Šis komentaras – reakcija į straipsnyje “Piliečiai jaučiasi valdomi sukčių” paskelbtus ekspertai.eu klausimus dėl trijų partijų, dalyvavusių Seimo rinkimuose po viena Lietuvos lenkų rinkimų akcijos iškaba, bei Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko atsakymą į šiuos klausimus, skelbtą publikacijoje “Z. Vaigauskas: Rinkimų įstatyme esamų galimybių ir teisių įvardijimas apgaule ar „šuleryste“ yra klaidinimas”.
Deja, Seimo rinkimų įstatymas nedraudžia politinėms partijoms į savo sąrašus įtraukti asmenis, kurie priklauso kitoms partijoms arba nepriklauso jokiai partijai. Tai yra pagrindinė problema, kurios partinukų klanai nenori spręsti ir mielai piktnaudžiauja šia padėtimi.
Manau, jei partija turi teisę iškelti savo kandidatus į Seimą, sąraše turėtų būti tik tos partijos nariai, kurie vykdys partijos programą ir už kuriuos ta partija atsako. Jei šie partijos nariai vėliau pakeistų politines pažiūras ir priklausomybę, jie kartu turėtų neteikti ir Seimo nario mandato, gauto dalyvaujant rinkimuose tos partijos sąraše, už kurį ir balsavo žmonės.
Draudimas partijai į savo sąrašus įtraukti kitų partijų narius arba nepartinius visuomenei žinomus asmenis rinkėjams užtikrintų politinių nuostatų, už kurias rinkėjai balsuoja, stabilumą ir nuspėjamumą. Todėl reikia arba atsisakyti partinių sąrašų ir panaikinti daugiamandatę apygardą, pereinant prie vienmandačių apygardų, arba apriboti partijos teisę į savo partinį sąrašą įtraukti partijai nepriklausančius asmenis, taip pat nustatant, kad partinę priklausomybę pakeitęs asmuo netenka ir Seimo arba Savivaldybės tarybos nario mandato.
Dabartinė rinkimų sistema yra labai nesąžininga rinkėjų atžvilgiu, nes rinkėjai balsuoja už partiją ir jos vertybes, pasirinkdami tos partijos sąrašą, o realiai jie išrenka asmenis, kurie net nepriklauso tai partijai arba vėliau pereina į kitą partiją, nors tokio leidimo rinkėjai jiems nėra suteikę. Jei partija nori įtraukti į savo sąrašą kitų partijų atstovus, tegul tie asmenys pirma įstoja į tą partiją, kartu atsisakydami narystės buvusioje partijoje, nes turėtų būti draudžiama rinkimų metu vienu metu būti dviejose partijose.
Tačiau puoselėti viltį, kad partijos pakeis tik joms, o ne rinkėjams, naudingą rinkimų sistemą į tokią, kuri būtų skaidri, sąžininga ir teisinga, būtų naivu. Dėl partinukų piktnaudžiavimo iki šiol nėra įgyvendintas Konstitucinio teismo sprendimas dėl Savivaldos rinkimų ir visuomenė iki šiol nėra realiai atstovaujama savivaldoje, kurioje visą valdžią yra užgrobę verslo struktūras, o ne paprastus žmones atstovaujantys klanai, skambiai pasivadinę partijomis. Europos Parlamento rinkimuose padėtis analogiška - kanditatus gali kelti tik politinės partijos, kurios Europarlamentą pavertė politikos pensininkų karšykla, nors tai turėtų būti Lietuvos gyventojų atstovų tribūna.
Ir visa tai daro politinės partijos, kurioms Lietuvos Konstitucija net nėra suteikusi jokios rinkimų teisės - nei teisės kelti kandidatus, nei teisės dalyvauti rinkimuose, nes rinkimų teisė yra suteikta tik Lietuvos piliečiams. Anokia čia bėda - partinukai šią problemėlę greitai išspręndė, priimdami Lietuvos rinkėjų teises varžančius įstatymus, kurie numato daugiau nei pati Konstitucija, nes partijoms suteikia daugiau rinkimų teisių, nei jų turi tikrieji rinkėjai – Lietuvos piliečiai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]