JAV Pitsburgo (Pensilvanija) miesto geriamajame vandenyje aptiktas didelis radioaktyvaus elemento radžio kiekis. Pasak mokslininkų, tai – skalūnų dujų gavybos pasekmė, pranešė smithsonianmag.com.
Duke‘o universiteto mokslininkai tai nustatė ištyrę Pensilvanijoje esančią Josephine‘o vandens sodrinimo infrastruktūrą. Buvo paskelbtas išsamus tyrimas.
Duke‘o universiteto profesorius Avneris Vengoshas konstatavo: „Net jei dabar nustotume teršti vandenį minėtoje vietoje, ši vis tiek išliktų radioaktyvi.“
Radžio, rasto skalūnų dujų gavybos vietoje, pusėjimo trukmė – 1 600 metų. Tai reiškia, kad po tiek laiko jo radioaktyvumas sumažės perpus.
Pensilvanija dėl skalūnų dujų bumo net buvo praminta „skalūnų dujų Saudo Arabija“.
Minėtoje skalūnų dujų gavybos vietoje rastas didžiulis ne tik radžio, bet ir bromido kiekis. Bromidas kartu su chloridu itin teršia geriamąjį vandenį.
Skalūnų dujos pirmą kartą buvo Fredonijoje, Niujorko valstijoje, 1821 m. Pirmas gręžinys hidrauliniam ardymui JAV buvo išgręžtas 1947 m., tačiau pramoniniu mastu darbai prasidėjo tik XX a. 8-ajame dešimtmetyje. 2000 m. skalūnų dujos sudarė 1 proc. JAV išgaunamų gamtinių dujų, 2010 m. jau viršijo 20 proc., prognozuojama, kad iki 2035 m. 46 proc. JAV tiekiamų gamtinių dujų bus skalūnų dujos.
Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programa (UNEP) balandžio 7-ąją paskelbė 84 puslapių tyrimą, kuriame teigiama, kad skalūnų dujų išgavimo bumas turi baigtis, nes pasaulyje būtina remtis atsinaujinančia švaria vėjo, saulės energija.