Vokietijos dienraštis DIE WELT Džordžo Sorošo (George Soros) 90-ojo gimtadienio proga publikavo interviu su juo, kuriame žymiausiu pasaulio spekuliantu ir spalvotųjų revoliucijų rėmėju neretai vadinamas filantropas papasakojo, ką mano apie dabartinio pasaulio aktualijas. Tekstas pateikiamas sutrumpintas.
DIE WELT. - Jau keli mėnesiai pasaulyje visus įvykius užtemdo koronavirusas. Kaip vertinate situaciją?
DŽ. SOROŠAS. - Dabartinė krizė – sunkiausia nuo Antrojo pasaulinio karo. Tai epochos lūžio momentas, kurio galimi tolesni variantai gerokai įvairesnis nei įprastai.
- Kaip vertinate situaciją Europoje ir JAV?
- Europa gerokai labiau pažeidžiama nei JAV. Tačiau net JAV toks sukčius kaip Trampas gali būti išrinktas prezidentu ir sprogdinti demokratiją iš vidaus.
Tačiau aš tikiu, kad Trampas taps laikinu fenomenu, kuriam, tikiuosi, lapkritį ateis galas. Kol kas jis pavojingas, kovoja už gyvenimą ir padarys beveik viską, kad liktų valdžioje.
ES gerokai labiau pažeidžiama, nes tai bendrija su daugybe problemų. ES turi daug priešų, – ir vidinių, ir išorinių.
- Kas tie vidiniai priešai?
- Yra daug vadovų ir judėjimų, neigiančių esmines vertybes, kuriomis remiasi ES. Dviejose šalyse jie valdo situaciją: tai Vengrija ir Lenkija. O juk šios valstybės gauna daugiausiai lėšų iš ES struktūrinio fondo.
Tačiau didžiausią pavojų kelia Italija su antieuropietišku politiku Mateo Salviniu. Dabartinė valdančioji koalicija labai silpna.
Buvo laikas, kai žmonės pasitikėjo ES labiau nei savo vyriausybėmis. Dabar suvienytos Europos šalininkų mažėja. Mažėja ir norinčiųjų likti eurozonoje.
- Kas yra išoriniai Europos priešai?
- Jų daug, ir jie visi neigiamai žvelgia į atviros visuomenės koncepciją. Tapau aistringu ES šalininku, nes pamačiau, kad tai atviros visuomenės įsikūnijimas.
Anksčiau didžiausiu ES priešu buvo Rusija, dabar ją aplenkė Kiniją. Rusija kontroliavo Kiniją, kol prezidentas Niksonas nesuprato, kad Kinijos atvirumas ir atgimimas susilpnins komunizmą ir TSRS, ir visur kitur. Taip, jis neteko valdžios, bet jis ir Kisindžeris buvo didieji strategai. Jų sprendimai privedė prie didžiųjų Den Siapino reformų. Dabar visai kita situacija. Kinija užėmė pagrindines pozicijas dirbtinio intelekto srityje. O dirbtinis intelektas kuria kontrolės instrumentus, kurie yra naudingi uždarai visuomenei ir yra pavojingi atvirai visuomenei.
Dabartinė Kinija – gerokai didesnė grėsmė atvirai visuomenei nei Rusija. JAV visos politinės jėgos sutinka, kad Kinija tapo strategine JAV konkurente.
- Kaip jūs pasiekėte tokios sėkmės finansų rinkose?
- Sukūriau metodiką, kuri man leido būti priekyje kitų. Naudojau rinką kaip bandymų aikštelę.
- Neseniai paaukojote 220 mln. dolerių etninės lygybės palaikymui ir juodaodžiams amerikiečiams. Kai vertinate judėjimą BLM?
- Jis tikrai labai svarbus, nes pirmąsyk didžioji dalis visuomenės, ne tik juodaodžiai, pripažino, kad egzistuoja sisteminė juodaodžių nelygybė, kurios šaknys – vergijoje.
- Dabar griauna daugelį statulų, o politinis korektiškumas tapo didžiausia vertybe.
- Kai kas kalba apie cancel culture. Aš manau, kad tai laikinas reiškinys. Tai jau nuėjo per toli. Politinis korektiškumas universitetuose taip pat peržengė visas proto ribas. Kaip atviros visuomenės šalininkas manau, kad political correctness yra politiškai nekorektiškas dalykas. Neturime pamiršti, kad atvirai visuomenei būtina daugybė nuomonių.
- Ką pasakytumėte Europos žmonėms?
- SOS. Dabar Europa mėgaujasi atostogomis. Neatmesčiau, kad su tuo susijęs turizmas atves prie naujos ligos bangos.
Šaltinis: welt.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]