Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) delegacija, vadovaujama Seimo Pirmininko pavaduotojo, Europos reikalų komiteto pirmininko Gedimino Kirkilo, lapkričio 26–28 d. dirbo Taline vykusioje Sąjungos reikalų parlamentinių komitetų konferencijoje (COSAC).
COSAC priėmė konferencijos baigiamuosius dokumentus – išvadas ir Pasiūlymą, kuriame, be kita ko, pripažįstama Rytų Partnerystės svarba ir tolesnio dialogo su Rytų Partnerystės šalimis būtinybė. Lietuvos delegacijos pastangomis Pasiūlyme įtvirtinta nuostata, kad Rusija privalo pilnai įgyvendinti Minsko susitarimus ir laikytis tarptautinės teisės.
Diskusijoje pasisakęs Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas G. Kirkilas pabrėžė, kad Lietuva remia labiau strateginį požiūrį į Bendros saugumo ir gynybos politikos partnerysčių kūrimą ir sveikina Europos gynybos fondo įsteigimą. Prieigą prie šio fondo lėšomis finansuojamų programų, anot G. Kirkilo, turėtų turėti visos ES įmonės, įskaitant mažas ir vidutines. Komiteto pirmininko įsitikinimu,
„Taip pat svarbu stiprinti ES gebėjimą atremti hibridines grėsmes, įskaitant kovą su propaganda, kritinės infrastruktūros apsaugą, užtikrinti kibernetinį ir energetinį saugumą“, - pasakė G. Kirkilas.
Politikas atskleidė tikįs, kad „PESCO taps kertiniu akmeniu siekiant atsparesnės civilinio/karinio saugumo architektūros ateities Europai“,
Konferencijos sesijoje, skirtoje išoriniam migracijos matmeniui, kalbėjęs Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius apgailestavo, kad ES tik reaguoja į krizes, užuot iš anksto rengusi prevencines strategijas ir tinkamai pasirengusi ateities iššūkiams.
„Ar Europa pajėgi pakeisti Žano Monė (Jean Monnet) 1957 m. pasakytą „pranašystę“, kad „ES susikurs krizėje ir bus per krizę priimtų sprendimų rezultatas?“, - susirinkusiųjų paklausė A. Kubilius.
Šaltinis: lrs.lt
Susiję:
A. Ūsienė – fantastiškas Lietuvos kariuomenės eksponatas (Politanalitinis balkonas II)