Finansų ekspertas, ekonomistas Nerijus Mačiulis pranešė, kad klaidinantį ir kvailą santykinio skurdo rodiklį reikėtų uždrausti.
„Statistikos departamentas praneša, kad žemiau skurdo ribos pernai gyveno 22,9 proc. Lietuvos gyventojų, šiek tiek daugiau nei užpernai. Daugiau nei kas penktas skurde! Kodėl? Kodėl mažėjant nedarbui ir sparčiai augant atlyginimams didėja skurdas? Nes didėjo kainos, skaitau vieną antraštę. Ne, infliacija ir kainų lygis šiam santykiniam skurdo lygiui neturi jokios įtakos.
Šis rodiklis parodo, kokios dalies gyventojų pajamos nesiekia 60 proc. vidutinių šalies pajamų (medianos). Pavyzdžiui, jei vidutinis atlyginimas auga sparčiau nei didėja socialinės išmokos (taip ir buvo pernai), tuomet šis rodiklis rodo skurdo didėjimą. Santykinis skurdas didėja, net jei mažiausias pajamas gaunančių pajamos didėja greičiau nei kainos. T.y. neretai susidaro situacijos, kuomet žmogus gauna didesnes pajamas, gali nusipirkti daugiau prekių ir paslaugų, bet dėl to, kad daugeliui pajamos augo dar sparčiau, jis „atsiduria skurde“. Taip, pajamų nelygybė padidėjo, bet nevadinkime to didesniu skurdu.
Svarbiau absoliutinis skurdas, o ne santykis. Absoliutinio skurdo rodiklis parodo kokia dalis gyventojų neįperka pirmojo būtinumo prekių ir paslaugų - dėmesį reikia sutlekti į jo mažinimą. Šalyje, kur visi gyventojai gauna minimalias pajamas, santykinis skurdas bus artimas nuliui, bet beveik visi gyvens absoliučiame skurde. Kitaip sakant, santykinio skurdo rodiklis yra toks klaidinantis ir kvailas, kad jį reikėtų uždrausti“, - visuomeniniuose tinkluose informavo specialistas.
Susiję:
Klaidingai galvojantiems, kad įvedus eurą viskas pabrango, reikėtų kreiptis į psichologus
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]