Ar jums kartais nebūna keista: tiek daug žinoma apie „sveiką gyvenseną“, o aplink mus tiek daug ligonių? O gal jūs galvojate, kad gyventi sveikai yra labai sudėtinga, tam reikia daug išteklių ir laiko? Kodėl kažkas yra sveikas ir gražus, o jums tokiam tapti, na, nesiseka, nors tu ką? Ar esate silpnesnis už kitus? O gal kvailesnis? Neturite valios?
Jokiu būdu! Jūs esate normalus žmogus ir pasieksite viską, apie ką svajojate. Tik pirmiausia jūs turite sužinoti kelis LABAI SVARBIUS dalykus apie mitybą ir jos principus. Visiškai tikiu, kad tai, ką jūs dabar sužinosite, gali šokiruoti, nes dabar jūs išgirsite dalykus, kurie visą jūsų gyvenimą yra nušviečiami kardinaliai priešingai.
Pirmas mitas: „Tunkama nuo riebaus maisto“
Tai pats klaidingiausias mitas, nužudęs dešimtis, šimtus, milijonus žmonių visame pasaulyje. Žmonės, norėdami atsikratyti kūno riebalų, šventai įsitikinę, kad reikia riboti riebalus savo mityboje. Tai pati didžiausia, baisiausia ir lemtingiausia klaida. Riebalai ant mūsų pilvukų ar šlaunų atsiranda DĖL PADIDINTO ANGLIAVANDENIŲ VARTOJIMO ir sutrikusio metabolizmo. Žmogus, valgantis vien lašinius, nenutuks niekada, o štai besimaitinantis „lengvu maistu“, tai yra javų košėmis, „nekaltomis“ bandelėmis, įvairiais dribsniais, gerdamas saldžius gėrimus, gali tukti ir tuks kaip tešla ant mielių. Dešimtys pasaulyje paplitusių dietų riboja riebalų vartojimą, tuo kaldamos pirmuosius vinis į žmonių karstus. Ir, be abejo, su nutukimu bei metabolizmo sutrikimu atslenka ir visos pačios baisiausios ligos.
Antras mitas: „Vaisiai yra sveika“
Taip, vaisiai teikia sveikatą, jei… jų vartojama labai mažai. Saldūs, sukultūrinti vaisiai – tai gražiuose, kvepiančiuose apvalkaluose supakuotas cukrus. Mes visi žinome, kad gliukozė yra smegenų maistas, tačiau ne visi žinome, kad gliukozę organizmas gali „sintetinti“ pats iš kūno riebalų atsargų. Taigi, jei jūs turite antsvorio, vaisių valgymas absoliučiai sustabdo jūsų kūno riebalų vartojimą ir atpratina organizmą nuo natūralaus gliukozės „išgavimo“ iš jūsų sukauptų riebalinių atsargų. Normaliai maitinantis, turiu galvoje organizmą visavertiškai aprūpinant baltymais ir riebalais, vaisių poreikis yra minimalus. Sakykime taip: rekomenduojama valgyti tik sezoninius vietos vaisius, nedideliais kiekiais.
Atsirado obuolių? Prašom, drąsiai valgykite po… vieną obuolį per dieną. Miške užtikote žemuogių? Valgykite, kiek širdis geidžia, daug nepririnksite, o ir uodai trukdys. Žiemą po ranka neturite jokio vaisiaus? Ir nereikia. Tam ir žiema, kad lauke niekas neaugtų. Nebijokite, be vitaminų neliksite. Tam yra daug naudingesnės sveikatai daržovės, kurių, vietinių ir sezoninių, galima kimšti, kiek tik lenda.
Trečias mitas: „Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje kenkia sveikatai“
Pirmiausia jūs turite žinoti, kad jei valgote maisto produktus, turinčius daug cholesterolio (kiaušinius, smegenis, kepenis ir t. t.), maiste esantis cholesterolis neturi ABSOLIUČIAI JOKIOS ĮTAKOS kraujyje esančiam cholesteroliui. Jūs galite suvalgyti toną kiaušinių trynių, nuo to jūsų kraujyje esančio cholesterolio lygis nepadidės nė per nago juodymą. Todėl, kad ir kokios baimės kankintų, drąsiai vartokite maisto produktus, turinčius daug cholesterolio. Maiste esantis cholesterolis STIPRINA ŽARNYNĄ ir jo atsparumą bet kokiems agresyviems poveikiams. Žmonės, valgantys daug cholesterolio turinčio maisto, niekada neturės jokių skrandžio ir žarnyno gleivinių bei epitelio problemų.
Turite žinoti, kad cholesterolį organizmui gamina pats organizmas, tai yra kepenys. Cholesterolis yra pagrindas lytinių hormonų (androgeno, testosterono, estrogeno, progesterono) sintezei. Lytinių organų išsivystymas ir sveikumas priklauso nuo kūdikių ir suaugusiųjų mitybos. Nevaisingumas, amenorėja (mėnesinių nebuvimas), impotencija, frigidiškumas, ankstyvas klimaksas, šlapimo sistemos ir lytinių organų ligos – visa tai neišvengiama, nuolat vartojant maistą, kuriame pašalinti riebalai, ir cholesterolį mažinančius vaistus.
Patikėsite tuo ar ne, nelabai ir svarbu. O svarbu yra tik tai, kad suvoktumėte, jog cholesterolio kiekis kraujyje yra tik indikatorius, rodantis jūsų organizmo sveikumą, ir jokiu būdu nėra jūsų ligų priežastis. Vaistais mažinti cholesterolio kiekį kraujyje yra tas pats, kas, pakilus kūno temperatūrai, mažinti termometro stulpelio parodymus.
Ir dar: žmogui, kuriam nuolat mažėja cholesterolio kiekis organizme, pats laikas pasirūpinti vieta kapinėse.
Tad kodėl jūs taip bijote cholesterolio? Galima pabandyti spėti: gal todėl, kad gerai išreklamuota anticholesterolio kampanija vien pagrindinėms JAV farmacijos milžinėms kasmet atneša apie 26 milijardus dolerių?
Ketvirtas mitas: „Norint būti sveikam, reikia valgyti penkis kartus per dieną“
Pirmą kartą išgirdus tokį teiginį, sunku įsivaizduoti, kas galėjo sugalvoti tokią nesąmonę. Tačiau pasigilinus, paanalizavus mums visiems siūlomus mitybos principus viskas stoja į savo vietas. Pirmiausia turime susitarti, kad šis rašinių ciklas nėra skirtas fiziškai labai aktyviems sportininkams, o tik eiliniams šiuolaikinės civilizacijos dirbantiems žmonėms, ilgai sėdintiems prie kompiuterių ekranų ir neturintiems laiko aktyviai fizinei veiklai.
Taigi, dauguma šiais laikais fiziškai nedirba, o jei kiek ir pakruta, tai jų mitybai didesnės įtakos neturi. Ką mums rekomenduoja dabartinės „maitinimosi piramidės“, kur „sunkiau pasisavinami angliavandeniai“ užima vos ne pirmaujančias pozicijas? Ką tai reiškia?
Tai reiškia, kad mums rekomenduojama nuolat maitintis maistu, kuris palyginti labai greitai patenka į kraują ir atitinkamai į smegenis, signalizuojančias, kad mes esame sotūs. Taip, taip, žinau: egzistuoja greitai ir lėtai pasisavinami angliavandeniai. Vieni jų smegenis patenkina kiek greičiau, kiti – lėčiau. Bet, palyginti su normaliu maistu, viskas vyksta per daug greitai.
Nors smegenys signalizuoja apie sotumą, fiziškai tiesiog neįmanoma suvalgius lėkštutę „sveikos“, o dar ir neriebios avižų košės sočiam išlikti kiek ilgesnį laiką. Badą kentėti taip pat nesveika. Tai stresas organizmui. O nuolatinis stresas alina labiau už nuodus ir, manoma, sukelia kai kurias vėžines ligas. Taigi kai valgote tokį „greitaeigį“ maistą, jūs tiesiog priverčiami valgyti kuo dažniau.
Kyla natūralus klausimas: tai kam gi tada reikalingas maistas?
Kad negalėtume pasisotinti? Kad turėtume nuolat apie jį galvoti? Kad būtume supančioti kasdienės rutinos valgyti mažiausiai 5 kartus per dieną? Jau nekalbant apie veganų nuolatinį susirūpinimą valgyti vien augalinės kilmės, šviežius (net ir patį viduržiemį!) ir „krauju nesuteptus“ produktus!
Viskas daug paprasčiau.
Visai lengvai galima valgyti tris, netgi du kartus per dieną ir jaustis pasisotinusiam, energingam ir nepersivalgiusiam.
Apie tai – kitoje dalyje.