Iš Mažvydo bibliotekos virutalios parodos „Lietuvos pajūris nuotraukose ir atvirukuose“: Šventosios uostas 1939 m. |
Vieną dieną veikusio Šventosios uosto istoriją galima būtų įtraukti į Guinesso rekordų knygą – kaip trumpiausiai gyvavusio. Po pompastiško atidarymo jau kitą dieną jachtos negalėjo patekti į joms skirtą uostą – taip greitai jis buvo užneštas smėliu. 2008-2012 m. Lietuvos Vyriausybei vadovaujant konservatoriams ir liberalams, o Klaipėdos uostui vadovaujant liberalui Eugenijui Gentvilui, nepaisant didelių planų, gražių pažadų ir viešų deklaracijų dėl greito Šventosios atsigavimo ir jos uosto statybos visi darbai veiksmingai sustojo, 2012 metais nutrauktos sutartys netgi su rangovais.
10 milijonų litų skirtų uosto įrengimui beveik tikrąja to žodžio prasme išmesti į balą. Liberalai neįsiklausė į mokslininkų perspėjimus, kad be molų jokio uosto atstatinėti negalima, nes jis bus užneštas per kelias dienas. Akademikai, besidomintys Šventosios uosto istorija ir išmanantys šio anksčiau egzistavusios uosto specifiką, sako nesitikėję, kad iškasus technologinį kanalą platformai išstumti į jūrą, kažkas sugalvos, kad tai bus uosto atidarymas. Projektas, kaip ir manyta, virto fiasko.
Smėliu užneštą Šventosios uostelį kaip palikimą gavę socialdemokratai , mano kad projektą reikia gaivinti siekiant, kad uostas būtų sukurtas toks, kuris galėtų būti naudingas visiems – ir jachtininkams, ir turistams, ir patiems Šventosios gyventojams. Kaip ir numatyta planavimo dokumentuose, Šventosios uosto koncepcija vystoma ir toliau – vykdomi projektavimo darbai, tačiau visa tai daroma palaipsniui. Šiuo metu uosto direkcijos užsakymu, yra rengiamas Šventosios uosto atstatymo techninis projektas.
Šiandien Šventosios uostą vystančių specialistų teigimu, būtina pasitelkus specialistus, kompetentingus mokslininkus, pasirūpinti ne tik uostelio teisingu technologiniu įgyvendinimu, būtina užtikrinti ir reikiamą infrastruktūrą. Tai atgaivintų ir Šventosios kurortą. Uostas turi būti traukos centru, todėl reikia organizuoti suinteresuotų verslo grupių pasitarimus dėl viešbučių, restoranų, uostelio aptarnavimo paslaugų vykdymo.
Realiausia Šventosios uosto statybos pradžia galėtų būti 2015 metai, o pabaiga - 2019-ieji. Uostelis būtų statomas iš 2014-2020 metų ES lėšų. Jo statybai tikimasi gauti maksimalų ES finansavimą.