Tai neginčytinai karščiausia ir skandalingiausia 2014 metų visos Lietuvos kultūros žinia. Visiems šių metų kultūros renginiams rėmimo lėšos bus paskelbtos tik balandžio 4 d. (!) Dar prireiks mėnesio tų sutarčių pasirašymui laimingiesiems, kuriems bus skirta lėšų. Nors neaišku kiek. Taigi, visų metų kultūrai skirtos lėšos tikrovėje išaiškės tik gegužės mėnesį. Kalbame apie 2014 metus, kurie prasidėjo sausio 1-ąją. Šiandien jau kovo pabaiga.
Lietuva yra aiškiai apkerėta. Kaip kitaip paaiškinti sveikai nuovokai neįmanomus dalykus, kuriuos daro turbūt (?) save laikantys irgi visiškai sveikos nuovokos asmenys. Negana to, prisiėmę išskirtinę atsakomybę, žinomi, rinktiniai, deleguoti svarbių institucijų ir besididžiuojantys tokia garbe...
Nes naujoji Lietuvos kultūros taryba buvo suformuota 2013 metais kaip tik dėl to, kad būtų kur kas geresnė, efektyvesnė, naudingesnė ir visapusiškai veiksni bei nepriklausoma nei buvęs Kultūros rėmimo fondas prie Kultūros ministerijos. Tačiau (ne)eilinės reorganizacijos Lietuvoje rezultatas – kaip visada – visiškas nulis ir net išraiškingai skandalingo absurdo „dovanėlė“ visai Lietuvos kultūrai. Galbūt linksmai nusiteikusios lemties net priderinta su ne mažiau skandalinga Teatro dienos švente ir 2014-ųjų „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimais kovo 27-ąją Panevėžyje. Šįkart teatralai kviečiami griežtai pagal vardinius šaukimus. Jokios improvizacijos.
Kalbintas kovo 25 d. „Vilniaus džiazo“ vadovas Antanas Gustys, kuris atsakingas ne tik už pasaulyje garsiausio „Vilnius Jazz“ festivalio kasmetinį rengimą ir kviestinius dalyvius, bet ir už Lietuvos džiazo programą 2014-ųjų Europos kultūros sostinėje Umeo švedų žemėje, yra apstulbęs ir nusivylęs. Pasak jo, „tai nėra normalu šiomis dienomis, tai reiškia, kad pusei metų Lietuvos kultūrinis gyvenimas yra užšaldytas“.
„Šiais metais aš dar absoliučiai nežinau, ar bus ta parama, ar nebus tos paramos. Ne tik aš nežinau. Iš tikrųjų nežino daugelis žmonių, dirbančių kultūros sferoje ir esantys nepriklausomi prodiuseriai. Nes įvyko reorganizacija Kultūros fondo į Kultūros tarybą. Aišku, mes dabar dar negalime niekaip vertinti Kultūros tarybos darbo, nes jie tik pradeda. Bet pats faktas, kad jie pradeda vėluodami, jau yra negeras. Nes yra dabar pranešta, kad pirmieji rezultatai bus paskelbti balandžio 4 dieną. Šiems metams. Kitiems metams tai būtų natūralu, aišku. Bet plius dar yra rutininiai darbai – sutarties pasirašymas, sąmatų tvirtinimas. Tai užima mažiausiai dar mėnesį. Vadinasi, pačiu geriausiu atveju tie organizatoriai kokią nors paramą gaus gegužės mėnesį. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad pusei metų Lietuvos kultūrinis gyvenimas yra užšaldytas iš esmės. Arba tie organizatoriai dirba eilinį kartą už savo skolintas lėšas nežinodami, ar bent kokiu būdu jas susigrąžins, ar ne. Tai nėra normalu iš tikrųjų. Tai nėra normalu šiomis dienomis.“
Kalbasi Antanas Gustys ir Rasa Gečaitė:
Tačiau naujasis kultūros ministras Šarūnas Birutis dar vasario pabaigoje kovingai gynė šią naująją Lietuvos kultūros tarybą. Pasak ministro, „žmonės yra sąžiningi“. Nors tuo pat metu pareiškė stulbinamą faktą, kad „Kultūros ministerija neturi jokios tarybos, Lietuva turi, taryba nėra pavaldi Kultūros ministerijai, ji yra įkurta atskiru įstatymu“. Taigi, kuo toliau, tuo gražiau. Smulkmena tik tokia, kad kultūros ministras turbūt pasirašys kada nors tos pačios Kultūros tarybos paskirstytas lėšas atskiroms organizacijoms ir įvairiems meno renginiams. Ministrą verta pacituoti...
„Reikia skaityti įstatymus. Yra Kultūros taryba. Rinkimai į Kultūros tarybą – būtent iš meno pasaulio žmonių. Tie, kurie nepatenka į tą tarybą, be abejo, gali būti nepatenkinti. Bet čia ministras jokios įtakos nedaro ir prašo vieno dalyko – skaidrumo. Vadinasi, skaidrumo ir skaidrumo. Kultūros ministerija neturi jokios tarybos, Lietuva turi. Taryba nėra pavaldi Kultūros ministerijai, ji yra įkurta atskiru įstatymu. Ir jos nariai yra būtent iš meno pasaulio, deleguoti kultūros asocijuotų struktūrų. Todėl čia kaip tik, jeigu mes būtume, žaistume atvirkščiai, viską skirstytų (Kultūros ministerija – R. G.), tada visi galėtų įtarti ministrą, biurokratus neskaidrumu. O dabar, na, tai nežinau, dabar aš su įtarimais nesutikčiau. Aš galvoju, kad žmonės yra sąžiningi.“
Kultūros ministras Šarūnas Birutis, rašytoja Vidmantė Jasukaitytė ir menotyrininkė Rasa Gečaitė TV laidoje vasario 26 d.:
Taip, reikia pripažinti, kad lietuviai reorganizuotis nepaprastai mėgsta. Be galo, be krašto. Tik tokia keistoka smulkmena, kad, vos pradėję eilinę reorganizaciją ar reformą ir jos dar nepabaigę, jau vėl užsigeidžia iš naujo reorganizuoti ir reformuoti. Tikri kerai. Lietuviai aiškiai nekalti, nes tai jau netelpa į jokius sveiko mąstymo ir bent šiek tiek protaujančių būtybių rėmus. Kalti kerai ir burtai.
Belieka pristatyti šią naująją Lietuvos kultūros tarybą (LKT) ir 11 jos narių. Kompozitorius Vidmantas Bartulis, poetas ir vertėjas Vladas Braziūnas, dailėtyrininkė Rūta Janonienė, teatro kritikas Vaidotas Jauniškis, bibliotekininkė Rima Maselytė, architektas Kęstutis Pempė, dailininkas Saulius Valius, kultūros vadybininkas ir muzikos edukologas Remigijus Vilys, tautinių mažumų atstovas Stanislavas Vidtmannas, fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas, LKT pirmininkė Daina Urbanavičienė.
Tačiau LKT tinklalapyje šie tarybos nariai tarsi slepiami, o skelbiama informacija yra kiek kitokia. Daina Urbanavičienė (LKT pirmininkė), Programų ir projektų finansavimo skyriaus nariai: Agnė Silickaitė, Jolanta Meiduvienė, Kristina Strumilaitė, Jovita Cibulskytė, Saulė Milerienė, Birutė Katilienė, Ieva Šėrytė. Dar – Analizės ir stebėsenos skyriaus 3 darbuotojai bei Finansų, apskaitos ir atskaitomybės skyriaus 2 darbuotojai, taip pat administracijos 3 darbuotojos. Iš viso – 15 darbuotojų.
Biudžetinė įstaiga Lietuvos kultūros taryba yra įsikūrusi Vilniuje, Naugarduko g. 10. Skelbiamas telefonas (5) 255 9357, el. paštas [email protected], o darbo laikas įtikina darbingumu: pirmadieniais–ketvirtadieniais 8.30–17.30 val., o penktadieniais 8.30–16.15 val. Taigi, visi dirbame Lietuvai. Kaip kas gali ir negali...
Belieka priminti paskirtiems naujos Lietuvos kultūros tarybos nariams LKT pirmininkės Dainos Urbanavičienės žodžius apie pagrindinę jų užduotį. Tai yra „profesionaliai atstovauti kultūros politikos prioritetams, sudaryti sąlygas įvairiapusei kultūros ir meno plėtrai bei sklaidai, užtikrinti racionalų ir pagrįstą skiriamų lėšų naudojimą“.
Deja, į pagrindinę naujos LKT užduotį nepateko bene svarbiausias kultūros ir meno veiksnys. Tai yra laiku skirti lėšas. Be kurių nebus jokio profesionalumo, jokios plėtros, jokios sklaidos, jokios kultūros ir jokio meno Lietuvoje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]