Trečiadienį posėdyje ministrų kabinetas pritarė siūlymui sužeistų Ukrainos protestuotojų gydymui Lietuvoje skirti 150 tūkstančių litų. Ši suma skiriama esą atsižvelgiant į daugybinius ir sudėtingus nukentėjusiųjų kūno dalių ir organų pažeidimus bei traumas.
Anot Ministro pirmininko tarnybos, lėšos nukentėjusiųjų nuo neramumų Ukrainoje gydymo ir reabilitacijos Lietuvos gydymo įstaigose išlaidoms padengti skirtos iš Vyriausybės rezervo.
Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, iš pradžių buvo manoma, kad užteks 50 tūkstančių litų, bet vėliau nuspręsta, kad gali prireikti 150 tūkstančių litų. Jis tokį išlaidų padidinimą aiškina tuo, jog nukentėjusiųjų traumos ir sužeidimai yra rimtesni, nei buvo galvota, todėl jų gydymui reikia skirti daugiau lėšų. Esą tai nereiškia, kad visi šie pinigai bus panaudoti.
Ministrų kabineto posėdyje V. P. Andriukaitis sakė, kad kai kurios gydymo priemonės yra brangios. „Akių protezo pirkimas yra ne mažiau 20 su viršum tūkstančių. Deja, lėšos yra tokios, kokios reikalingos planuojamam pacientų skaičiui gydyti“, – sakė ministras.
„Sumos išaugo dėl traumų ir pakenkimų pobūdžio, dėl to, kad reikalinga žymiai sudėtingesnė intervencija bei protezai. Nenoriu detalizuoti, gerbdamas tų nukentėjusiųjų teises, tačiau mes skaičius turime, gydymo išlaidas taip pat turime. Be kita ko, taip pat turėsime galvoti apie reabilitacijos dienų situaciją, kadangi nukentėjusieji yra labai nestabilios būklės. Jie patyrė milžinišką šoką ir tam, kad jie jau būtų adekvatūs, reikės daugiau laiko, nei planavome, o tai yra pinigai“, – sakė V. P. Andriukaitis.
Jis tikino, kad įskaičiuojama tik skubi pagalba ir reabilitacija, o ne kosmetinė medicina. „Tai kas būtina ir įeina į būtinos pagalbos apimtis. (...) Turim rezervą, kiek išnaudosim – nežinau“, – sakė ministras.
„Nebūtinai jos visos bus panaudotos, jei mums nereikės, jos bus grąžintos į valstybės rezervą. Bet mes turime garantiją, kad 150 tūkstančių yra išskirta“, – sakė V. P. Andriukaitis.
Pasak jo, Lietuva pagalbą „Euromaidane“ nukentėjusiems kovotojams už Ukrainos integraciją į Europos Sąjungą teikia pagal Savitarpio pagalbos sutartį.
Kada šalį pasieks kiti sužeistieji, nežinoma.
Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Remigijus Motuzas posėdyje sakė, kad Lietuva paramą skiria pagal Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos įstatymą.
„lrv.lt“, „Žinių radijo“, Eltos, „ekspertai.eu“ inf.