Seimo narys Kęstutis Masiulis siūlo Vyriausybei atsisakyti idėjų padidinti mokesčius degalams ar įvesti automobiliams, bet apmokestinti nesveiką maistą ir iš to kompensuoti pensijas.
„Per 10 metų limonadų vartojimas Lietuvoje išaugo nuo 117 iki 217 milijonų litrų per metus. Kasmet bulvių traškučių suvalgome apie 40 milijonų pakelių, o energinių gėrimų išgeriama apie 5,5 milijono litrų, kurių 68 proc. išgeria paaugliai. Kaip teigia gydytojai, šių produktų vartojimas skatina nutukimą, cukrinį diabetą, dantų kariesą, kaulų retėjimą, aukštą kraujo spaudimą ir daugybę kitų ligų. Padidinę nesveiko maisto kainas, sumažintume jo vartojimą, o tai turėtų teigiamos įtakos žmonių sveikatai. Be to, iš gautų pajamų galima būtų finansuoti sveikatos bei socialines paslaugas, taip pat ir kompensuoti pensijas“, – sako parlamentaras.
Pasak K. Masiulio, nesveiko maisto apmokestinimas yra normali pasaulinė praktika ir iš tokio akcizo galima būtų surinkti apie 71 milijoną litų pajamų.
„Galima būtų tikėtis apie 71 milijoną litų, kurių pakaktų šių metų planams kompensuoti pensijas. Europoje toks mokestis nėra naujas. Latvijoje yra apmokestinti vaisvandeniai, kur už 100 litrų reikia sumokėti apie 25 litus, Prancūzijoje už energinio gėrimo litrą reikia mokėti 1 eurą, Vengrijoje kilogramas traškučių apmokestinamas maždaug 3 litų mokesčiu“, – teigia Seimo narys.
Nesveiko maisto mokesčiai galioja arba juos ketinama įvesti Suomijoje, Danijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Rumunijoje. Dažniausiai apmokestinami saldainiai, šokoladas, kakavos produktai, traškučiai, ledai, vaisvandeniai, energiniai gėrimai, sūrūs užkandžiai.
„lrs.lt“ inf.