JAV yra naftos ir dujų industrijos ramstis. Tačiau būtent šioje šalyje, Teksaso valstijos mieste, buvo įvestas draudimas hidrauliniam skaldymui – daug ginčų sukėlusiam dujų ir naftos gavybos būdui.
Respublikonų partijos triumfą Kongrese tarpiniuose rinkimuose, galėjome matyti visų pagrindinių dienraščių pirmuose puslapiuose. Tačiau be būsimo Kongreso sudėties, buvo sprendžiami ir keletą nemažiau svarbių klausimų. Kelios valstijos balsavo už marihuanos legalizaciją, keli Kalifornijos miestai – už mokesčio įvedimą daug cukraus turintiems gėrimams. Vienas iš labiausių reikšmingų balsavimų vyko antrame pagal dydį Teksaso mieste – Dentone. Čia žmonės balsavo už hidraulinio skaldymo (fracking) uždraudimą. Tai itin stiprus smūgis regionui, kurio simbolis ne tik kaubojaus kepure, bet ir naftos ir dujų gavyba. 45min. kelio nuo Dentono yra didžiausias JAV naftos koncernas ExxonMobil.
Naftos pramonės gigantai prieš rinkėjus
Dentonas taps pirmuoju JAV miestu, kurio apylinkėse hidraulinis skaldymas bus uždraustas. Balsavimo rezultatai buvo vienareikšmiai: 59% balso teisę turinčių žmonių balsavo už uždraudimą.
Naudojant hidraulinį skaldymą, išgaunant naftą ar dujas iš žemės gelmių, į gręžinį itin didelių spaudimu pumpuojamas smelio, vandens ir chemikalų mišinys. Šalia Dentono yra didžiausias JAV skalūninių dujų telkinys – Barnett Shale. Miesto apylinkėse – 280 šiuo metu veikiančių gręžinių. Hidraulinio skaldymo priešininkai tvirtina, kad šis metodas turi itin neigiamą įtaką aplinkai; jie taip pat mano, kad taip galima užteršti gruntinius vandenis.
Ar žmonių valios išreiškimas taps realybe, kol kas nėra aišku. Po balsavimo rezultatų paskelbimo „Teksaso naftos ir dujų asociacija“ pateikė teismui ieškinį. Asociacijos manymu, hidraulinio skaldymo uždraudimas prieštarauja konstitucijai. Naftos ir dujų gavybos reguliacija priklauso valstijos kompetencijai, miestai tai negali spręsti savarankiškai.
Naftos ir dujų pramoninkai bijo precendento
Bet kuriuo atveju, naftos ir dujų gavėjai bijo, kad Dentono balsavimo rezultatai taps postūmiu ir kitiems JAV regionams. Jei tai pavyko tokiam mieste, kuris, kaip buvo manyta, yra „draugiškas“ naftos ir dujų gavybos pramonės šakai, tai kituose regionuose panašūs balsavimai gali baigtis dar liūdniau. Dentonas – ne pirmasis hidraulinio skaldymo lobistų pralaimėjimas. Vieno Ohajo valstijos miesto ir dviejų Kalifornijos rajonų rinkėjai balsavo už šio metodo uždraudimą. Iš kitos pusės, trys kiti Ohajo miestai ir vienas Kalifornijos rajonas balsavo prieš uždraudimą.
Šiais metais ExxonMobil valdybos pirmininkas Rex Tillerson atsidūrė pirmuose laikraščių puslapiuose, kai balsavo prieš projektą, kuriame turėjo būti naudojamas hidraulinis skaldymas. Tillerson prisijungė prie ieškinio, kuriame buvo ginčijama aukšto slėgio vandens bokšto statyba. Bokštas turėjo būti pastatytas visai šalia jam priklausančios rančos Dalaso priemestyje. Tillerson ir keli jo kaimynai baiminosi, kad šis bokštas bus skirtas vandens, naudojimo hidrauliniam skaldymui, valymui. Remiantis šiuo ieškiniu galima numanyti, kad Tillerson’as iš vienos pusės forsuoja hidraulinio skaldymo vystymą koncerne, o iš kitos pusės – nenori, kad panašūs metodai būtų naudojami šalia jo privačių valdų. Kaip ten bebūtų, JAV dienraščiai praneša, kad Tillerson pasitraukė iš ieškovų tarpo.
Šaltinis: faz.net
Naujausi
Naujausi komentarai
Trigrašis
IP 88.222.180.47 | 15:10:09
Jau Gruzija pasiuntė mūsų valdžiagyvius paskui laivą,bet jie tiek buki,kad vis tiek š*dą mala.Geriau pasižiūrėtumėt,kip patys žalojate ,tikrai taikius demonstrantus....
to tr 4, 5
IP 2001:67c:2660:425:3617:ebff:fee4:6399 | 14:55:41
tai kad ruskiai bailiai - atakuoja tik civiline infrastruktura ir gyvenamuosius kvartalus. bailiu bailiai....
kokio bb
IP 109.169.52.133 | 13:31:19
kokio bb lendate ir komentuojate apie ES ? Žiūrėkite savo nosies ir Ruskių Kaganato Įpatumų. Koks jūsų svarbalas,ką daro ar nedaro Europa?...