Vokietijos laikraštis „Deutsche Wirtschafts Nachrichten“ rašo, kad euro gelbėtojai susitarė dėl sandorio su Graikija. Sandoris yra visiška Graikijos ir pačios ES kapituliacija. Beprecedentiškai išsigimėliškos scenos šį savaitgalį rodo, kad ES yra ne politinė sąjunga. Europos Sąjunga ir euras bus atskirti. Galutinis jų atskyrimas tik laiko klausimas.
Seni tarptautiniai stebėtojai neteko žado: Tokių išsigimėliškų scenų kaip Graikijos „gelbėjimas“ jau daug dešimtmečių nematyta. Paulas Krugmanas laikraštyje „New York Times“ rašo, kad graikai ne tik pažeminti ir apgauti, bet ir šiurpiai paneigtos visos vertybės, kurių pagrindu ir buvo sukurta Europos Sąjunga.
Tik ankstų pirmadienio rytą buvo susitarta. Susirinkimas truko ilgiausiai per visą ES istoriją. Jis taip pat atskleidė blogiausius reiškinius Europos Sąjungoje – tai nekompetencija ir savanaudiškumas, kurie, pasirodo, yra pagrindinės ES politikos varomosios jėgos. Tačiau Graikijos problemų sprendimas yra negailestingumo viršūnė ir peržengia susirinkimo įgaliojimus: dabartiniu pavidalu Europos Sąjunga nustojo gyvavusi. Demokratija mirė (marginalizuota). Graikijos Parlamentas prievartaujamas priimti nutarimą ir jam neduodama laiko net tinkamai suformuluoti įstatymus. Dar nė karto ES nė vienai savo narei-valstybei nedavė ultimatumo kaip ir iki kada jos parlamentas turi nuspręsti.
Syrizos partijos vyriausybė tikriausiai bus pakeista laikina technokratų vyriausybe, kuri valdys iki naujų rinkimų.
Primesta ekonominė politika sunaikins Graikijos ekonomiką. Daug Graikijos bankų žlugs. Daugelis indėlininkų praras savo pinigus. Nesunkiai galima įsivaizduoti, kokias pasekmes tai gali atnešti kitoms euro zonos šalims – kas laiko pinigus Italijos, Ispanijos ir Portugalijos bankuose, bet kada gali juos visus prarasti. Bankų panika iš Graikijos per kelias sekundes gali pasklisti po visą Europą. Toks dalykas negali būti kontroliuojamas, juo labiau jo nesuvaldys nekompetentingi euro gelbėtojai.
Graikijos „gelbėjimo“ receptas remiasi beprotišku dar griežtesnio taupymo įvedimu. Šis būdas per penkis su puse metų niekam nepadėjo. Tačiau nė vienas iš euro gelbėtojų neturi nei drąsos, nei vaizduotės net principingai paklausti, kodėl.
ES šalių solidarumas žlunga. Viešpatauja savanaudiškumas. Pabėgėlių drama bus kita ES politinės konstrukcijos ardymo fazė, nes visi siekia vien tik naudos ir nė vienas nenori paremti silpnųjų. Vietoj skelbiamų bendrųjų vertybių vyksta visų kova prieš visus.
Angela Merkel ir Volfgangas Šoiblė (Wolfgang Schäuble) per vieną naktį pakeitė Europos Sąjungą, kurios narių nesieja pasitikėjimas, bet visos laikosi vien tik iš baimės. Atskirose šalyse euroskeptikai masiškai papildys gretas: Ispanijoje „Podemos“, Italijoje „Grollo“ ir ypač Marin Le Pen (Marine Le Pen) Prancūzijoje. Kiek šie judėjimai gali blokuoti ES veiklą, galima vertinti pagal Suomiją (turimi galvoje „Tikrieji suomiai“, – red. past.).
Pasitikėjimas prarastas – pasakė A. Merkel. Ir ji visiškai teisi. Bet kaip tik pasitikėjimas yra bendros valiutos pagrindas. Euras nėra įvestas negrįžtamai. Ultimatumų agresija prieš Graikiją vyksta todėl, kad nėra teisinių normų, kaip išstoti iš euro zonos. Dabartiniai įvykiai yra įrodymas, kad euras yra botagas euro zonos tautoms. Demokratija uždaryta į banko kalėjimą. Paaiškėjo, kad laisvė, dumiant akis žmonėms kredito orgijomis, yra kalėjimas.
Nuo susitarimo su Graikija jos ir Europos košmaras tik prasideda. Galiausiai įvyks skilimas arba Pietų Europos valstybės sudarys naują sąjungą be Vokietijos. Džordžas Sorošas (George Soros) prieš keletą metų kaip tik siūlė taip daryti. Jis buvo teisus.
Chaotiškas valdymas euro zonoje kainuos labai brangiai. Esamo gyvenimo lygio neišlaikys nė viena ES valstybė. Privatus sektorius nukentės. Viešpataus valstybės interesų prievarta. Gyvenimo Europoje daugiau nereguliuos sutartys. Jį reguliuos džiunglių įstatymai.
Gregoras Gyzis (Gregor Gysi) pranašavo, kad A. Merkel sunaikins eurą. Jei vykdys fiskalinės sutarties reikalavimus, tai visos euro zonos valstybės pavirs „bankrotu“. Bus sunaikintos sumos daug kartų viršijančios Graikijos „gelbėjimo“ išlaidas. Pamatysime socialinius neramumus, riaušes ir smurtą. Jau pasirodė pirmieji požymiai – pastebimai padidėjo priešiškumas musulmonams. Tai atsakas į valdžios finansines represijas.
Vienintelis teigiamas negarbingo spektaklio dalykas yra tas, kad visos vyriausybės tiek morališkai, tiek finansiškai tokios skurdžios, kad negali viena kitos pulti su ginklais. Todėl Europoje nėra sąlygų kilti „karštam“ karui.
Bet ir šaltasis karas, prasidėjęs nuo ginčų su Graikija, yra pakankamai bjaurus. Toliau eis baimė.
Vertė Pranas Valickas.
Šaltinis: deutsche-wirtschafts-nachrichten.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]