Seimo nariai socialdemokratai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė įrodinėja, kad vykstant asmenų migracijai būtina užtikrinti galimybę asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose asmenvardžius rašyti autentiškomis formomis (lotyniško pagrindo rašmenimis).
„Priešingu atveju, nelietuviškos formos asmenvardžius perrašant lietuviškais rašmenimis, tokiems asmenims atsiranda daug problemų įrodant savo tapatybę, santuokinį ar kitokį ryšį su konkrečiu asmeniu, kurio nelietuviškos formos pavardę asmuo teisėtai įgijo, reguliuoti turtinius ir kitus civilinius santykius. (...) gali būti ne tik pažeidžiamos žmogaus teisės, bet ir sudaroma sunkumų asmeniui migruojant iš vienos valstybės į kitą mokslo, darbo ar asmeniniais reikalais“, – sako G. Kirkilas ir I. Šiaulienė.
Anot jų, projektą parengti paskatino vasario 27 dienos Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas, kuriame KT išaiškino, kad, laikantis iš Konstitucijos kylančių reikalavimų, gali būti nustatytos ir kitokios asmens vardo ir pavardės rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase taisyklės nei nustatytosios Aukščiausiosios Tarybos 1991 metų sausio 31 dienos nutarime, kai jas keisti siūlo pagal Lietuvos įstatymus iš profesionalių kalbininkų – lietuvių kalbos specialistų (tiek, kiek leidžia įstatymai, – ir kitų lingvistikos šakų atstovų) – sudaryta valstybės institucija, turinti įgaliojimus rūpintis valstybinės kalbos saugojimu.
Seimo narių teigimu, nagrinėdamas klausimą dėl kišimosi į asmens privatų ir šeimos gyvenimą būtinumo demokratinėje visuomenėje, Europos Žmogaus Teisių Teismas pažymėjo, kad dauguma Europos Sąjungos šalių narių pasirinko paraidinį originalios formos pavardžių perrašymą.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.