2024 m. rugpjūčio 15 d.

 

Suklastotas ir Teritorijų planavimo įstatymas? Kas toliau?

20
Paskelbta: 2012-07-11 09:06 Autorius: Paulius Markevičius
Konservatorius Jonas Šimėnas prieš metus svarstytas dėl Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme nelegaliai įrašytų nuostatų, o dabar aiškėja, kad jo vadovautame Aplinkos komitete galimai suklastotas ir Teritorijų planavimo įstatymas.
Konservatorius Jonas Šimėnas prieš metus svarstytas dėl Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme nelegaliai įrašytų nuostatų, o dabar aiškėja, kad jo vadovautame Aplinkos komitete galimai suklastotas ir Teritorijų planavimo įstatymas.

Ekspertai.eu tęsia tyrimą dėl galimo įstatymų klastojimo Seime ir jo kanceliarijoje. Patyrinėjome vieną iš pelningesnių teisės aktų – Teritorijų planavimo įstatymą. Aiškėja, kad Seimo kanceliarijoje (toliau – Kanceliarija) sukurptos Teritorijų planavimo įstatymo tam tikros „kanceliarinės pataisos“ leido ir tebeleidžia „reikalingiems“ žmonėms apeiti visuomenės dalyvavimą teritorijų planavime ir be detaliojo plano formuoti sklypus bei privatizuoti valstybinę žemę už grašius, jei jos plotas neviršija 6 arų.

Vakar Seimo kancleris Jonas Milerius tvirtino, kad per jo darbo laiką – o rudenį jau bus treji metai – pasitaikė tik vienas atvejis, kai į Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektą buvo įrašytos nuostatos, kurioms nepritarė Aplinkos komitetas. Kancleris nedrįso teigti, kad tai klastotė, nes norėjo tikėti žmonėmis. Tačiau šį tikėjimą gali pakirsti aiškėjantys nauji niūrūs faktai... Aiškėja, kad tame pačiame Aplinkos komitete, kuris vieną kartą jau buvo užsitraukęs įtarimus dėl įstatymų fabrikavimo, galimai buvo suklastotas ir Teritorijų planavimo įstatymas, prilyginęs žemės sklypų planus detaliojo teritorijų planavimo dokumentams, jei tai yra esamo žemės sklypo padidinimo ne daugiau kaip 6 arais laisvoje valstybinėje žemėje planas, kai nėra galimybės suformuoti atskirą sklypą. Tokia pataisa labai palengvino sąlygas privatizuoti valstybinę žemę, tačiau iš esmės pažeidė visuomenės teisę dalyvauti teritorijų planavime ir priimant sprendimus dėl aplinkos, nors šią teisę jai suteikia Orhuso konvencija, kuri, mūsų laimei, dar turi tarptautinį imunitetą „kanceliarinėms“ pataisoms.

2009 metų gruodžio 22 dieną Seimas eilinėje sesijoje svarstė Teritorijų planavimo įstatymo 2, 19, 21, 22, 23, 24, 26, 31, 37 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą Nr. XIP-659(5). Jį parlamentarams svarstyti ir priimti (balsuoti) pateikė pagrindinis – Aplinkos apsaugos - komitetas, kuriam tuo metu vadovavo Jonas Šimėnas. Vadovaudamasis Seimo statutu, komitetas iš pradžių pats apsvarstė, suredagavo ir balsavimu pritarė Teritorijų planavimo įstatymo 21 straipsnio naujai redakcijai, kurios 3 dalį sudarė trys punktai. Tačiau Prezidento pasirašyta ir „Valstybės žiniose“ paskelbta redakcija „stebuklingai“ buvo papildyta ketvirtąja dalimi (!), teigiančia, kad Miestų teritorijose Vyriausybės nustatyta tvarka parengti ir savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinti žemės sklypų planai prilyginami detaliojo teritorijų planavimo dokumentams, jei tai yra 4) esamo žemės sklypo padidinimo ne daugiau kaip 6 arais laisvoje valstybinėje žemėje planas, kai nėra galimybės suformuoti atskirą sklypą”. Nežinia, kas ir kaip straipsnį „pataisė“, iš esmės pakeisdamas teisės nuostatos reikšmę. Tačiau vėl nekyla abejonių, jog šis „patobulinimas“ įvyko įstatymui bekeliaujant per Kanceliariją link Prezidentės.

Nors Teritorijų planavimo įstatymo 21 straipsnio 3 dalies 4 punkto pataisa nebuvo svarstyta nei komitete, nei Seime, tačiau tai Kanceliarijai nesutrukdė Seimo pirmininkei pakišti vizuoti, o vėliau nusiųsti Prezidentei pasirašyti kitokią įstatymo redakciją, nei ta, už kurią balsavo pagrindinis komitetas, o vėliau ir visas Seimas. Taip buvo iš esmės pažeista įstatymų leidybos procedūra, drauge ir Konstitucijos 69 straipsnio 1 dalies nuostata, jog įstatymai Seime priimami laikantis įstatymo nustatytos procedūros. Todėl galima teigti, jog Teritorijų planavimo įstatymo 21 straipsnio 3 dalies 4 punktas pagal jo priėmimo ir paskelbimo tvarką prieštarauja Konstitucijos 69 straipsnio 1 daliai. Tokią nuomonę dėl priimtų teisės aktų teisėtumo yra išsakęs ir Konstitucinis Teismas 2005 metų sausio 19 dienos nutarime.

Beveik prieš metus Seimo Etikos ir procedūrų komisija svarstė Joną Šimėną dėl to, kad į Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektą buvo įrašytos nuostatos, kurioms komitetas nepritarė. Tuomet kaltę prisiėmė Aplinkos apsaugos komiteto biuro darbuotoja. Kas kaltę prisiims dabar?

Apie ekspertai.eu tyrimo pradžią skaitykite publikacijoje "Kas priima ir klastoja įstatymus: Seimas ar Kanceliarija?".

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
20. Shaji
(2012-08-05 11:55:15)
(213.182.96.53) Parašė:

KrebždenantiVasaris 3, 2011 22:59Kartais mums, mokytojams, riieka tokio sukrėtimo, koks buvo vakar Seimo komiteto posėdyje tada pamatome tikruosius mums vadovaujančių žmonių veidus, nukrinta visos kaukės Posėdyje jaučiausi kaip tas vaikas iš filmo Lūšnynų milijonierius , įšokęs į išmatų duobę. Kad scenarijus paruoštas iš anksto, supratome pamatę tą debesį ministerijos, UPC ponių ir programos rengėjų bei jų nuolankių tarnų. Tiek jų niekas nekvietė, pasikvietė patys save O scenarijus buvo toks: pasakome sakinį, tada V.Stundys suteikia žodį replikai ar pasisakymui kažkam iš oponentų, tada vėl sakinys ir vėl žodis opozicijai, dar kitam iš opozicijos, dar trečiam, ketvirtam, penktam. Iš šono viskas atrodo teisinga kalba vis kitas žmogus. Kiekvieną mūsų sakinį palydi replikos, idiotiški juokeliai ir chamiškas elgesys. Kaip jums toks vaizdelis: kažkoks VU klapčiukas prieina iš už nugaros (!), pasilenkia ir pūsdamas karštą kvapą į kaklą šnabžda man į ausį: PAS MANE TU PIRMO KURSO ĮSKAITOS NEIŠLAIKYTUM. Aš tokius vaizdus esu mačiusi tik filmuose apie mafiją Reziume padarė ar tai Stundys, ar Lakštauskas: PROGRAMA TOBULA, TIK KAI KURIE MOKYTOJAI NEĮGALŪS JOS SUPRASTI.O ponia ar panelė iš Literatūros instituto- neprisistatė, manė, kad tokią žvaigždė, kurią visi žino, viena iš programos rengėjų ėmė rėkti, kad jie jau turi sukūrę pagalbą, PARAŠYTAS vadovėlis, ves seminarus ir t.t. Į repliką, kad programa privalo būti parašyta taip, kad būtų suprantama ir aiški be pagalbos , buvo atsakyta įžeidinėjimais.Ir dar viena iškalbinga detalė: kai paaiškinau, jog programa reikalauja perskaityti ir žinoti VISUS, o ne tik privalomo sąrašo kūrinius ir pasiunčiau per seimūnų rankas programos lapą, kuriame pabraukiau minėtus reikalavimus, lapas nukeliavo tik iki gerb.Zitos Nauckūnaitės, tada pamačiau, kaip staiga dingo jos aplankėlyje :)))Tai tiek tos tiesos ir moralės.



19. to: tai labai gerai
(2012-07-12 12:50:43)
(169.252.4.21) Parašė:

As pats sau stogas :)



18. zigmis
(2012-07-12 00:32:43)
(86.155.116.107) Parašė:

..jei gerai pamenu bene tas pats ponulis per sausio13 ivykius kazkur buvo pradinges ir niekaip negalejo pasiaiskinti kur buvo..Ar ne tas pats?..



17. Lietuvis
(2012-07-11 21:09:35)
(78.60.192.134) Parašė:

Seimo statuto 155 straipsnis nustato, kad pagrindinis komitetas Seimui priimti privalo pateikti Seimo kanceliarijos Dokumentų skyriaus iš naujo suredaguotą įstatymo projektą. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas taip pat pateikia išvadas dėl šio projekto. Net preziumuojant, kad 2009 m. gruodžio 17 d. Seimas priėmimo metu bendru sutarimu pritarė pagrindinio komiteto nuomonei dėl Seimo narės D. Bekintienės 4 straipsnio pataisos (posėdžio protokolas Nr. SPP-162), tačiau vėliau negavus Teisės departamento išvados dėl šio projekto (įskaitant 21 straipsnio 3 dalies pataisas), negalima teigti, kad Seimas teisėtai gruodžio 22 d. balsavo už galutinę Teritorijų planavimo įstatymo pataisų redakciją (posėdžio protokolas Nr. SPP-164). Tokios išvados nepavyko rasti tarp oficialiai skelbiamų Seimo dokumentų. Konstitucinis teismas analogiškomis aplinkybėmis nurodė, kad toks pažeidimas vertintinas kaip esminis įstatymų leidybos procedūros pažeidimas, nes šiame įstatymų leidybos proceso etape buvo pažeista ir Konstitucijos 69 straipsnio 1 dalies nuostata, jog įstatymai Seime priimami laikantis įstatymo nustatytos procedūros (Konstitucinio Teismo 2005 m. sausio 19 d. nutarimas).



16. Genys
(2012-07-11 19:56:58)
(78.60.173.219) Parašė:

Šitas J.Šimėnas, jam ant kaktos parašyta, kad yra smulkus Žu......s...Kaip juo iki šiol pasitiki?



15. Z
(2012-07-11 19:17:06)
(212.59.11.110) Parašė:

Gerai varai, Pauliau... Tik aš, kaip tikras lietuvis, manau, kad turi stogą, jei taip rašai. Įdomu, kas jis?Laikas parodys...



14. Sonata
(2012-07-11 19:11:54)
(87.247.88.88) Parašė:

Saunuoliai-siurpas ima nuo valdziazmogiu nusikaltimu.Kur Adamkaus ir co isgirta teisesauga?Gal cia reikia to skaiciaus pareigunu i seimo patalpas,kurie dalyvavo mergaites pagrobime-tik autobusu reiketu daug ju susodinimui.



13. Žiūrovas
(2012-07-11 19:10:04)
(213.102.14.248) Parašė:

Ką tik TV žiniose pranešė,kad klastotės nėra.VSIO ZAKONNO!!!!!!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras