Viena liūdniausių mūsų viešojo gyvenimo ypatybių – socialinė tikrovė yra konstruojama bei manipuliuojama, o ne tiriama ir analizuojama. Deja, periodiškai skelbiamos sociologinės apklausos tampa įprastu tokių manipuliacijų įrankiu.
Ši išvada peršasi savaime, kai susipažįsti su naujienų agentūros ELTA skelbiamos naujausios „Baltijos tyrimų" atliktos gyventojų nuomonės apklausos rezultatais. Juk jų esminė žinia - artėjant Seimo rinkimams susikūrusios naujos politinės jėgos, kurios žada rudenį rinkimuose mesti iššūkį dabartinėms parlamentinėms partijoms, yra silpnos ir nieko vertos. Kol kas esą į Seimą šalies piliečiai nė vienos iš šių partijų, kaip teigia “Delfi.lt”, “leisti nenori”.
Už naujas partijas galvojantis balsuoti rinkėjas turi būti priblokštas niūrių prognozių – štai Kristinos Brazauskienės įkurta Demokratinė darbo ir vienybės partija gautų 1 procentą balsų, „Lietuvos žaliųjų sąjūdis” - 0,7 procento, Vladimiro Romanovo kūrinys - Lietuvos žmonių partija - 0,2 procento rinkėjų. Geriausiai atrodytų Artūro Zuoko sąjunga TAIP, kuri rinkimuose esą surinktų 2 procentus balsų.
Tačiau pagrindinis šios pranašystės, kuri turi apšviesti tamsuolius, turinys – Neringos Venckienės vedamam „Drąsos keliui” savo balsus patikėtų vos 0,9 procento rinkėjų. Tad žinia, patenkanti į visus informavimo kanalus - „Drąsos kelias” yra kažkokia neaiški, visuomenės palaikymo neturinti grupuotė, už kurią neverta balsuoti. Beje, atidžiai peržvelgę naujienų antraštes nesunkiai pastebėsite, kad naujos politinės jėgos staiga virsta viena - „Drąsos keliu” ir jo būsima “nesėkme” rinkimuose.
Tokia yra įsivaizduojama realybė, o kokia yra iš tiesų? Pakanka “paguglinti” ir paprasčiausiai palyginti situaciją prieš 2008 metų rinkimus ir po jų. Prieš keturis metus, liepą, ta pati „Baltijos tyrimų“ bendrovė paskelbė 2008 metų birželio 27–liepos 9 dienomis vykdytos gyventojų apklausos rezultatus. Žemiau pateiktoje lentelėje pirmi skaičiai yra anuometinė „Baltijos tyrimų" prognozė, o skliausteliuose matome gautus balsus rinkimuose:
Tėvynės sąjunga ir Lietuvos krikščionys demokratai - 15 proc. (19,72)
Lietuvos socialdemokratų partija - 11 proc. (11,72)
Tvarka ir teisingumas -10,5 proc. (12,68)
Darbo partija - 8 proc. (8,99)
Tautos prisikėlimo partija - 7 proc. (15,09)
Naujoji sąjunga (socialliberalai) - 7 proc. (3,64)
Liberalų ir centro sąjunga - 5 proc. (5,34)
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga - 4 proc. (3,73)
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis - 3 proc. (5,73)
Tad palyginus skaičius pasidaro visiškai aišku, kad „Baltijos tyrimų” “nureitinguotos” partijos rinkimuose pasirodė daug geriau, nei joms buvo žadėta, o iškeltos – prasčiau. Jei 3 procentų paklaida sociologiniuose tyrimuose yra leistina, tai, pavyzdžiui, dvigubas “prašovimas“ su Tautos prisikėlimo partija (ji 2008-iais buvo nauja jėga) atrodo nepadoriai. Beje, peržvelgus visus 2008 metų tyrimų rezultatus krenta į akis, kad ši partija sociologų prognozėse būdavo toli nuo pasiekto rinkėjų pasitikėjimo.
Tokie “neatitikimai” nevalingai siejasi su begėdišku 1 procentu prie „Drąsos kelio” naujausiame „Baltijos tyrimų” opuse. Tai verčia abejoti ir sociologinių apklausų objektyvumu, nes kas gali paneigti, kad optimistinės ir pesimistinės prognozės yra ne rimti tyrimai, o tik viešųjų ryšių produktas, turintis paveikti rinkėjus? Kas gali užtikrinti, kad vėl neužsiimama to paties brukalo į žmonių smegenis gamyba, o rezultatas nebus analogiškas?
Juk tokių manipuliacijų autoriai pamiršta, kad rinkėjas balsuodamas tikrai nesižvalgo į apklausų lenteles, kad ne visų žmonių sąžines galima išprievartauti, o po tokių prognozių lengviau patikėti Mikaldos pranašystėmis nei gyventojų nuomonių “tyrimais”.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]