Delfi.lt paskelbė publikaciją apie administracinio teisės pažeidimo bylą, iškeltą aktoriui, ekspertai.eu nariui Ryčiui Saladžiui, 2012 m. gegužės 17 d. filmavusiam ginkluotų policijos pajėgų Garliavoje įvykdytą operaciją.
„Oskaro Koršunovo teatro aktorius Rytis Saladžius išvengė baudžiamosios atsakomybės, tačiau dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams jis turės atsakyti administracine tvarka. Taip nusprendė prokurorai.”, - teigia delfi.lt.
Anot portalo, administracinio teisės pažeidimo protokole esą nurodyta, kad policijos operaciją filmavęs R. Saladžius nepaklusęs teisėtiems policijos pareigūnų reikalavimams „pasitraukti nuo namo prieigos”, „todėl buvo patrauktas ir pristatytas į policijos komisariatą.”
Kaip įprasta prokuratūros poziciją aklai retransliuojančiai žiniasklaidai, šioje delfi.lt „informacijoje” esama esminių netikslumų ir nutylėjimų, dėl kurių ji tampa paprasčiausia dezinformacija.
Priešingai nei teigia šis portalas, nei prokurorai, nei kokia nors kita institucija nėra nusprendę, kad R. Saladžius „turės atsakyti administracine tvarka”. Dėl paprastos priežasties: teisę spręsti tokius dalykus turi tik teismas.
Priešingai nei teigia delfi.lt, administracinio teisės pažeidimo protokole nėra nurodyta, kad R. Saladžius nepakluso reikalavimams pasitraukti „nuo namo prieigos”. Dėl paprastos priežasties: jokiose „namo prieigose” jis paprasčiausiai nebuvo.
„Prieiga”, kaip nurodoma lietuvių kalbos žodynuose, reiškia „priėjimo vietą”.
R. Saladžius kartu su kitais policijos operaciją filmavusiais žmonėmis, tarp jų ir komercinių televizijų operatoriais, stovėjo ant laiptų aikštelės antrajame namo aukšte – aukštai virš kiemo, kur vyko policijos operacija.
Pavadinti šiuos laiptus „prieiga prie namo” būtų galima vieninteliu atveju – jei Kedžių namus policija būtų šturmavusi nuo stogo.
Laiptai, ant kurių stovėjo R. Saladžius ir kiti filmuotojai, puikiai matyti šiame vaizdo įraše – kaip ir tai, kad nė vienas iš ten stovėjusių žmonių niekaip policijai nesipriešino:
Čia matyti, kad policijos pareigūnas, vos ištaręs reikalavimą pasitraukti nuo laiptų aikštelės, tą pačią akimirką pats užlipo „nulaipinti” filmuotojų, ir niekas jo nurodymui neprieštaravo:
Čia užfiksuota, kaip „nusikaltėlis” R. Saladžius (su mėlyna striuke) nuvedamas nuo laiptų aikštelės ir nežinia kodėl suimamas:
Antrajame namo aukšte ramiai stovėjusiam ir policijos operaciją filmavusiam R. Saladžiui buvo iškelta baudžiamoji byla.
2012 m. rugpjūčio 24 d. – praėjus daugiau nei trims mėnesiams nuo Garliavos šturmo – Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Ričardas Gailevičius pasirašė pranešimą apie įtarimą, kuriame teigiama, esą R. Saladžius, „turėdamas tikslą kliudyti antstolei”, „susibūręs į bendrininkų grupę” su kitais 34 nurodytais bei nenurodytais asmenimis, „ties įėjimu į namą susikibęs rankomis su minėta asmenų grupe, sudarė kliūtį antstolei pateikti į namą”, „kartu su minėtais asmenimis šaukdamas užgauliojo atvykusią antstolę Sonatą Vaicekauskienę ir ją lydinčius policijos pareigūnus”, „demonstratyviai rodė, jog neleis antstolei bei policijos pareigūnams prieiti prie namo durų ir įeiti į vidų, tai yra tyčia aktyviais veiksmais neleis vykdyti teismo sprendimo”, „kartu su bendrininkais kėlė sumaištį”, „neleido antstolei praeiti, ją stumdė, užgauliai įžeidinėjo”, „kartu su bendrininkais naudojo jos atžvilgiu prievartą – stumdė, dėl ko S. Vaicekauskienei buvo padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas, ir įžeidinėjo užgauliais žodžiais”, todėl „prievarta buvo ištrauktas iš žmonių grupės” ir „dėl trukdymo antstolei vykdyti teismo sprendimą pristatytas į policijos įstaigą”.
Dar vieną fantastikos žanrui priskirtiną dokumentą surašė Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato tyrėja Audra Giedraitienė. R. Saladžius „sudarė namo antrame aukšte kliūtį anstolei pateikti į namą”, – teigiama 2012 m. lapkričio 2 d. jos pasirašytame tarnybiniame rašte.
Kitaip tariant, net ir puikiai žinodama, kad R. Saladžius stovėjo antrajame namo aukšte, pareigūnė melavo, esą jis trukdė antsolei, nors tai neįmanoma tiesiog fiziškai.
Baudžiamoji byla R. Saladžiaus atžvilgiu nutraukta tik 2013 m. balandžio 29 d. – t. y. praėjus beveik metams po Garliavos šturmo.
Nutraukus baudžiamąją bylą, buvo iškelta administracinio teisės pažeidimo byla, kurią pareigūnai kažkodėl persiuntė nagrinėti Vilniaus m. apylinkės teismui.
2013 m. birželio 27 d. Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Mindaugas Striaukas priėmė nutarimą, kuriuo konstatavo, kad byla perduota ne tuo adresu: pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, tokios bylos turi būti nagrinėjamos pagal pažeidimo padarymo vietą. T. y. šiuo atveju – Kaune.
Terminas, per kurį R. Saladžiui galėjo būti skirta nuobauda, baigėsi birželio 29 d. Teisėjas nusprendė šį terminą pratęsti dar metams, nurodęs, esą „bylos išnagrinėti per įstatymo numatytą terminą nebuvo galimybės dėl objektyvių priežasčių”.
Šiuo atveju vienintelė „objektyvi priežastis”, dėl kurios žmogus nežinia už ką dar metus bus tąsomas po teismus – absoliuti pareigūnų nekompetencija arba pikta valia.
Žinoma, tai tik viena iš panašių bylų, iškeltų žmonėms, tapusiems gegužės 17 d. valstybės vardu įvykdyto smurto liudininkais.
Dalį to smurto užfiksavo R. Saladžius, filmavęs policijos operaciją iš antrojo namo aukšto:
Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Galiu pasakyti tik tiek: žmonėms šiek tiek jau pabodo laukti, kol bus pradėti areštuoti ir sodinti į teisiamųjų suolus konkretūs nusikaltėliai, kurie šiuo metu tarnauja policininkais ar prokurorais.
Labai negerai, kad šie nusikaltėliai yra laisvėje, jiems toliau leidžiama daryti nusikaltimus. Pirmiausia turiu omenyje kai kuriuos labai gerai žinomus teisėsaugos vadovus. Didžiausia bausmė, kuri šiuo metu gresia tokiems asmenims, kaip, pavyzdžiui, generalinis prokuroras Darius Valys – tai atstatydimas ar atsistatydinimas. Tačiau to nepakanka. Vienintelis veiksmingas vaistas tokiems tipams būtų tik areštinės, o vėliau kalėjimo gultai.
Nežabotas teisėsaugininkų siautėjimas vykdant nusikaltimus labai kenkia Lietuvos įvaizdžiui, ypač dabar, kai Lietuva pradeda pirmininkavimą Europos Tarybai.