2024 m. gruodžio 6 d.

 

Statyti namą ilgai nėra ekonomiška

Paskelbta: 2009-10-03 08:09 Autorius: ekspertai.eu

KLAUSIMŲ CIKLAS VALDŽIOS INSTITUCIJOMS "KODĖL LIETUVOS TŪKSTANTMEČIO PROGRAMA NETAPO NACIONALINE?" (4 dalis)

1 dalis, 2 dalis, 3 dalis, 4 dalis, 5 dalis, 6 dalis, G.Ilgūnui

(Klausimų ciklas "Kodėl Lietuvos tūkstantmečio programa netapo nacionaline?", 4 dalis)
Vieši klausimai LR Ministrui pirmininkui, nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) ir Lietuvos tūkstantmečio programos (TŪKSTANTMEČIO) stebėsenos komisijos pirmininkui p. Andriui Kubiliui,
VšĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" steigėjams LR kultūros ministrui Remigijui Vilkaičiui ir Vilniaus miesto savivaldybės merui Viliui Navickui, LR finansų ministrui Algirdui Šemetai

"Kur lygūs laukai,
Snaudžia tamsūs miškai,
Lietuviai barzdočiai dūmoja;
Galanda kirvius,
Kalavijus aštrius
Ir juodbėrį žirgą balnoja.
"

Šį laišką pradėjome lietuvių klasiko Maironio žodžiais. Juk nacionalinė programa VEKS taip pat jau tampa gyvąja klasika, todėl manome, jog šis sugretinimas tik dar labiau įkvėps tiek stereotipus griaunančio projekto VEKS vykdytojus, tiek įvairių sričių specialistus ir specialiųjų tarnybų darbuotojus, tiek paprastus piliečius bei žiūrovus.

Šiemet minėdami Lietuvos vardo tūkstantmetį, minime Lietuvos tūkstantmetį. Gyvinti ir stiprinti Lietuvos visuomenės istorinę ir pilietinę savimonę - toks vienas pagrindinių šio jubiliejaus siekių.

2009 m. Vilnius tapo Europos kultūros sostine – vartais į šalį, švenčiančią šį tūkstantmetį. Tokią žinią ištisus metus skelbia valstybė, kuri daugiau kaip pusę XX amžiaus buvo ištrinta iš Europos žemėlapio, bet sugrįžo. Šiandien Lietuva yra aktyvi Europos Sąjungos narė, galinti surengti ambicingiausią ES kultūros projektą ir atlikti kitus europinės dimensijos judesius.

Klausimų ciklas "Kodėl Lietuvos tūkstantmečio programa netapo nacionaline?" yra gyvas pavyzdys to, kaip bet kuris Lietuvos pilietis ir šalies svečias gali prisidėti gyvai prie pirmojo tokio masto praktinio tarpinstitucinio projekto, kuriuo formuojamas šalies įvaizdis ir savo gyventojų, ir kitų valstybių akyse.

Vilnius - ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.

Pagarbiai,
"ekspertai.eu"

KLAUSIMAI:

1. Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastatas Vilniuje 2003 m. liepos 18 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 971 įtrauktas į TŪKSTANTMEČIO programą, Vyriausybės 2008 m. vasario 6 d. Nr. 150 nutarimu įtrauktas į VEKS programą ir nuo 2003 metų įtrauktas į Valstybės investicijų programą:

a) Dėl kokių priežasčių tie patys objektai (šiuo atveju Nacionalinės XX a. dailės gale­rijos pastatas Vilniuje) yra įtraukiami į tris (ar daugiau) Vyriausybės patvirtintas programas?

b) TŪKSTANTMEČIO programoje Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastato Vilniuje rekonstravimui ir išplėtimui iki 2006 metų buvo numatyti 17 mln. 710 tūkst. litų (2003 metais – 300 tūkst., 2004 metais – 5 mln. 803 tūkst., 2005 metais – 5 mln. 803 tūkst., 2006 metais – 5 mln. 804 tūkst. litų). TŪKSTANTMEČIO programoje nebuvo numatomos lėšos Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastato Vilniuje rekonstravimui ir išplėtimui po 2006 metų. Kitaip tariant užbaigti Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastato Vilniuje rekonstravimą ir išplėtimą buvo numatyta 2006 metais, o ne 2009 metais.
Dėl kokių priežasčių Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastatas Vilniuje nebuvo baigtas rekonstruoti ir išplėsti 2006 metais, kaip tai buvo numatyta TŪKSTANTMEČIO programoje?

c) Kokie konkretūs darbai turėjo būti atlikti iki 2006 metų imtinai pagal TŪKSTANTMEČIO programos 2 priedo 1 punktą (prašome detalizuoti)?

d) Kokie motyvai lėmė, jog per TŪKSTANTMEČIO programą lėšos Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastatui Vilniuje rekonstravimui ir išplėtimui buvo numatytos tik iki 2006 metų (2007 metais 7 mln. litų buvo skirti tik per Valstybės investicinę programą (VIP), jei per VEKS programą šiam objektui prireikė ir papildomai 2008 ir 2009 metams buvo skirta dar 56 mln. 235 tūkst. litų.

c) Ar galėtų šis objektas gauti pinigų rekonstrukcijai ir plėtimui iš valstybės biudžeto per VEKS ir TŪKSTANTMEČIO programas, jei nebūtu įtrauktas į Valstybės investicinę programą?
______________________________________________________

2. TŪKSTANTMEČIO programoje (Vyriausybės nutarimo Nr. 971) yra keliami tikslai ir laukiami rezultatai. Ar TŪKSTANTMEČIO programos (Vyriausybės nutarimo Nr. 971) 2 priedo 1 punktas pasiekė numatytus tikslus pagal 2003 m. liepos 18 d. Vyriausybės nutarimo Nr. 971 punktus 3.1., 3.2., 3.3., 3.4. (jei pasiekė tikslus prašome išvardinti, jei tikslų nepasiekė - prašome įvardinti priežastys kodėl taip atsitiko)?
______________________________________________________

3. Visose programose (TŪKSTANTMEČIO, VEKS ir VIP) priemonės (organizuoti ir įgyven­dinti Nacionalinės dailės gale­rijos pastato Vilniuje rekonstravimą ir priestato statymą) vykdytojas tas pats - Lietuvos dailės muziejus.
Dėl kokių priežasčių VEKS programoje priemonės (organizuoti ir įgyven­dinti Nacionalinės dailės gale­rijos pastato Vilniuje rekonstravimą ir priestato statymą) vykdytojas dar ir Kultūros ministerija, kurios Valstybės investicijų programoje nėra priemonės vykdytojų tarpe?
______________________________________________________

4. VEKS programoje (LRV 2008 m. vasario 6 d. nutarimas Nr. 150) 2009 metams numatyta iš viso 13 mln. 131 tūkst. litų, o Valstybės investicijų 2009–2011 metų programoje (2009 m. sausio 21 d. Nr. 51) numatyta 13 mln. 231 tūkst. litų.
Ar šis nacionalinis objektas (Nacionalinės dailės gale­rija) finansuojamas per abi programas paraleliai lygiagrečiai skirtingomis sumomis?
______________________________________________________

5. Nacionalinės dailės gale­rijos pastato Vilniuje rekonstrukcija 2007 metais vyko finansuojant per VIP programą:

a) Per kokią dar Vyriausybės patvirtintą programą Nacionalinės dailės gale­rijos pastatas Vilniuje, Konsti­tucijos pr. 22, buvo rekonstruojamas ir buvo statomas priestatas 2007 metais?

b) Kam šią priemonę papildomai reikėjo įtraukti į VEKS programą (2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 150)?

c) Kodėl nebuvo sumažintas finansavimas šiai priemonei 2009 metams, atsižvelgiant į Lietuvos ekonominę situaciją ir statybų bei statybinių medžiagų kainų sumažėjimą?

d) Kiek tiksliai iš viso išeikvota Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastato Vilniuje rekonstravimui ir išplėtimui?

e) Statyti namą ilgai nėra ekonomiška, tą žino ir vidutiniškai besimokantis mokinys, kiti vaikai. Dėl kokių priežasčių taip ilgai rekonstruojamas ir plečiamas Nacionalinis XX a. dailės galerijos pastatas Vilniuje?
______________________________________________________

6. Infrastruktūriniai projektai buvo vykdomi dar iki patvirtinant VEKS programą ir dar bus vykdomi VEKS programai pasibaigus.

a) Kaip ruošiamasi įvertinti VEKS - 2009 programą, jei jos infrastruktūriniai projektai buvo vykdomi dar iki patvirtinant VEKS programą ir dar bus vykdomi VEKS programai pasibaigus?

b) Kokiu tikslu jie buvo įtraukti į VEKS programą, jei ir taip finansuojami per Valstybės investicinę programą ir buvo nepabaigti TŪKSTANTMEČIO programoje?

c) Kodėl prie projektų vykdytojų, kurie vykdė projektus per VIP programą, VEKS programoje prie priemonės atsakingų vykdytojų prisidėjo dar ir Kultūros ministerija?

d) Ar Kultūros ministerija yra įpareigota vykdyti investicinius, infrastruktūrinius projektus? Jeigu taip, tai koks teisės aktas tai reglamentuoja?
______________________________________________________


7. TŪKSTANTMEČIO programoje (2003 m. liepos 18 d. Vyriausybės nutarime Nr. 971) šis objektas (priemonė) vadinamas "Nacionalinės XX a. dailės galerijos pastato Vilniuje rekonstravimas ir išplėtimas", VEKS programoje (2008 m. vasario 6 d. Vyriausybės nutarime Nr.150): "Nacionalinės dailės gale­rijos pastato Vilniuje, Konsti­tucijos pr. 22, rekonstravimas ir priestato statyba". Tai labai painioja paprastus piliečius.

a) Ar čia du skirtingi objektai?

b) Jei ne, dėl kokių priežasčių TŪKSTANTMEČIO programoje nebuvo padaryti pakeitimai, kaip visada daroma?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras