Šiaurės Korėja Šinzo Abę palygino su „fašistu maniaku Hitleriu“, kai Japonijos premjeras pareiškė, kad Tekančios Saulės šalis ketina dar daugiau ginkluotis, vasario 4-ąją pranešė naujienų agentūra KCNA.
„Japonijos premjeras Abė nusišnekėjo neseniai įvykusiame tarptautiniame susitikime, pareiškęs, kad visas pasaulis turi suprasti jo vizitą į Jasukunio šventyklą“, – teigė KCNA.
Šiaurės Korėjos manymu, į kontroversiškąją šventyklą atvykęs Š. Abė taip atvirai paskelbė, kad Japonija vėl nori kartoti istoriją ir užkariauti Aziją.
Jasukunio šventykla (Yasukuni Jinja) – šintoistų šventykla Tokijo Čijodos priemiestyje, pastatyta Japonijos imperatoriaus Meidži (1852–1912), kurio dėka feodalinė Japonija greitai tapo pramonine, kapitalistine, imperialistine šalimi. Jasukunio šventykloje saugomas daugybės Antrojo pasaulinio karo nusikaltėlių atminimas, jie sudievinti.
„Japonija jau beveik visiškai pasiruošė užjūrio agresijai visais aspektais. Belieka tik sukurti socialinę pakartotinės invazijos atmosferą. Japonijos reakcionieriai, lankydamiesi Jasukunio šventykloje, karo nusikaltėlius vadina „didvyriais“ ir „patriotais“. Tai veidmaniška“, – teigiama KCNA pranešime.
Šiaurės Korėjos žiniasklaida, rašydama apie Š. Abę, klausia: „Ar tai naujojo Azijos Hitlerio iškilimas? Nėra skirtumo tarp fašisto maniako Hitlerio, kuris pradėjo karą teisindamasis, kad kovoja su komunistais, ir Abės, kuris, norėdamas pateisinti Japonijos karines ambicijas, konfrontuoja su Šiaurės Korėja.“
Š. Abė 2014 m. sausį pareiškė, kad iki 2020 m. Japonija ketina keisti savo Konstituciją, praplėsdama „šalies gynybos klausimą“. 9-ajame Japonijos Konstitucijos straipsnyje draudžiama pradėti karą, skatinti jį.
Jasukunio šventykla daugelio pasaulyje laikoma Japonijos agresijos simboliu. Š. Abės vizitas į ją buvo pasmerktas ne tik Šiaurės, bet ir Pietų Korėjos, Kinijos, Taivano atstovų. Jasukunio šventyklą nuo 1985 m. reguliariai lankė ir kiti Japonijos premjerai. Jasukunio šventykloje esančioje „Sielų knygoje“ įrašytos 2 466 532 žmonių pavardės. 1 068 jų – karo nusikaltėliai, nuteisti po Antrojo pasaulinio karo įvairiose pasaulio šalyse.
Šiaurės Korėjos dienraštis „Rodong Sinmun“ vasario 4-ąją Š. Abę pavadino „militarizmo fanatiku“ ir griežtai pasmerkė jo vizitą Jasukunio šventykloje kaip paniekinimą taikiam sambūviui.
Japonija Korėjos pusiasalį buvo okupavusi 1910–1945 m., dar valdant imperatoriui Meidži. 2010 m. tuometinis Japonijos premjeras Naotas Kanas (gim. 1946 m.) atsiprašė visų korėjiečių dėl daug aukų pasiglemžusios okupacijos. Vis dėlto Tokijas atsisakė mokėti okupacijos aukoms kompensacijas. Japonijos okupacijos metu kartu su kitais Azijos gyventojais slaptiems medicinos eksperimentams „Grupėje 731“ naudoti ir korėjiečiai.
„Vokiečiai išžudė šešis milijonus žydų ir dvidešimt milijonų rusų, japonai – 30 milijonų kinų, filipiniečių, malajų, vietnamiečių, khmerų, indoneziečių, birmiečių, kitų tautų atstovų“, – savo 2003 m. knygoje „Aukso kariai“ rašė amerikiečių istorikas Sterlingas Seagrave‘as (gim. 1937 m.).
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]