2024 m. rugpjūčio 15 d.

 

ŠMC kino salė kviečia ilgam įsitaisyti ant patogių sofų lėto kino seansuose

Paskelbta: 2013-02-22 12:41 Autorius: ekspertai.eu

Šią savaitę ŠMC kino salėje pristatomi net trys nauji filmai. Viena įspūdingiausių šių metų  pirmojo ŠMC kino salės sezono naujienų – Filipinų režisieriaus Lavo  Diazo beveik šešių valandų trukmės filmo „Atnašavimo amžius“ (angl. „Century of Birthing“) premjera. Lavas Diazas yra ne tik daug apdovanojimų pelnęs nepriklausomas kino kūrėjas, bet ir rašytojas, prodiuseris, redaktorius, operatorius, poetas, kompozitorius bei aktorius. Išskirtinis šio autoriaus kūrybos bruožas – ypatingai ilga filmų trukmė. Kai kurie jo filmai trunka net iki 11 valandų.

L. Diazas sąmoningai nepaiso kino industrijos konvencijų, tokių kaip įprasta filmo trukmė, muzikinio garso takelio naudojimas ar greitas, naratyvui tarnaujantis montažas. L. Diazas teigia, kad ilgas metražas ne tik suteikia kino scenoms emocinio gylio, bet ir yra sąmoningai pasirinktas būdas atstovauti jo kultūrai – filipiniečiai bei Malaizijos gyventojai nėra užvaldyti laiko. „Ar mes šiais laikais turime atsakymą į klausimą apie būtį? Kinas yra būtis“, – samprotauja Venecijos filmų festivalyje ideologinio naujojo Filipinų kino tėvu pramintas režisierius.

 Daugelį kino festivalių apkeliavusį ir ŠMC kino salėje svetingai pasitinkamą filmą „Dveji metai prie jūros“ Benas Riversas nufilmavo antikvarine „Bolex“ kamera, 16 mm kino juosta. Režisierius pripažįsta, kad jį labiausiai erzina pernelyg ryškus vaizdas, naudojamas Holivudo filmuose, tad savo filmuose jis sąmoningai siekia palikti erdvės žiūrovui, jo fantazijai. Tradicinio pasakojimo ir tiesioginių atsakymų į klausimus savo filmuose vengiantis B. Riversas teigia, kad kinas yra pasaulis, kuriame jis renkasi būti, o ne apie jį pasakoti.

 
Kiek kitaip pasigilinti į žmogaus, visuomenės egzistencijos temas siūlo austrų režisieriaus, kino teoretiko ir kritiko Michaelo Palmo filmas „Nepastebima kontrolė“ (angl. „Low Definition Control“). Pats režisierius šį kūrinį pristato nevienareikšmiškai – jį vadina eksperimentiniu mokslinės fantastikos dokumentiniu filmu apie nepagrįstą tiesos ir žinojimo konstravimą per vaizdų sistemas, naudojamas kriminologijoje, medicinoje, gamtos moksluose. Šis filmas pasiūlys atkreipti dėmesį į Vakarų pasauliui būdingą kontrolės iliuziją bei jos simptomatiką.

 
Nesvarbu, kur eitume ar kur būtume, mes nuolat esame stebimi: visuomenėje, kur viešoji erdvė laikoma pavojaus šaltiniu, viskas priklauso nuo nuolatinio stebėjimo. Net banaliausia veikla (sumuštinio valgymas ar lagamino nešimas), atliekama bet kuriame pasaulio didmiestyje, yra fiksuojama ir šifruojama vaizdo stebėjimo programų. Šiame filme grūdėtus žmonių judesių ir kasdienių veiksmų viešose vietose kadrus bei medicinos aparatais sukurtus virtualius vaizdus papildo garso medžiaga iš tarpdisciplininės mokslinės konferencijos. Joje ekspertai kalbasi apie atvaizdus, balansuojančius tarp prisitaikymo ir maišto, sveikatos ir ligos, normalumo ir nukrypimo nuo normos. Teroristinės grėsmės, rizikos prevencijos ir visa apimančios kontrolės iliuzijų laikais šie atvaizdai pranašauja galimą ateitį. „Nepastebima kontrolė“ – tai žvilgsnis į šią ateitį.
                     
Vasario 9 d. pirmąjį šių metų kino sezoną pradėjusioje ŠMC kino salėje toliau rodomas kino  judėjimo „Dogma 95“ pradininko Thomo Vinterbergo naujausias filmas „Medžioklė“ (angl. „The Hunt“), taip pat gausiai kino festivaliuose apdovanotas unikalus rumunų režisierės Ancos Damian animacinis dokumentinis pasakojimas „Kruliko kelias anapus“ (angl. „Crulic: The Path to Beyond“).
 
Iliustracijos: kadrai iš filmų „Atnašavimo amžius“, „Dveji metai prie jūros“, „Nepastebima kontrolė“.
 
Detalų seansų tvarkaraštį rasite ČIA

ŠMC kino salėje filmai rodomi trečiadieniais – sekmadieniais.
Pirmasis ŠMC kino salės sezonas: vasario 9 – kovo 17 d.
Bilietų kaina: 12 Lt.; moksleiviams, dieninio skyriaus studentams, pensininkams, neįgaliesiems – 8 Lt.

 
Dveji metai prie jūros
Didžioji Britanija, dokumentika, 88 min., 2011 m.
Režisierius Ben Rivers
 
Benas Riversas tęsia 2006 metais trumpametražiame filme „Tai – mano žemė“ pradėtą ekscentriško atsiskyrėlio Džeiko kino portretą. Jis gyvena Škotijos miškuose, diena po dienos bet kokiu oru išsiruošia pasivaikščioti, miega ūkanotuose laukuose ir giriose, statosi plaustą pasiplaukioti ežere. Matome jį įgyvendinantį svajonę, kuri atsirado dvejus metus dirbant jūroje, jo kuklią kasdienybę įvairiais metų laikais, keisčiausius sumanymus. Filmo kadruose užfiksuotos senos nuotraukos, jose jauna moteris, vaikai, tačiau režisieriaus nedomina tradicinis pasakojimas, todėl tiesių atsakymų į klausimus, kokios būta Džeiko praeities ir kodėl jis pasirinko tokį gyvenimą, žiūrovas nesulauks. Nes filmas, pasak Beno Riverso, taip pat yra pasaulis, kuriame jis renkasi būti, o ne apie jį pasakoti. Tad šis filmas prilygsta pusantros valandos gyvenimui atsiskyrėlio pasaulyje, persismelkusiame miško drėgme ir aidinčiame nuo paukščių ir gyvūnų garsų.      
 
Apdovanojimai:
FIPRESCI kritikų apdovanojimas Venecijos kino festivalyje, 2011
Didysis prizas Kopenhagos tarptautiniame dokumentinių filmų festivalyje, 2011
 
Vasario 21 d. 20 val.
Vasario 27 d. 19:30 val.
Kovo 3 d. 16 val.
Kovo 6 d., 7d. 18 val.
Kovo 8 d. 20:30 val.
Kovo 9 d. 15 val.
Kovo 10 d., 15 d. 17 val.

Atnašavimo amžius
Filipinai, nespalvotas vaidybinis filmas, tagalų, anglų k. su lietuviškais ir angliškais subtitrais, 355 min.
2011 m.
Režisierius Lav Diaz
 
Menininkas kamuojasi, kad užbaigtų savo kūrinį. Jo galvoje sukasi siužetas apie kultą. Fundamentalizmas sužlugdys pasaulį. Kūrybos procese menininkas sunaikina savo mūzą. Pabaigoje – ją atperka.
 
Režisieriaus žodis:
 
Homeris, kino kūrėjo personažas šiame filme, pasakė: „Per kiną mes galime atkurti savo prisiminimus. Per kiną mes galime iš naujo sugalvoti savo prisiminimus. Per kiną mes galime prisiminti praeitį, dabartį ir ateitį… šiuo momentu. Kinas nuves mus į praeitį, dabartį ir ateitį… šiuo momentu. Mes prisiminsime pasaulį kino dėka.“ Ir pridūrė: „Kinas yra būtis.“
 
Vasario 22 d., 24 d. 15:30 val.
Kovo 16 d. 15:30 val.
Kovo 17 d. 13:30 val.
 
 Nepastebima kontrolė
Austrija, dokumentika, 95 min., 2011 m.
Režisierius Michael Palm
 
„Nepastebima kontrolė“ – tai filmas apie vaizdus. Nesvarbu, kur eitume ar kur būtume, mes nuolat esame stebimi: visuomenėje, kur viešoji erdvė laikoma pavojaus šaltiniu, viskas priklauso nuo nuolatinio stebėjimo. Net banaliausia veikla (sumuštinio valgymas ar lagamino nešimas), atliekama išsivysčiusio pasaulio mieste, yra fiksuojama ir šifruojama vaizdo stebėjimo programų. Grūdėtus žmonių judesių ir kasdienių veiksmų viešose vietose kadrus bei medicinos aparatais sukurtus virtualius vaizdus papildo garso medžiaga iš tarpdisciplininės mokslinės konferencijos. Joje ekspertai kalbasi apie atvaizdus, balansuojančius tarp prisitaikymo ir maišto, sveikatos ir ligos, normalumo ir nukrypimo nuo normos. Teroristinės grėsmės, rizikos prevencijos ir visa apimančios kontrolės iliuzijų laikais šie atvaizdai pranašauja galimą ateitį. „Nepastebima kontrolė“ – tai žvilgsnis į šią ateitį.
 
Apdovanojimai:
 
2012 m. – antroji vieta geriausio originalaus  viso metražo filmo kategorijoje Tarptautiniame dokumentinio kino festivalyje „Documenta Madrid“ (Ispanija).
 
Vasario 23 d. 16 val.
Kovo 2 d. 15:30 val.
Kovo 3 d. 19:30 val.
Kovo 8 d. 17 val.
Kovo 10 d. 18:30 val.
Kovo 13 d. 18 val.
Kovo 14 d. 20 val.
Kovo 16 d. 13:30 val.
Kovo 17 d. 20 val.
 
 Medžioklė
Danija, drama, danų k. su lietuviškais subtitrais, 111 min., 2012 m.
Režisierius Thomas Vinterberg
 
Po sunkių skyrybų atsigaunantis keturiasdešimtmetis Lukas (Mads Mikkelsen) turi naują merginą, naują darbą vaikų darželyje, daug draugų glaudžioje bendruomenėje ir stengiasi pataisyti santykius su paaugliu sūnumi Markusu. Tačiau dėl netikėtų kaltinimų viskas ima žlugti. Iškritus sniegui ir įsižiebus kalėdinėms lemputėms, gandai paplinta kaip virusas. Viskas ima slysti iš rankų, nedidelėje bendruomenėje sklinda nepasitikėjimas ir isterija, o Lukas lieka vienas kovoti už savo gyvenimą ir orumą. „Medžioklė“ – tai subtili, tačiau psichologiškai įtempta, emocinga drama apie šiuolaikinę raganų medžioklę bei apie žodžio galią formuoti ir keisti tapatybę.
 
Apdovanojimai:
 
2012 m. – geriausio aktoriaus apdovanojimas Madsui Mikkelsenui, Ekumeninės žiuri prizas ir Vulkano prizas už techninį atlikimą Tarptautiniame Kanų kino festivalyje (Prancūzija).
2012 m. – geriausio filmo apdovanojimas, žiūrovų simpatijų apdovanojimas, Baltijos žiuri apdovanojimas Liubeko Šiaurės šalių  kino festivalyje.
 
Vasario 21 d., 23 d. 18 val.
Vasario 24 d. 13:30 val.
Kovo 7 d., 9 d. 20 val.
Kovo 10 d. 15 val.
Kovo 14 d. 18 val.
Kovo 15 d. 20 val.
 
Kruliko kelias anapus
Rumunija, Lenkija, animacija, dokumentika, 73 min., 2011 m.
Režisierė Anca Damian
 
Filme pasakojama Klaudiu Kruliko (Claudiu Crulic), 33 metų rumuno, tikra gyvenimo istorija. 2007 m. neteisingai apkaltintas vagyste K. Krulikas atsidūrė Lenkijos kalėjime. Nuo suėmimo dienos jis pradėjo bado streiką, teigdamas savo nekaltumą ir reikalaudamas susitikimo su Rumunijos konsulato atstovais. Jo prašymas nebuvo patenkintas, tad kalinys pratęsė badavimą. 2008-ųjų pradžioje visiškai išsekęs Krulikas buvo perkeltas į ligoninę ir netrukus mirė. Rumunų režisierė Anca Damian atkuria šią dramatišką, visą Europą sukrėtusią istoriją animaciniame dokumentiniame filme „Kruliko kelias anapus“. Šis filmas – tai nepaprastas, įvairias animacijos technikas derinantis meno kūrinys, išsiskiriantis savo vizualine stilistika ir įtraukiantis įtaigiu ironišku, bet jautriu pasakojimu.
 
Apdovanojimai:
 
2011 m. – „Amnesty“ prizas Tarptautiniame Kopenhagos dokumentinio kino festivalyje CPH:DOX (Danija).
2011 m. – specialusis „Don Kichoto“ apdovanojimas Tarptautiniame Lokarno kino festivalyje (Šveicarija).
2011 m. – „Silver Eye“ apdovanojimas už geriausią vidutinės trukmės dokumentinį filmą „East Silver“ mugėje (Jihlava, Čekija).
2012 m. – „Kristalo“ apdovanojimas už geriausią pilnametražį filmą Tarptautiniame Ansi animacinio kino festivalyje (Prancūzija).
2012 m. – „Sidabrinės pumos“ apdovanojimas geriausiam režisieriui ir publikos apdovanojimas Tarptautiniame Meksikos nacionalinio autonominio universiteto kino festivalyje (FICUNAM) (Meksikas, Meksika).
2012 m. – atrinktas tarp pretendentų Europos Parlamento skiriamam „LUX“ prizui gauti.
 
Vasario 28 d. 19:30 val.
Kovo 3 d. 14:30 val.
Kovo 8 d. 19 val.
Kovo 9 d. 18:30 val.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras