Rumunijoje atliktas civilinės saugos slėptuvių auditas atskleidė grėsmingą tikrovę
Vis labiau artėjant Rusijos karinei invazijai į NATO ir Europos Sąjungos valstybes, naujausias Rumunijos valstybės kontrolės tarnybos (Curtea de Conturi) atliktas civilinės saugos slėptuvių auditas atskleidė nerimą keliančią padėtį – esamos pastogės karo ar ekstremalių situacijų atveju ne tik stipriai pasenusios, bet ir nepakankamos gyventojų apsaugai.
Konstatuojama dramatiška situacija: slėptuvių būklė – neadekvati šių dienų grėsmėms.
Rumunijoje šiuo metu registruota 5 072 civilinės apsaugos slėptuvės, tačiau mažiau nei pusė – tik 49,86 proc. – yra veikiančios ir galėtų būti naudojamos krizės atveju.
Dauguma jų buvo pastatytos dar prieš 1990 metus ir iki šiol nebuvo modernizuotos.
Auditoriai nustatė, kad daugelis šių objektų yra nesanitarinės būklės, jose trūksta pagrindinių elementų: veikiančios ventiliacijos, elektros, tinkamų durų sandarinimo. Kai kur net avariniai išėjimai yra užblokuoti.
Skandalinga – kai prasidės karas, tik 3 proc. gyventojų turėtų galimybę pasislėpti.
Informuojama, kad net ir įtraukus papildomas alternatyvias vietas – metro stotis, požemines perėjas – prieglobsčio vietų užtektų ne daugiau nei 5,19 proc. šalies gyventojų.
Auditas taip pat atskleidė rimtas organizacines spragas – trūksta aiškios atsakomybės už šių objektų priežiūrą.
Auditoriai ragina nedelsti ir parengti nacionalinę gyventojų prieglobsčio koncepciją, atlikti pilną esamų objektų inventorizaciją ir reabilitaciją bei atnaujinti teisinę bazę, užtikrinančią nuoseklią civilinės saugos sistemą.
Šis atvejis turėtų būti rimtas signalas ir kitoms šalims – įskaitant Lietuvą – peržiūrėti savo civilinės saugos infrastruktūrą, ypač augant geopolitinei įtampai regione.
Šaltinis: digi24.ro
