Lietuvoje stabiliai auga studentų iš užsienio skaičius. Per pastaruosius 4 metus jis padidėjo trečdaliu – nuo 2,8 tūkstančio 2008 metais iki 3,7 tūkstančio 2012 metais.
Lyginant su 2005 metais, studentų iš užsienio skaičius pakilo daugiau nei 5 kartus.
„Pastaraisiais metais dėtos kryptingos pastangos ir į aukštojo mokslo ateitį investuojamos valstybės bei ES lėšos duoda rezultatų.
Mūsų šalies aukštosios mokyklos pamažu, tačiau užtikrintai tampa užsienio studentų traukos centru, formuojasi kokybiško Lietuvos aukštojo mokslo įvaizdis. Pavyzdžiui, studentų iš Azerbaidžano, kuriam skyrėme ypatingą dėmesį, lyginant su 2008 metais, padaugėjo trigubai", – sako laikinai einantis pareigas švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.
"Mūsų šalies aukštosios mokyklos jau konkuruoja tarptautinėje erdvėje. Joms kyla iššūkis susitelkti į studijų kokybę, kad pritrauktų ne tik Lietuvos jaunuolius, kurių skaičius dėl demografinių priežasčių ateinantį dešimtmetį mažės, bet ir užsieniečius“, - teigia jis.
„Norint, kad į Lietuvą studijuoti atvyktų dar daugiau gabaus užsienio jaunimo, reikia šalinti biurokratines kliūtis, kurios kyla tvarkantis atvykimo dokumentus, – jeigu jų nebūtų, Lietuvoje studijas pasirinkusių užsieniečių skaičiai būtų žymiai didesni, – pabrėžia G. Steponavičius. – Atvykstantys studentai kartu atsiveža ir investicijas į mūsų šalies ekonomiką“.
2012–2013 mokslo metais mūsų šalyje studijuoja asmenys iš 92 šalių. Lietuvos aukštasis mokslas jau šiandien yra patrauklus ne vien trečiųjų šalių piliečiams, 17% užsienio studentų atvykę iš ES šalių. Apie 65% atvykusiųjų yra iš NVS šalių, į kurių jaunimą Lietuva strategiškai orientuojasi. Daugiausia studentų į Lietuvą atvyksta iš Baltarusijos (1593), Rusijos (229), Ukrainos (152), Nigerijos (128), Lenkijos (112), Azerbaidžano (102).
Aukštojo mokslo tarptautiškumo skatinimo 2011-2012 metų programa siekiama, kad Lietuva taptų tarptautiniu studijų traukos centru, strategiškai orientuojantis į studentus iš posovietinės erdvės šalių.
Užsieniečiams Lietuvos aukštosios mokyklos gali pasiūlyti per 180 studijų programų, daugiausia anglų, taip pat rusų, vokiečių ir lenkų kalbomis. Pastaraisiais metais studijų programoms atnaujinti ir pritaikyti jas dėstyti užsienio kalba buvo skirtos milijoninės ES struktūrinių fondų lėšos, tokių programų skaičius išaugo beveik dvigubai.
Lietuvos aukštosios mokyklos taip pat skatinamos kurti bendrus akademinius padalinius su užsienio universitetais. Mykolo Romerio, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus Gedimino technikos universitetai jau yra pasirašę bendradarbiavimo sutartis su trimis Jungtinės Karalystės universitetais, jiems numatyta skirti ES struktūrinių fondų finansavimą. Aktyviai tariamasi ir su kitais potencialiais partneriais.
Nuo 2011 metais valstybė remia magistrantų iš posovietinių šalių studijas mūsų šalyje jiems skirdama stipendijas ir išmokas studijų kainai padengti.
Sukurtas Lietuvos aukštąjį mokslą pristatantis interneto portalas www.studyinlithuania.lt, kur informacija pateikiama anglų ir rusų kalbomis. Informacija apie studijas Lietuvoje tiesiogiai platinama užsienio šalyse, aukštosios mokyklos skatinamos dalyvauti tarptautinėse studijų mugėse. Pastaraisiais metais suorganizuoti bendri jų prisistatymai Azerbaidžane, Ukrainoje, Gruzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kinijoje, Kazachstane, Turkijoje.
Švietimo ir mokslo ministerija nuo šių metų finansiškai remia užsieniečių dėstytojų vizitus, konkursai skelbiami du kartus per metus.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]