Lietuvoje nemažėjant savižudybių mastui, šalies psichikos sveikatos specialistai kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ši visuomenės sveikatos problema Lietuvos politikoje būtų pripažinta prioritetine ne tik žodžiais ir būtų imtasi konkrečių veiksmų visos šalies lygiu.
Medikų teigimu, savižudybių problemos mastas Lietuvoje yra didžiulis – kasmet šalyje nusižudo apie tūkstantį žmonių.
„Lietuvos savižudybių rodikliai jau ne pirmą dešimtmetį yra aukščiausi Europoje. Atrodo, kad ir politikai, ir visuomenė prie šių faktų jau priprato ir įsivyravo bejėgiška nuostata, jog nieko negalime padaryti, kad šią problemą išspręstume. Psichikos sveikatos specialistų raginimai apie būtinybę imtis kompleksiškos, koordinuojamos, mokslu ir praktika grįstos savižudybių prevencijos visos šalies lygiu tebėra neišgirsti. Pažadų skirti šiai problemai reikiamą dėmesį dažniausiai sulaukiama tuomet, kai įvyksta daug atgarsio visuomenėje sukeliančios žymių žmonių ar vaikų savižudybės. Tačiau ir tada apsiribojama tik žodiniais pareiškimais ir popierinėmis deklaracijomis. Nė viena ankstesnė Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki šiol taip ir nesiėmė iš esmės spręsti savižudybių paplitimo problemos.
Kreipiamės į Jus, siekdami, kad ši visuomenės sveikatos problema Lietuvos politikoje būtų pripažinta prioritetine ne tik žodžiais, bet ir veiksmais, o jai spręsti būtų imtasi konkrečių veiksmų visos šalies lygmenyje. Neabejojame, kad įgyvendinusi kompleksines ir koordinuojamas priemones, Lietuva per 3-5 metus galėtų pasiekti žymių teigiamų poslinkių sprendžiant šią sudėtingą problemą“, – teigiama kreipimesi.
Jo autoriai yra įsitikinę, kad Lietuvoje turi būti parengta, patvirtinta ir pradėta įgyvendinti viena mokslu ir praktika grįsta Lietuvos savižudybių prevencijos programa.
„Savižudybių problemos spendimui šalyje reikalingas kompleksinis, ilgalaikis ir tvarus politinių, socialinių ir ekonominių priemonių planas, kuriame turi būti numatyti konkretūs ir išmatuojami siekiniai, išvystytas ir įdiegtas jų įgyvendinimo rezultatų stebėsenos ir įvertinimo mechanizmas. Programos įgyvendinimui turi būti skiriamas adekvatus finansavimas“, – teigiama kreipimesi dėl savižudybių prevencijos.
Kreipimąsi pasirašo:
– Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas docentas mokslų daktaras Evaldas Kazlauskas,
– Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos prezidentas mokslų daktaras Paulius Skruibis,
– Vilniaus universiteto Klinikinės ir organizacinės katedros vedėja profesorė habilituota mokslų daktarė Danutė Gailienė,
– Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos psichologijos katedros vedėja profesorė mokslų daktarė Nida Žemaitienė,
– Vilniaus universiteto Psichiatrijos klinikos profesorius profesorius mokslų daktaras Dainius Pūras.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.