas, šofaras
Kamil Szuszkiewicz (Lenkija) – trimitas, šofaras