Derybos dėl branduolinės Irano Islamo Respublikos programos, vykusios Ženevoje tarp šios šalies ir vadinamosios P5+1 grupės (jos vyksta nuo 2006 m.; grupei, dar vadinamai E3+3 arba E3/EU+3, priklauso JAV, Rusija, Kinija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija), pagaliau baigėsi sėkme. Bent jau taip mano P5+1. Tuo metu Izraelio apartheido režimo šulai, propaguojantys agresyvųjį sionizmą, piktinasi derybų pabaiga ir teigia, kad ji esanti istorinė klaida. Net artimiausia Izraelio sąjungininkė – Jungtinės Valstijos – ramina įsiaudrinusius sionistus, kad po sėkmingų derybų visas pasaulis, taip pat ir Izraelis bus saugesnis, pranešė RT.
Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, lapkričio 24 d. susitarimas tarp Irano ir P5+1 grupės naudingas visiems. Jo teigimu, didžiausias nuopelnas dėl derybų sėkmės – Irano Islamo Respublikos prezidento Hasano Ruhani.
Susitarimo esmė, S. Lavrovo teigimu, tokia: „Mes pripažįstame, kad Iranas turi teisę į taikų atomą, urano sodrinimą, tačiau visa jo branduolinė programa turi būti griežtai kontroliuojama Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA).“
Šis susitarimas paremtas „koncepcija, kurią pasiūlė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas“, – sakė S. Lavrovas.
V. Putinas pasidžiaugė, kad Ženevos susitarimas yra „žingsnis einant rimtesnių globalinių problemų sprendimo link, proveržis, tačiau dar tik pirmasis žingsnis ilgame ir sudėtingame kelyje“.
S. Lavrovas akcentavo, kad po Ženevos susitarimo Iranui bus panaikintos sankcijos.
Pagal Ženevos sutartį Iranas įsipareigojo užšaldyti savo branduolinę programą šešiems mėnesiams, kol P5+1 grupė ir Teheranas pasieks galutinį susitarimą.
Irano prezidentas H. Ruhani pareiškė, kad Ženevos susitarimas parodė, jog pasaulio galingieji pripažino Teherano „branduolinės energetikos teises“.
Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu-Bibi lapkričio 24-ąją pareiškė, kad Ženevos susitarimas – „istorinė klaida“, dėl kurios „pasaulis tapo daug pavojingesnė vieta, nes pats pavojingiausias pasaulio režimas žengė didelį žingsnį pavojingiausio pasaulio ginklo įsigijimo link“. Neoficialiai teigiama, kad Ženevos sutartimi nepatenkintos ir Saudo Arabija, Kataras bei Kuveitas.
Izraelis niekada viešai neprisipažino turįs branduolinį ginklą, tačiau įvairių pasaulio valstybių žvalgybos jau seniai žino, kad sionistų valstybė meluoja.
JAV prezidentas Barackas Obama ir valstybės sekretorius Johnas Kerry, skirtingai nei Izraelio premjeras, pasveikino Iraną. Pasak J. Kerry, dėl Ženevos sutarties Izraelis ir kitos JAV sąjungininkės kaip tik jausis saugesnės.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]