Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė siūlo parengti Ilgalaikę probleminių šeimų strategiją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ji dar kartą siūlys nedelsiant sudaryti darbo grupę šiai strategijai parengti.
Anot parlamentarės, pastaruoju metu ypač padažnėjo įvairių viešų pranešimų apie girtaujančių tėvų žiaurų elgesį su vaikais ir nekompetentingą, pavėluotą tuo rūpintis turinčių įvairių institucijų reakciją.
„Pavyzdžiui, šių metų spalio 23 dieną sužinojome apie vėlų vakarą tėvų į mišką išvarytus keturis mažamečius vaikus ir tai, kad policijai nepavyko susisiekti su vaiko teisių tarnybos darbuotojais, o kitą dieną vaikai buvo sugrąžinti į girtaujančių tėvų namus“, – primena V. V. Margevičienė.
„Kad tokių atvejų būtų kuo mažiau, turi stengtis rajonų vaiko teisių apsaugos tarnybos skyrių darbuotojai. Nuo atskirų darbuotojų atsakomybės ir kompetencijos priklauso, kaip bus organizuojamas darbas. Skyrių vadovai gali nustatyti lankstų darbo grafiką, kad darbuotojai budėtų ir vakarais, nes būtent vakarais ir yra didžiausia rizika nukentėti vaikams probleminėse šeimose“, – teigia Seimo narė.
Ji atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje buvo vykdomos kelios nepilnamečių justicijos programos: 1999–2002, 2004–2008, 2009–2013 metų. Šios programos esą nebuvo deramai finansuojamos, programos priemonėms įgyvendinti nuolat trūko lėšų arba lėšos nebuvo skiriamos.
„Jau užaugo ta karta, kuria mes nepasirūpinome ir laiku nesuteikėme reikiamos pagalbos. O dabar turime rezultatą: jauni tėvai girtauja, vartoja kitas psichiką veikiančias medžiagas, žiauriai elgiasi su savo vaikais, tarsi išliedami ant jų pagiežą dėl iš kartos į kartą besitęsiančios socialinių įgūdžių stokos, – teigia V. V. Margevičienė. – Tuomet įsikiša vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai, vaikai atsiduria vaikų namuose“.
Parlamentarės teigimu, Lietuvoje tuo tarpu esą vis daugėja vaikų, turinčių psichikos ir elgesio problemų. „Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2012 metais bent vienas psichikos ligos susirgimas ar elgesio sutrikimas buvo diagnozuotas 38814 vaikų nuo 0 iki 17 metų“, – rašoma V. V. Margevičienės pranešime.
Kauno regiono teritorijoje esančiuose kūdikių namuose esą buvo nustatyta, kad 40 proc. kūdikių turi vaisiaus alkoholio sindromą. „Šis sindromas yra apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis ir sukelia vaikui sunkių, nesugrąžinamų pakenkimų“, – teigiama pranešime.
Parlamentarė 2011, 2012 metais teikė pasiūlymus padidinti pareigybių skaičių rajonų Vaiko teisių apsaugos tarnybose (VTAT). Anot V. V. Margevičienės, tik prieš metus daugelyje savivaldybių vienam VTAT darbuotojui tekdavo apie 2,5 tūkstančio vaikų. Nuo šių metų buvo padidintas etatų skaičius ir vienam darbuotojui dabar tenka iki 2 tūkstančių vaikų.
„Labai tikiuosi, kad naujame mokestiniame periode vyriausybė skirs pinigų kad ir nedideliam socialiniam klasteriui įgyvendinti, kuris, remiantis Kanados patirtimi ir moksliniais tyrimais, sudarytų galimybes jaunoms šeimoms, auginančioms vaikus, dirbti, įgyti profesiją ar gauti konsultacijas. Tėvai turi dirbti ir užtikrinti vaikams išlaikymą, o valstybė privalo, kiek įmanoma, sudaryti sąlygas jaunai šeimai derinti darbą ir šeimą, – sakė Seimo narė. – Atėjo metas parengti Ilgalaikę probleminių šeimų strategiją, todėl dar kartą siūlysiu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai nedelsiant sudaryti darbo grupę šiai strategijai parengti.“
„lrs.lt“, „ekspertai.eu“ inf.